יש פייט למכבי (ודש לפיני)

עוד בטרם צפינו בסל הראשון, מרגישים שהכדורסל הישראלי עבר שינוי מרענן וחיובי בקיץ האחרון. מכבי ת"א ניסו לטאטא את האבק מתחת לשטיח, הפועל י-ם עשו הכל כדי לפנטז על צלחת אליפות, וגליל גלבוע האלופה נותרה צנועה מאחור

יום שישי 10 ספטמבר 2010
אייל כהן

אולי בניגוד לכתבות מגזין אחרות, נתחיל מהסוף להתחלה. חודש מאי - גמר הפיינל פור , שוב מכבי תל אביב והצוות הניהולי בוכים את מר גורלם, נראה כי  האליפות מוכרעת על משחק אחד ואין שום קשר לספורטיביות. 

עולה שוב השאלה האם לבטל את הפיינל פור, ואבנר קופל כהרגלו מברך על המהלך ומוכיח לכולם כי 10 אלפים צופים בהיכל נוקיה עדות גורפת כי הפיינל פור הוא האלטרנטיבה האמיתית. מכבי תל אביב מגיעה לגמר ו....

אין ספק כי השנה רואים שמרבית הקבוצות התחזקו והחתימו שחקנים משמעותים. ומדוע למעשה השינוי המגמתי? לאחר שראו רוב הקבוצות בליגה כי בטורניר כמו הפיינל פור ניתן לגנוב אליפות ממכבי תל אביב, כפי שנעשה ב-4 השנים האחרונות פעמיים, אז אפשר בהחלט לדבר כדורסל. 

הפיינל פור הוא לא טורניר מספיק ספורטיבי למספר קבוצות או בעצם לחד קבוצות, אבל נותן תקווה להרבה אחרות, ואולי זה מה שהיה חסר בכדורסל הישראלי ב-60 שנה האחרונות. וכעת נסקור את הקבוצות הבכירות והפחות בכירות לקראת פתיחת העונה החדשה:

האלופה, גליל גלבוע: זה לא אותו דבר

גליל גלבוע הדהימה את הכדורסל הישראלי בסוף העונה שעברה, כשהצליחה לקטוף עוד תואר אליפות (שני במספר) ממכבי תל אביב בשלב הגמר. זה היה עודד קטש, שהוכיח כי כדורסל הוא יודע (דני קליין לשיפוטך), וביחד עם עוזרו ליאור ליובין, הצליחו השניים לקטוף תואר אליפות מתוק מפיני גרשון ומכבי ת"א.

חיים אוחיון, בעלי הקבוצה החליט בצעד חכם להשאיר חלק מהשחקנים, שיכל להשאיר ובמיוחד את ליאור ליובין, המוח מאחורי עודד קטש שימשיך להנהיג את הקבוצה עם עוזר חדש בתחום, ברק פלג, שחקן העבר שפרש ממשחק פעיל. 


גל מקל האלוף. החליט להישאר בגליל ובצדק (תמונה: מנהלת הליגה)

עידו קוז'יקארו, לאחר שנתיים בעיר הכרמל וקבוצת מכבי חיפה, החליט לשוב אל המשפחה החמה בגליל. ליאו ליונס גם כן הצטרף לקבוצה הצפונית לאחר שעזב את הפועל ירושלים ועוד שחקנים חדשים: רודני גרין, גור פורת, ג'ק מקלינטון, טיילר ווילקריסון, ו-וורן קרטר.

כמובן, האבידה הגדולה של הקבוצה, הוא ללא ספק אלישי כדיר. גדול שחקני הפנים בכדורסל הישראלי בשנים האחרונות (ללאזמה עדיין מסתובב הראש), שהחליט בצד מבוקש לעבור לסגנית האלופה, מכבי תל אביב ביחד עם ג'רמי פארגו.

אז למה מצפים האוהדים השנה? לפחות לחלק נכבד מהם וכמובן לעשרות נוספים שהצטרפו להילולה סביב הזכייה באליפות צפוייה עונה מעניינת. נכון, לא מדובר בהצגות שהיו בשנה שעברה, כי קבוצה שנבנית מחדש צריכה זמן ואיחוד. לובין אחראי על כך, אבל אל דאגה, בשקט הצפוני והסבלנות של הבעלים ואנשי הצוות הניהולי, יש לקבוצה בסיס טוב שעשוי לגלות לנו עוד מספר כוכבים חדשים.

