16 הנהלות, 16 מקומות

דורון ברגר מדרג את 16 הנהלות קבוצות הכדורגל בליגת העל. מי המצטיינים? מי טעונים שיפור? מי במקום האחרון? ומי יכולים להעפיל לפסגה? הכל כאן

יום ראשון 10 אפריל 2011
דורון ברגר
 ליגת הכדורגל של ישראלי התברכה בלא מעט הנהלות יצירתיות. אנחנו שומעים לא מעט על המנכ"לים ובעלי הקבוצות, יודעים לזהות את הפרצופים של מרבית העסקנים, אבל די לא אוהבים את רובם. יש משהו מאוד מעצבן בעסקנים ובמנהלים שבדרך כלל שומעים בעיקר טענות מהאוהדים, למרות שרובם עושים ותורמים רבות.

החלטנו לנסות ולדרג את רמת הניהול ב-16 קבוצות ליגת העל. מי המצטיינים, מי המאכזבים ומי יכולים להגיע למקום גבוה יותר. זו הטבלה שלנו ואנו מאחלים לכל ראשי הקבוצות, רק הצלחה  ובריאות.


מקום 1 - מכבי חיפה - הקבוצה של הנשיא הראשון 

מה לא נאמר על יעקב שחר. הבוס של הכדורגל הישראלי. שחר הוא גם הבעלים הוותיק ביותר של הכדורגל הישראלי, מקדים במעט את עמוס לוזון. מכבי חיפה מנוהלת כקבוצה אירופאית לכל דבר. איתמר צ'יזיק מתפקד כמנכ"ל כבר 7 שנים ועוזי מור, האיש לצידו של שחר, מנהל ביחד עם הבעלים את כל הצד הפיננסי של המועדון. שחר יודע לזהות באופן מעולה את הטרנדים הכושלים בכדורגל הישראלי. הוא לקח צעד לאחור בתקופת גאידמק וחצי צעד לאחור כשמיץ' גולדהאר נכנס לעניינים. בכך הוכיח שחר כי הוא יודע מה הוא עושה - בעלים באו והלכו, ורק יעקב שחר נשאר.

מקום 2 - בני יהודה -  רק תואר חסר

בתחילת העשור בני יהודה עברה  מיני מהפך. עשרות חברי העמותה ויתרו על זכותם לנהל את המועדון, שעבר מספר ידיים עד שהגיע לידי חזי מגן ומשה דמאיו. מגן הוא האיש שעומד בפרונט, ולא בכדי הוא נחשב לאחד האנשים ההגונים בכדורגל הישראלי. דמאיו הוא אינציקלופדיה מהלכת בכל הקשור לתקנון ההתאחדות לכדורגל. ביחד עם קיבלו את ההחלטה הדרמטית להעביר את המשחקים משכונת התקווה לבלומפילד וביחד הם מצליחים כמעט בכל עונה להיות קרובים לצמרת ורשמו כמה הופעות באירופה. מה שחסר לבני יהודה הוא תואר, ולזה היא הייתה קרובה פעמיים בגמר גביע המדינה, אבל עם הסבלנות של מגן ודמאיו גם זה יבוא.

מקום 3 - מ.ס אשדוד - רק הקהל חסר 

ג'קי בן-זקן השתלט על המועדון לפני יותר מעשור ולמרות עזרה זו או אחרת מחיים רביבו, הוא למעשה האיש החזק במועדון האשדודי. הבעיה הגדולה של אשדוד היא שאין לה קהל אוהדים גדול, בעיקר בגלל שרבים באשדוד מתכחשים לאיחוד בין הפועל ומכבי. ההצלחה הגדולה של בן-זקן היא בכך שהוא הצליח לקדם את עצמו למעמד של מיליונר במגזר העסקים הישראלי ושום דבר לא נעשה על חשבון המועדון. אשדוד מתנהלת כמעט בדרך קבע בצמרת הטבלה, חלק משחקניה עברו לקבוצות הגדולות ולא ידוע כמעט על בעיות ניהוליות. אם בן-זקן היה יודע להביא גם את הקהל למגרשים בהמוניו, כיאה לעיר ענקית כמו אשדוד, הוא היה יכול אפילו לזכות בבכורה על חשבון יעקב שחר.

