הפועל תל אביב, ראי הוזהרת

בשנת 98' ליוויתי כעיתונאי את בית"ר ירושלים למשחק מול בנפיקה ליסבון, בו הפסידה הקבוצה של קשטן, אבוקסיס, שאלוי ודומב 0:6. לעולם לא אשכח את 80 אלף המטורפים עם הנשרים בידיים שמילאו את איצטדיון האור ודחפו את בנפיקה ליסבון עם קנדאורוב לתצוגת שיא

יום שלישי 14 ספטמבר 2010
שלמה חסיד
 בקיץ 98' ליוויתי את בית"ר יררושלים לליסבון למשחק מול בנפיקה, שקבע מי תהיה הקבוצה שתעלה לליגת האלופות. בית"ר הגאה שזה עתה זכתה באליפות השרוכים המפורסמת, עם קשטן מאחורי הקווים, הפסידה בבוררות מול כוכבה אישטוון פישונט שעבר לאיינטרכט פרנקפורט ללא תמורה, אחרי שאופ"א סירבה להכיר במפית שעליה שרבט משה דדש את תנאיו של הכוכב ההונגרי בבית,ר כחוזה חתום. במקומו של פישונט דדש הביא את תמאש שאנדור, אבל בית"ר לא הצליחה לרשום אותו בזמן, וככה הגענו למשחק הקובע של השנה בלי הכוכב הכי גדול.

ובכל זאת, היתה תקווה שעושים את זה. קשטן הגיע למשחק מול בנפיקה בלי שערך משחקי אימון לפני המשחק, ועם רכש שכלל את פליטי הפועל תל אביב אסי דומב ועופר שטרית, ואת אילן בכר שהגיע על תקן כישרון צעיר ממכבי הרצליה. בדרך לליסבון עוד חשבנו שנעשה הפתעה.

בנפיקה אומנה אז על ידי המנג'ר הסקוטי גרהאם סונס, שהסוכן הממולח שלו פיני זהבי הביא לו לקבוצה את סרגיי קנדאורוב. את האנגלית של סונס אי אפשר היה להבין, כי המבטא הסקוטי היה בלתי אפשרי לפענוח. למרות זאת אני זוכר שרון עמיקם מ"מעריב" שאל אותו מה תהיה התוצאה וסונס אמר: "אני סקוטי, אנחנו אף פעם לא מהמרים". קנדאורוב אגב דיבר איתנו בעברית שוטפת, אותה למד בכרמל.

יום המשחק הגיע, וכולנו התנקזנו לאיצטדיון האור. למשחק הגעתי באוטובוס של בית"ר, ובדרך למגרש לשחקנים עוד היה מצב רוח. מחוץ למגרש הוצב פסל של הכוכב הגדול של בנפיקה, אוזביו, כשהוא בועט וולה. ואבוקסיס שאל את דוד אמסלם בציניות: "תגיד, בתקופה של אוזביו כבר שיחקו עם סטופקס?", וכל האוטובוס אהב את הבדיחה וצחק בקול.

ככל ששעת המשחק התקרבה, היציעים התחילו להתמלא באוהדי בנפיקה, שלובשים אדום. 80 אלף אדומים מילאו את ה"אסטדיו דה לוז (ככה קוראים לאיצטדיון בפורטוגזית), ויצרו טבעת אנושית שסגרה על בית"ר מכל הכיוונים. השרופים שבאוהדים באים למגרש עם נשר - שהוא הסמל של בנפיקה. תאמינו לי, לא קל לשחק שם.

כשהמשחק התחיל הבנו מהר מאוד כמה לכדורגל הישראלי אין מה למכור מול יריבות כאלה. מיטב השחקנים הישראלים, מחוזקים בכמה כוכבים הנוגרים, הרימו ידיים די מהר והלכו לאיבוד במגרש. בסוף זה נגמר עם 0:6 מצלצל, כשבנפיקה עם כוכבה האגדי נונו גומש מורידים את הנצרה לקראת הסיום, כשהעליה כבר הובטחה.

בשער של בנפיקה עמד השוער האגדי מישל פרודום הבלגי, ששיחק עם אלי אוחנה עשר שנים קודם לכן במכלן, כשהקבוצה זכתה בגביע אירופה למחזיקות. כשפרודום בא לגומלין בטדי הוא חשב שהוא בא לטיול אצל חברים, אבל בית"ר הפתיעה כשהצליחה להרים את כבודה עם ניצחון 2:4, שקצת המתיק את התבוסה משבוע לפני כן.

אני לא מאחל להפועל תל אביב כזה משחק, אבל מי שחושב שזה הולך להיות טיול, שישאל את יוסי אבוקסיס

תגובות

2

טלספורט בפייסבוק