דירוג בתום העונה: 3-6

הסגנית, מכבי תל אביב: מפלצת רעבה

בנייה מחדש - דיוויד פדרמן, רקנטאי וכמובן שמעון מזרחי הניחו בקיץ האחרון כי מפיני גרשון לא תצא אליפות. למרות הכריזמה, המשפט הכל כך גרשוני שאמר המאמן בשנת 2009: "לא רציתי להכנס לרשימה של המאמנים שלא לקחו אליפות במכבי", היא נשמעה כמו הנבואה המגשימה את עצמה, לפחות לא באותה שנה, אלא בשנה לאחר מכן. וכמובן ד"ש מצביקה שרף.  אבל לכו תדעו: פיני יכול להופיע פתאום גם באמצע העונה.

למרות זאת במכבי תל אביב לא נתנו לעניינים להפריע לסדר היום. פיני גרשון נעלם (לעת עתה) מהרקע על הפרקט בהיכל נוקיה, ובמקומו החליטו בהנהלה ללכת על דייויד בלאט ועוזרו גיא גודס, כמי שעשוי להחזיר ולהשיב את ההגמוניה של מכבי לכדורסל הישראלי. האומנם?


יוצאים לדרך חדשה. מכבי תל אביב (תמונה: האתר הרישמי)

כפי שזה נראה בשטח, מכבי תל אביב יורה לכל הכיוונים ומנחיתה זה אחר זה שחקנים בעלי שם ורקורד גדולים במיוחד. ליאור אליהו, ששב הביתה ביחד עם טל בורשטיין, צמד שחקני מכבי ת"א לפני שנתיים. אלישי כדיר, האלוף הטרי ביחד עם ג'רמי פארגו המצויין מגליל גלבוע. בייבי-שאק, שחורציאניטיס היווני, שהצטרף בהפתעה יתרה לשורות הצהובים. ריצ'ארד הנדריקס והשמות המוכרים, גיא פניני, צ'אק אידסון, דייויד בלו(ת'נטאל) ואפילו דרק שארפ הקפטן הייצוגי לצידו של 'נער' הפוסטר, יניב גרין. הצער והכאב על טורנס הצעיר שעדיין נמצא בטיפולים בבית החולים, הוא כאב למכבי תל אביב ולעולם הכדורסל כולו.

כל אלה (ואולי גם עוד) מציבים את מכבי תל אביב כקבוצה ששינתה את פניה ב-180 מעלות, לאחר ששיחררה את דיאור פישר (ריאל מדריד), רביב לימונד (מנורקה), שרון דרוקר (ע. מאמן, אריס  סלוניקי), סטפון לאזמה (סט. פטרסבורג) ואנדרו וייז'נייבסקי (אפס פילזן). מכבי נראית קבוצה מפחידה ומאיימת בניגוד לשנים האחרונות ועם חיבור נכון, עשוייה להוות תלכיד מצויין לפחות ללחם והחמאה האליפות והגביע בארץ והבונוס ביורוליג.

דירוג בתום העונה: 1-2

הרעבה, הפועל ירושלים: בא לבירה בחור חדש

רוח מתוקה נושבת בעיר הבירה ירושלים, ובמיוחד בפאתי אולם מלחה הקטן והחם. רוח של שינוי באויר, לפחות עוד בטרם פתיחת העונה נראה כי דני קליין פעל היטב בקיץ האחרון והכין תפריט גדול ורווי עומק (לפחות על הנייר).

לאחר אינספור דיאלוגים, פגישות, הסתייגויות, בריחות וסחבת קטנה, החליט עודד קטש לקחת את האתגר בדמות הפועל ירושלים והאלוף הטרי הצטרף לשורות הקבוצה שחולמת כבר עשור וחצי על תואר אליפות בארון הדליל. נכון, תארים כמו גביע המדינה וגביע היול"ב קאפ, ישנם שם, אבל דני קליין מסתבר לא ישקוט וינוח עד שצלחת האליפות תונח לצידו במשרד ולשם כך הוא עבד קשה, קשה מאוד.

קליין החליט להטריף את המערכת, ללא גאידמק ברקע או גומא אגייאר, קליין הצליח לגייס מספר ספונסרים לקבוצה שינחיתו שמות לוהטים ובראשם הצליח להשיב אל שורות ירושלים את וויל סולומון, אחד הגארדים הטובים ששיחקו בכדורסל הישראלי ועשה לא מעט כאבי ראש לשומריו. 


