הכי טוב של מכבי בעשור האחרון

חאריס מדוניאנין הוא הזר הכי טוב שנחת בצהוב בעשור האחרון. האם זה יספיק לאליפות? הרבה תלוי במשחקים בחודשיים הקרובים ובמיוחד בדרבי. בית"ר ירושלים הופכת להיות פתטית ועלולה להסתבך בתחתית. דורון ברגר מסכם

יום שני 30 אוגוסט 2010
דורון ברגר
 מחזור שני בליגת ווינר מאחורינו, ואי אפשר להסיק שום מסקנות ברורות. מכבי חיפה שוב ניצחה בקושי ובדרך הזו היא שוב יכולה להוביל את ליגת העל בבטחה, אבל חיפה לא נראית כמו קבוצה טובה מספיק. הפועל ת"א תהיה בצמרת ובני יהודה השיגה ניצחון שהפך למפתיע לאור האירועים בשבועות האחרונים. שאר משחקי הליגה התנהלו פחות או יותר כמצופה, מלבד האמירות הטיפשיות של יואב כץ כי הפועל חיפה מסוגלת לזכות באליפות.

אבל שוב, את עיקר העניין יצרה מכבי תל-אביב. ללא ברק יצחקי ורוברטו קולאוטי יצאו המכבים לטדי וחזרו עם 3 הנקודות. סביר להניח שהפסד היה מעלה את מפלס הלחץ בקריית שלום שוב, אבל עכשיו יש לאבי נמני והצוות המקצועי שלו, תקופה ארוכה של שקט. 

מספר דקות לאחר המשחק ציינתי בפני חבריי את מחשבתי כי חאריס מדוניאנין הוא הזר הכי טוב שנחת בקריית-שלום מאז הצמד אובארוב-פולקארוב. אלה אמרו לי שבמכבי ת"א שיחקו גם שחקנים כמו רודריגו גולדברג או אנדז'יי קוביקה, ולכן אני מתקן את המחשבה: מדוניאנין הוא הזר הכי טוב שהגיע לקריית-שלום בעשור האחרון. גולדברג וקוביקה, למי ששכח, הגיעו לכאן בסוף העשור של שנות התשעים.

תחשבו על זה - בעשור האחרון לא הצליחה מכבי תל-אביב לצרף לשורותיה אף זר איכותי באמת. נכון, ברונו הייס ואנדראס פרוחננקובס היו שחקנים לא רעים, גם מרדיקוביץ' ומרטינוביץ שהגיעו בתקופת אלי כהן היו מהזרים הטובים בליגה, אבל אף אחד מהם לא היה עילוי של ממש. בעשור האחרון הגיעו למכבי חיפה שחקנים כמו ז'אוטאוטאס, יעקובו, קולאוטי, מסיללה ופאנטיני. הפועל ת"א התפארה בגאבור הלמאי, דה-סילבה, אניימה, פישונט ואחרים. בתקופת גאידמק שיחקו בבית"ר טאלנטים כמו כריסטיאן אלבארס, ז'רום לרואה ופבריסיו פרננדז. אפילו בני יהודה הצליחה להביא לכאן כמה שחקנים מעולים כמו גלבאן או אניימה ששיחק שם עוד לפני שהגיע לאדומים. רק מכבי ת"א הסתפקה ברשימה ארוכה של זרים בינוניים, שהספיקו לאליפות אחת בלבד ב-2003.

נכון, מוקדם לשפוט את מדוניאנין. אבל עד כה במשחקי הליגה ובמשחקים באירופה, הוא ללא ספק השחקן המצטיין במכבי תל-אביב, כזה שבאמת לא ברור איך הוא הגיע לכאן. אחד העיתונאים הבכירים בישראל סיכם זאת באוזניי: "הוא כמו שהיה אבי נמני. אתה לא מרגיש אותו כל המשחק ופתאום בנגיעה אחת הוא נותן לך 3 נקודות".

מדוניאנין עם העקב היה זה שסידר לנמני ומזרחי את 3 הנקודות בטדי. אל תדאגו לצהובים, גם בלי יצחקי הם יפרקו את 30 אחוז מהליגה, ינצחו את מרבית הקבוצות שמהוות 40 אחוזים נוספים מהליגה ומול 30 האחוז הנותרים הם יתקשו וכל תוצאה אפשרית. בסופו של דבר מכבי ת"א עברה שני מכשולים קשים מאוד, השיגה 3 נקודות והעתיד של הקבוצה יקבע כנראה בחודשיים הקרובים ובמיוחד במשחק הדרבי במחזור השישי. זה יהיה, לדעתי, משחק המפתח של מכבי בסיבוב הראשון.  בדיוק כמו המשחק ההוא בקריית אליעזר לפני 8 שנים.

ובית"ר ירושלים? מדובר בעיקר בקבוצה פתטית. איציק קורנפיין אמר לפני כשבועיים כי הוא שמח שלבית"ר העונה תהיה או הרוח הבית"רית. מדובר באמירה שהיא על גבול הבלבול מח. נכון, אביתר ברוכיאן, קובי מויאל ואחרים הם שחקני בית, אבל הם נולדו הרבה אחרי שבית"ר התפארה בשחקנים עם רוח שכזמו כמו דני נוימן, אלי אוחנה, אודי אשש ויוסי מזרחי. 

בשמעון גרשון, תומר בן יוסף, דריו פרננדז, עידן טל, טוטו תמוז, כריסטיאן אלבארז ואחרים לא יכולה להיות רוח בית"רית. אלו שחקנים מקצוענים, הכדורגל היום לא יכול להתבסס על רוח של אף אחד. הרגע הגדול ביותר בתולדות הפועל ת"א התרחש בשנה האחרונה, כאשר בשבוע שעבר הקבוצה העפילה לראשונה בתולדותיה לליגת האלופות. אף אחד מ-11 השחקנים בהרכב הראשון לא שיחק כל חייו במחלקת הנוער של האדומים (מלבד דדי בן-דיין ששיחק שם בילדותו וערן זהבי ששיחק, עזב, חזר ושוב חזר) וזה לא הפריע לאף אחד מיושבי השערים בבלומפילד. 

האמת, בית"ר נראית רע. עמית בן-שושן נראה במשחק מול מכבי ת"א כיחיד שמסוגל לעשות משהו. טוטו תמוז כנראה חסך הרבה כאבי ראש לאלי גוטמן, ואבירם ברוכיאן, אחד שאמור להיות הרוח הבית"רית האמיתית, היה השחקן הכי חלש של בית"ר במשחק המרכזי מול מכבי.

כדאי לקרוא את המאמר של יניב טוכמן מיום שישי בעיתון "זמן ירושלים". חפשו אותו באתר האינטרנט הקרוב לביתכם ותלמדו שלבית"ר יש יותר מדי צרות שקשורות בספסל הקבוצה, אי שם ליד רוני לוי. ואם הבעיות האלה לא ייפתרו, בית"ר ירושלים עוד עלולה למצוא את עצמה קרובה יותר אל משחקי הפלייאוף התחתון, מאשר למכבי חיפה, הפועל ת"א ומכבי ת"א במאבקי הצמרת.

תגובות

2

טלספורט בפייסבוק