פרוייקט חסר טעם

אוהדי הפועל ת"א הקימו את הפועל אוסישקין באמת מתוך כוונות טובות, אבל תוך שנה-שנתיים הם יגלו שלקבוצת אוהדים אין זכות קיום בליגה הבכירה של ישראל, כך שכל עבודתם הייתה בעצם לשווא

יום שלישי 05 אוקטובר 2010
דורון ברגר
 אחד הסיפורים הנחמדים ביותר ששמעתי במשך חיי הוא משל מחכים על אותו סוחר מגנואה שירד לחוף הים וראה דייג עם חכה. הסוחר פנה אל הדייג ואמר לו "למה אתה לא קונה סירה? אז תוכל לשוט כמאה או מאתיים מטר לתוך הים ולדוג הרבה יותר". "ומה יקרה אז?" שאל הדייג. ענה לו הסוחר: "תרוויח כסף ממכירת הדגים ותקנה סירת מנוע, תצליח להגיע יותר עמוק לתוך הים. לאחר מכן, תוכל לקנות יאכטה, לשוט 2 קילומטר לתוך הים ולדוג יותר דגים". "ומה אז?" שאל הדייג. הסוחר ענה: "אז תוכל לקנות צי של יאכטות, ולאחר מכן ספינה גדולה, אולי בהמשך תהיה לך חברת ספנות, תמכור מיליוני דגים ותרוויח מיליוני לירטות". "ומה אז?" שאל הדייג. סיכם הסוחר: "אז יהיה לך מספיק כסף, תוכל לרדת כל יום בראש שקט אל חוף הים ולדוג דגים עם חכה". 

את המשל לסיפור הזה יבינו אוהדי הפועל אוסישקין  בתוך שנה או שנתיים. הרעיון שלהם להקים קבוצת אוהדים הוא מבורך, אבל אין להם שום סיכוי לעמוד במטרה, שהיא להחזיר את הפועל ת"א לימיה הטובים. הימים הטובים של הפועל הם אי שם החל משנות ה-80 עד אמצע שנות ה-90. הקבוצה הגיעה אז יותר מפעם אחת אל גמר הפלייאוף, כמעט זכתה באליפויות וזכתה ב-2 גביעים. הפועל ת"א הייתה הקבוצה מספר 2 בישראל ואלפים אהדו אותה. אוסישקין היה בית עבור לא מעט תל-אביבים, כולל כותב שורות אלה.

הנפילה שהגיעה בזכותו של שאול אייזנברג גרמה לכך שהקבוצה כמעט תתפרק, וכשהאוהדים מאסו במלחמות נגד שאול, הם החליטו להקים את הפועל אוסישקין, קבוצה שממומנת כולה על-ידי האוהדים ועם מעט ספונסרים. 

אבל מה בעצם הצליחו אוהדי הפועל ת"א להשיג? הכסף שהיה להם הספיק להעפיל לליגה הלאומית בקלות, וסביר מאוד להניח שהקבוצה תצליח להעפיל לליגת העל. ומה אז? התקציב המינימלי של קבוצה בליגה הראשונה עומד היום על מיליון דולר, וגם אם יירד מעט, לא ברור איך האוהדים יצליחו להשיג סכום כזה. במקרה הטוב ביותר, יירשמו בהפועל אוסישקין 2,000 אוהדים. אין כמעט תסריט על-פיו כל אוהד יתרום יותר מ-500 עד 700 שקלים, וזה התסריט האופטימי ביותר. זה יכול להספיק למיליון עד מיליון וחצי שקל, מתוך הנחה שהפועל ת"א לא תזכה לעזרה גדולה מעריית ת"א, האוהדים יוכלו במקרה הטוב להיות קבוצת תחתית עם הרבה נשמה אדומה, אבל ללא אף ישראלי איכותי, שלא לדבר על זרים ברמות של מכבי ת"א או הפועל ירושלים.

זה יחייב את האוהדים למצוא ספונסר גדול. כ"כ גדול, שאותו ספונסר ירצה להיות מעורב בניהול הקבוצה. הבעיה שגם זה כנראה לא יספיק, כי בשביל להיות צמרת בליגת העל צריך לא מעט מזומנים בכיס, משהו שבין 6 עד 8 מיליון שקלים. בשביל זה צריך למצוא איש עסקים שירכוש את הקבוצה. אין להפועל ת"א סיכוי לחזור לצמרת ללא תקציב גבוה מספיק, ללא איש עסקים שיעמוד מאחורי המועדון. כך יאבדו האדומים את המועדון אותו הם הקימו וכך יהיו תלויים האוהדים בניהול המועדון על-ידי אדם אחר. פעם יקראו לו אביב בושינסקי ופעם שאול אייזנברג.

את המשוואה הזו מכירים גם אוהדי מכבי יפו והפועל קטמון מהכדורגל. קבוצות האוהדים מצוינות עבור הרומנטיקה, אבל אין להם עתיד בכדורגל המקצועני של היום. נכון, ברצלונה היא קבוצת אוהדים, אבל מדובר במועדון שנבנה במשך עשרות שנים ואגב, הוא בגירעון עצום. אבל חוץ מזה, ברצלונה היא פרט שיוצא מן הכלל, קבוצות אוהדים בכל העולם נמצאות אי שם בליגות המשנה.

ראשי הפועל אוסישקין מצוינים ביחסי ציבור. הם גרמו להתרגשות רבה בקרב לא מעט אוהדים אדומים, אבל צריך להודות- כל מי שהפועל ת"א באמת חשובה לו, לא יכול לתלות את התקוות רק באוהדים. דרוש איש עסקים רציני שייקח את המושכות לידיים, ואת זה היה אפשר לעשות גם לפני 4 שנים, אז היה מתברר שכל הפרויקט הזה הוא בעצם מיותר.

תגובות

2

טלספורט בפייסבוק