מרימים כוס לחיים. קטש והבחורים החדשים (תמונה: הפועל מגדל ירושלים)

טהרת הישראלים שעודד קטש מאוד מחבב, עומדת על משה מזרחי שחזר לירושלים, ביחד עם עמית שמחון, ליאור חכמון, יוגב אוחיון הכישרוני, יובל נעימי, הקפטן אורי קוקיה ורם אליאספור. שמות חדשים שבמלחה יתאמצו לכתוב להם שירים, הם ג'ייסון ריץ ממכבי חיפה, שון וויליאמס המחונן, דיוון דאוול ובריאן רנדל, בני טיפוחם של עודד קטש שמוסיפים עוצמה וחוכמה לירושלים.

אין ספק שירושלים השנה נראית טוב, אפילו טוב מאוד. התלכיד המצויין שעודד קטש הצליח לחבר בפחות מחודשיים הינו עבודה קשה ויכולת שכנוע. כעת לקטש, שיש לו את הביטחון והיכולות לאחד חבורה חדשה לקבוצה מאוחדת. לא בטוח כי כבר בשנה הראשונה קטש יצליח להביא את מה שמצפים ממנו, כפי שהיה בגליל גלבוע, אבל עם הסבלנות של קליין והקהל הירושלמי עוד יגיע היום שדני קליין יניף צלחת (אולי באבו גוש).

הדירוג בתום העונה: 1-3

סינדרלה או ליכלוכית, ברק נתניה: כמו שבאנו הלכנו

אריק אלפסי, שנשאר לעוד עונה בברק נתניה, נכנס לתודעה של מרבית אוהדי הכדורסל בארץ לאחר העימות ראש בראש מול פיני גרשון, למרות כל זאת לאלפסי הוכיח כי כדורסל הוא יודע ועל כך צפינו וראינו בעונה שעברה כיצד נתניה מצטרפת לפיינל פור שלא במפתיע ואפילו מעפילה לחצי גמר גביע המדינה. 


אריק אלפסי. את פיני הוא השאיר מאחור

נתניה שיחררה לא מעט שחקנים משמעותיים בקיץ האחרון, כאשר הבולטים מביניהם הם טוני ווישהאם, רות'בארט, קילינג'סוורת, אך הצליחה להביא במקומם את טראוויס, רון הווארד, אריה מקולום, אדריאן בנקס ואפילו את כריס ווטסון הותיק. אורי יצחקי ומוסקוביץ' הצטרפו גם הם למועדון.

נתניה תמשיך לשחק באולם הקטן והמיושן, אולם ישורון אבל תנסה להצליח בו כפי שעשתה בשנה שעברה. השנה נראה כי נתניה תחפש חיבור מחדש לפחות מהשחקנים החדשים, אבל את זה תשאירו לאלפסי לדאוג.

הדירוג בתום העונה: 5-8

משנה מקום (נשר), משנה מזל?, מכבי חיפה: ג'ף, דונט ווארי

אבי אשכנזי אומנם סיים את תפקידו כמאמן מכבי חיפה, שהצעיד את הקבוצה לפסגה בשנים האחרונות ולשמו השני הודבק הכינוי "הכמעט", לוקח אחריו את המפתחות, עוזרו בשנים האחרונות אלעד חסין שהציב תחתיו את עמי נאווי וטלמור בן חיים כיועצים בכירים.

בין לבין מכבי חיפה איבדה מספר שחקנים משמעותיים, כאשר הבכיר מכולם זהו דבון ג'פרסון שעזב לטובת הרפתקאה בצרפת, לפני הגעתו לליגה הטובה בעולם (?). 

חיפה גם איבדה את עמית בן דוד, עידו קוז'יקארו, דרור חג'ג', ג'ייסון ריץ', משה מזרחי, ובמקומם הצליחו לגייס לסגל את שלומי מור יוסף, מרקו קילינג'סוורת, סילבן לנדסברג, פרנק רובינסון, דרק לאו, סשה בראטיץ', רות'בארט, גלזר, אבי בן שימול ואפילו את יוני ניר מהפועל חולון. 


פנים חדשות. מכבי חיפה (נשר)  (תמונה: באדיבות מכבי חיפה)

הקבוצה השנה לא תשחק יותר ברוממה המיושן, שעובר התחדשות עירונית מאסיבית בקיץ ובשנה הקרובה אלא תשחק במגרש הקטן אך חדיש, באולם בנשר. ג'ף רוזן, הבעלים האמריקאי של הקבוצה עדיין לא מוותר ומאמין בקבוצה ובפרוייקט שאותו לקח כבר מספר שנים, עוד שהקבוצה הייתה בליגה השנייה.

לחיפה מועדון אוהדים גדול שמצליח להתרחב משנה לשנה, שמאמין בקבוצה והולך איתה כמעט לכל מגרש. יש הרבה עניין סביב מכבי חיפה, שלמרות השמות הפחות מוכרים, עדיין יחפשו את הג'פרסון והפרקינס החדשים.