מקום 4 - הפועל קריית שמונה - שרצקי למד את הלקח 

איזי שרצקי הוא כמעט הכל בהפועל עירוני איתוראן קריית שמונה. מתחתיו עובדים כמה אנשי ניהול, ובראשם יוסי אדרי, אבל שירצקי מעורב בכל. למרות המרחק העצום מן המרכז, שירצקי מצליח בשנים האחרונות להביא את קריית שמונה לקדמה של הכדורגל הישראלי. הוא מתעקש על חיבור בין הקבוצה לקהילה ומילה שלו, נחשבת למקודשת. שירצקי ניהל במשך עונת אחת (עונת 2008/9) את המועדון באופן מגוחך. שני מאמנים פוטרו והקבוצה ירדה ליגה, אבל בשנה האחרונה נראה שהוא וק"ש חזרו לעצמם ומעניין יהיה לראות כיצד יתפתח המאבק החדש בינו ובין ההתאחדות לכדורגל. 

מקום 5 - מכבי פתח תקווה - געגועים לאבי לוזון

כשאבי לוזון ניהל את מכבי פתח תקווה, היא הייתה הקבוצה שמנוהלת הכי טוב בישראל, מלבד מכבי חיפה. העזיבה של אבי לוזון עשתה לא טוב למועדון. שינו זוארץ הוא אמנם בחור מאוד חיובי, אבל מאז עזיבתו של לוזון, חוסר השקט שולט בקבוצה שאמורה להיות השנייה בכוחה בעיר העסקנים. יותר מידי מאמנים התחלפו, חלק משחקני הבית שוחררו והקבוצה שהייתה חלק מרביעיית הצמרת, נאלצה להתמודד בשנים האחרונות, במרכז הטבלה ומטה.מקום 6  - הפועל באר שבע - השחקנית המשתפרת  

אלונה ברקת עשתה בשנה הראשונה שלה את כל הטעויות האפשריות. המנהלים המקצועיים והמאמנים הרבים לא התאימו בכלום לקבוצה מבירת הנגב. מחלקת הנוער שברקת רצתה לטפח קרסה לחלוטין, והכל נראה שחור. אבל לזכותה של ברקת ייאמר שבאמצע העונה שעברה היא תפסה את עצמה ולאחר פיטורי גיא עזורי היא החלה להסתכל ללבן של האוהדים בעיניים. כיום, ברקת מנהלת מועדון באופן מסודר ומבוקר הרבה יותר. היא סומכת לא מעט על ניר קלינגר ועם מספר שחקני עבר שרוצים להחזיר את באר שבע לצמרת. העבודה של ברקת עדיין בראשיתה. היא חייבת להחזיר את הנוער לצמרת הכדורגל הישראלי, לדאוג שאוהדים נוספים יגיעו למגרשים ואז היא תוכל להתקדם למעלה בדירוג.

מקום 7 - הפועל תל אביב - למרות הכל, עם הצלחות אי אפשר להתווכח 

נתחיל מהסוף. החודשים האחרונים היו קטסטרופלים, אבל זה לא הוגן, לשפוט את הנהלת הפועל תל אביב  רק לגביהם. מה שכן, הם גרמו לירידה משמעותית בדירוג. באמצע העשור הקודם השתלט מוני הראל על הפועל ת"א ובשנתיים האחרונות הוא זכה לחיזוק בלתי רשמי מאלי טביב ורשמי מהמנכ"ל ואיש ימינו של טביב, גבי קצרה שהוחלף בינתיים בדורון אוסידון. ביחד הם עושים עבודה  שקטה, שאומנם מעצבנת חלק מהאוהדים, אבל הפועל ת"א מאיימת להשתלט על הכדורגל הישראלי. 

