ומי יגן עלינו?

הבעיה האחרונה של נבחרת ישראל היא בחלק ההתקפי, שם אנחנו משופעים בשחקנים טכניים. הבעיה האמיתית היא מאחור. יותר מדי חוסר בהירות יש לגבי מי שאמורים לשמור בהמשך הדרך על דודו אוואט

יום שישי 03 ספטמבר 2010
דורון ברגר
בסופו של דבר, באמת שאין מה ואין צורך לבוא ללואיס פרננדס ביותר מדי טענות. אם שלמה שרף ואלי אוחנה רוצים שנזכיר להם (משום מה, הם שכחו), גם בשנות ה-90 שניהם התקשו מאוד מול נבחרות מהדרג של מלטה. את לוקסמבורג במוקדמות 1998 ניצחנו רק 0:1 בבית, אגב, משער של אוחנה. ולוקסמבורג היא נבחרת נחותה בהרבה ממלטה.

אבל אוחנה ושרף הם לא העניין כאן. לא מעט ביקורות נכתבו על לואיס פרננדס בשבוע האחרון, רובן בצדק. אבל צריך לזכור שמדובר במשחק ראשון, ישראל כבשה שלישייה ואפילו גילי ורמוט זכה למנת דקות נכבדת. המבחן היותר קריטי יהיה כמובן מול גיאורגיה ביום שלישי, אבל המבחן הגדול עוד יותר יגיע בהמשך.

מה שכן, אפשר לזהות בהחלט את החלק הבעייתי יותר של הנבחרת. מדובר במשחק ההגנה. המגנים, הבלמים והקשרים האחוריים. מבחינה התקפית, זה מה יש וישראל מוציאה מעצמה את המקסימום, אבל דיי ברור שלישראל יש שיטה אחידה לאורך כמעט עשור בחלק ההתקפי. טל פרידמן כבר כינה אותה בעבר בתכנית "ארץ נהדרת" כ-"תן ולך". דהיינו - תן את הכדור ליוסי בניון ותלך קיבינימט. 

ישראל תקום ותיפול בהתקפה על יוסי בניון. המשחק שלה שופע ביכולת טכנית מבחינה התקפית, כמעט כל השחקנים של ישראל נמוכים יחסית, משחקים על הקרקע וגם השחקנים הפצועים שנעדרו אתמול, כמו אלירן עטר או ברק יצחקי, יתרמו בעיקר לצד הטכני. אליניב ברדה אמור לחזק רק במעט את משחק הגובה, אבל ישראל בהתקפה משחקת על כר הדשא והכל עבר ויעבור דרך הקפטן של לואיס פרננדס.

כאמור, הצרה הגדולה מגיעה מאחור. כמעט בכל המשחקים הרשמיים ב-4 השנים האחרונות דודו אוואט ספג לפחות שער אחד. המאזן הזה לא השתנה אפילו מול מלטה, אבל התרגלנו שאת אוואט אי אפשר להאשים בשערים האלה. אוואט הוא השוער הטוב ביותר של ישראל בעשרות השנים האחרונות ומי שעצר כמעט לבדו את רונאלדו, בנזמה, אוזיל וריאל מדריד, לא יתקשה בהמשך מול יוון, קרואטיה ואחרות.

לפני דודו אוואט יש שני שחקנים שהפכו לכמעט באנקר בהרכב- טל בן חיים ודדי בן דיין. צריך שיקרה משהו יותר מקיצוני בשביל שאחד מהם יאבד את חולצת ההרכב הראשון, אבל כאן פחות או יותר זה נגמר. לא ברור אם ישראל תשחק עם שניים או שלושה בלמים. תמיר כהן לא היה בלם מעולם וכנראה שגם לא יהיה בעתיד. בעמדת המגן הימני יש לישראל אינפלציה של שחקנים בינוניים. פעם זה דני בונדר, פעם קוזוקין, פעם קנדה, פעם קלמי סבן, פעם יואב זיו ויש גם את עלי עותמן ואייל משומר. יותר מדי שחקנים שאף אחד מהם לא אמור לפתור את הבעיה לחלוטין.

בטח שאי אפשר לומר אחרי שלושה משחקים כמאמן שלואיס פרננדס סגור על הקשרים האחוריים. ספק אם בירם כיאל ואלמוג כהן יזכו לעוד הרבה אשראי אם לא ישחקו הרבה בקבוצותיהם. משום מה, אביחי ידין לא נספר על-ידי המאמן הלאומי ועם גל אלברמן יחזור לכושר, הוא בסה"כ יוסיף צרות טובות. בקיצור, יותר מדי שחקנים בלי שיטה ברורה, בלי יכולת אמיתית להתאמן ולדעת על מי לסמוך שיגן עלינו מפני חלוצי היריבות. 

זו חייבת להיות המשימה הגדולה ביותר של לואיס פרננדס. מתוך הנחה שיוסי בניון לא יפצע בקמפיין, כמו גם דודו אוואט, המאמן הצרפתי חייב להמשיך ולעבוד על משחק ההגנה. גם בקמפיין הקודם הבעיה ההתקפית כמעט ולא הייתה קיימת. ישראל כבשה בשני המשחקים מול יוון, כבשה בחוץ מול לטביה, ולמרות הכל לא הייתה אפילו קרובה להשיג את הכרטיס למשחקים בדרום אפריקה. ברור איפה הבעיה, ואת התשובה אמור לספק מי שמרוויח 480 אלף יורו בשנה.

תגובות

b

טלספורט בפייסבוק