דירוג בתום העונה: 4-6

וכל השאר: לא יהיה משעמם

הקבוצות הנוספות שיעשו כאבי ראש לחזקות השנה, בראש ובראשונה עירוני אשקלון שאותה עדיין מאמן אריאל בית הלחמי, מאמן יסודי, ממושמע שיודע ללכד קבוצה תחתיו ולהובילה להשגים. את הקבוצה עזבו לא מעט כוכבים כמו קורי קאר הותיק, שעזב לקפריסין, ברוקס סיילס, שי ברוך, מורן רוט.

אבל למרות כל זאת הצטרפו שחקנים איכותיים אחרים כגון: דרור חג'ג', ארז מרקוביץ', ליאור ליפשיץ', ג'ון גייקס, איתי גרינבוים, גייב פראויט, ראשון טרנר ולאחרונה הצטרף סילבסטר סאיי. 

דירוג בתום העונה 5-8

גם מכבי ראשון לציון, תחת הדרכתו של אפי בירנבוים תנסה להפתיע. בירנבוים שהצליח הפעם להרכיב את הקבוצה מאפס, ביסס סגל דיי מרשים תחת הנסיבות וקבוצה שעשוייה להופיע בחלק העליון של הטבלה.

הקבוצה צירפה לשורותייה את תמיר שמחוני, טמיר אריאלי, ניצן חנוכי, ג'ייסון תומאס, דניס קלמנטה, ריימר מורגן, טל קרפלס, איל שולמן ושיחררה את ליעד פורמן, מאיר טפירו הותיק, יוני מורן, איתי לב, רז זהביאן ואת אבי בן שימול. 

דירוג בתום העונה 5-8

בני השרון ובראשם היושב ראש, אלדד אקוניס, עבדו קשה כדי שדן שמיר לא יעזוב למכבי תל אביב בקיץ האחרון ונשאר כמאמן ראשי שנה נוספת. כמו כן הקבוצה הותירה מספר שחקנים חשובים בסגל כמו רון סטיל וארז כץ וצירפה את שרון ששון מירושלים, את קורטני פורטסמן והשיבה הביתה את לי ניילון שחוזר לקנדציה נוספת במועדון. 

דירוג בתום העונה 5-8

הקבוצה עם השם וההיסטוריה מאחוריה, הפועל חולון, אבל עם עתיד מעורפל, כבר הנחיתה פצצה עוד בטרם פתיחת העונה ובה מאמן הקבוצה מיקי דורסמן התפטר בעקבות כישלון להביא כסף לצירוף שחקנים.

ארז מרקוביץ', יוני ניר, גרייבס, יריב יצקן, שון דניאל וניב ברקוביץ' הם רק חלק מהשחקנים שעזבו את המועדון במהרה. למרות זאת בחולון הצליחו להחזיר את ג'יימי ארנולד המוכר כל כך חזרה לישראל וניר כהן המבטיח ביחד עם עמית בן דוד ומורן רוט הלא נגמר. הדרמה של חולון כמובן שתמשיך להוות כותרות, אבל לא בטוח כי מעודדות. 

דירוג בתום העונה 8-10

העולה החדשה, מכבי אשדוד מתכוננת ביתר שאת לליגת העל. עופר ברקוביץ', מאמן שחוזר לעניינים בליגה הבכירה בנה קבוצה נחמדה ואפילו נחמדה מאוד. לא מעט ישראלים יהוו את החמישייה, שמות כמו יוני דרעי, שון דניאל, ניב ברקוביץ', מאיר טפירו, אור איתן, דניאל גור אריה, ברק חדד ויואב אלבז מהווים את המוקד ביחד עם חיזוק בדמות ראמל בראדלי, ג'וש קרטר וג'וש דאנקן מעלים קבוצה רעננה ורעבה להצלחות. יהיה מעניין בעיר הנמל הדרומית. 

דירוג בתום העונה 6-8

נ.ב 

איך אפשר שלא להזכיר גם במספר משפטים את חסרונה של עירוני נהריה מהליגה הבכירה העונה. המון טעויות ובעיקר ניהוליות, הם אלה שלמעשה חרטו את גורל הקבוצה שנמצאת כרגע בליגה השנייה. למרות זאת ובא לציון גואל משפחת אייזנברג, שלאחר אובדן הפועל ת"א, נקווה שלא יטביעו ספינה נוספת. בהצלחה.

תגובות

1

טלספורט בפייסבוק