מקום 8 - מכבי תל אביב - יותר מידי חילופים 

הנהלת מכבי תל אביב עברה לא מעט שיוניים בשנים האחרונות. קשה מאוד לשפוט את הנהלת מכבי ת"א, שעברה יותר מדי זעזועים בשנים האחרונות. בחלק הראשון של העשור הקודם שלטו אלי דריקס ולוני הרציקוביץ' בנעשה במועדון, ומאז יותר מדי אנשים עסקו, חלקם קראו תיגר על המלך הבלתי מעורער של קריית שלום, אבי נמני, וחלקם התארחו כאן רק לרגע. עוזי שעיה הוא אחד המנהלים השקטים בליגה ונחשב עדיין בגדר תעלומה. היו"ר אביב בושינסקי עזב, למרות שלא כל כך  ברור מה הוא עשה ומה הוא עושה היום. היום משמש ג'ק אנגלידיס הקפריסאי כנציגו של מיץ' גולדהאר, ולמעשה הוא האיש החזק במועדון,.

מקום 9- מכבי נתניה - הפספוס הגדול
 

האמת, להנהלת מכבי נתניה יש את היכולת להגיע למקום גבוה הרבה יותר. קובי בלדב, איציק גניש וגיל לב מנהלים היום את המועדון למופת, אך בעיקר הם מתפללים שדניאל יאמר יחזור בו ויכניס את היד לכיס בשנית. הם גם לא אשמים שהאצטדיון העירוני לא נבנה. המקום הנמוך יחסית נובע רק מאחר והחבורה הזו לא השכילה להביא את נתניה להישגים גדולים הרבה יותר בשנים האחרונות. אף אחד מהם לא היה מתוחכם מספיק כדי לגרום לכך שהמועדון יזכה בשלל רב ממכירת השחקנים לאירופה, ובכך לכולם יש חלק. נראה שכל החבורה הזו הייתה פזיזה מדי כשהיה לה את הכסף של יאמר, ולזכותם ייאמר שלמרות הקשיים הכספיים האדירים שמכבי נתניה עלולה להיקלע אליהם, המועדון ממשיך להתנהל באופן מבוקר ומסודר.

מקום 10 - בית"ר ירושלים - הישגים דלים יחסית לתקציב 

איציק קורנפיין למעשה הוא כל הנהלת בית"ר ירושלים בימים אלו. שוער העבר השתלט על המועדון לפני שנתיים ושני קייצים ברציפות הציל את בית"ר ירושלים מהתרסקות. בית"ר היום מנוהלת באופן מסודר יחסית, יש לה אתר אינטרנט לתפארת ולא ידוע על כל בעיות לוגיסטיות. קורנפיין גם לא מתבייש להילחם באוהדי הקבוצה הקיצוניים, אבל הוא מדורג רק באמצע הרשימה בעיקר מכיוון שבית"ר עם תקציבה בשנתיים האחרונות יכלה להשיג עדיין הרבה יותר, בעיקר מאחר והעונה הכישלון השיווקי זועק לשמיים. נכון לעכשיו, הקהל מביע חוסר אמון מוחלט בנעשה, וגם זה לחובת ההנהלה. בשנה הבאה ארקדי גאידמק חוזר לעניינים. יהיה מרתק.

מקום 11  - הפועל עכו - הקבוצה של וייצמן

את האמת, אין יותר מדי מה לומר על הפועל עכו. הקבוצה מנוהלת באופן כמעט בלעדי על-ידי היו"ר, ציון וייצמן, שהוא האיש הכל יכול של הקבוצה. לזכותו של וייצמן יאמר שהמועדון לא נקלע לקשיים עם עלייתם לליגת העל בשנה שעברה. לזכותו ייאמר גם שללא מגרש בייתי הקבוצה הצליחה להישאר בליגה בעונתה הראשונה, אך לחובתו של ויצמן יאמר כי לא ניתן לזקוף שום הישג, אף שחקן בכיר לא יצא מן המועדון לקבוצה גדולה יותר והקבוצה פשוט לא מעוררת עניין בליגה.

מקום 12  - הפועל אשקלון - יצירתיות היא שם המשחק

 הקבוצה החדשה שעלתה מהליגה הלאומית מנוהלת על-ידי פרוספר אזגי. העזיבה של אורי מלמיליאן בקיץ הייתה תמוהה, הקהל לא מפגין בינתיים הרבה עניין ועם כל הכבוד לרעיון המקורי לאפשר לשחקנים להתאמן בוילה הביתית, זה פשוט לא נראה מספיק רציני. בשנה האחרונה למדנו  הרבה יותר על האיש שמנהל את אחד המועדונים שהיה יכול להיות הסוס השחור של הליגה. אזגי הסתבך בכל מה שאפשר וכך זה גם נראה.

מקום 13 - בני סכנין -  איפה העולם הערבי שיעזור

 גם בתקופת מאזן גנאים לא היה שקט במועדון הזה, אבל מה שהתרחש שם בשנה שעברה והשנה פשוט גובל בשערורייה. בזה אחר זה עזבו את סכנין כמה ממבטיחי המאמנים בליגה. הכישלון הגדול ביותר של הנהלת סכנין הוא בכך שאף אחד מראשי הקבוצה לא הצליח לגייס משקיעים ערבים שיהפכו את סכנין למועדון גדול באמת. פשוט לא ברור איך סכנין לא ניצלו את העובדה שהקבוצה משחקת בליגת העל, על מנת לגייס את הכסף גדול באמת ולהילחם על אליפות. רק תחשבו איך העולם הערבי היה מתייחס לכך אם בליגה הישראלית הייתה זוכה קבוצה ערבית באליפות. סביר להניח שהיה מדובר בעניין חדשותי עולמי. אבל בסכנין מעדיפים להתעסק ביובל נעים ועבאס סואן.

מקום 14 - הפועל פתח תקווה  - מי מנהל כאן בעצם

לא כל-כך ברור מי מנהל את המועדון ומה רוצה מי שמנהל אותה. עשרות שחקנים עברו בקבוצה בעונה שעברה, האוהדים ברחו ואיכשהו הקבוצה הצליחה להסתבך במאבקי התחתית. מאז עזיבתו של מאיר שמיר איש לא מוצא את מקומו במועדון. דני לוי, בעיקר מדבר הרבה.  תומר סיני נחבא יותר מדי אל הכלים, ולא ברור כמה הוא משקיע וגל חצור? ממש לא ברור מה חלקו בכישלון. לאוהדים, כך נראה, יש יותר מידי כח בקבלת ההחלטות. הקבוצה קולטת בעיקר שחקנים פליטים שלא מצאו את מקומם בליגת המשנה והכישלון של ראשי הפועל פ"ת הוא עצום בעיקר מכיוון שרק לפני 10 שנים נחשבה הקבוצה לאחת מ-5 הבכירות בישראל.

מקום 15 - הפועל חיפה - ניהול אמריקאי, עאלק 

אין מים, אין חשמל, אין מגרש אימונים, אין סנדוויצ'ים ומשקאות אנרגיה, אין הסעות למשחקים, אין שחקנים בכירים. אין כמעט שום דבר בהפועל חיפה שמזכיר את הימים היפים של רובי שפירא ז"ל. לקבוצה יש בעלים אחד מארה"ב, שמדבר על שיטות עבודה אמריקאיות ומנהל את המועדון בצורה שמזכירה הרבה יותר מדינות חשוכות מהעולם השלישי. לזכותו של יואב כץ, ורק בזכות זה, הוא לא במקום האחרון, צריך לומר שכץ מעניק גיבוי למאמניו וממעט לפטר אותם. 

מקום 16 - הפועל רמת גן - בקושי ראויים להתייחסות 

נכון, את הפועל רמת-גן מנהל כיום נתן דטנר, שנהנה מתמיכתו של איש העסקים, מורי ארקין, אבל את הפועל ר"ג צריך לשפוט על פי אירועי השנים האחרונה וכאן מדובר על חוזים כפולים, שמועות על הסתבכויות בשוק האפור, וסיפורים שמתאימים הרבה יותר לסרטי מאפיה מאשר סרטי ספורט. הפועל ר"ג היא לא סתם אחרונה בדירוג, היא נוהלה בשנה האחרונה באופן שמשטרת ישראל, ולא רק רשות המסים, צריכה לחקור אותו. השנה היא מנוהלת קצת יותר טוב, אבל שום דבר טוב לא מצליח שם.

תגובות

2

טלספורט בפייסבוק