למה הליגה האירופית לא מעניינת?

שלב הבתים של הליגה האירופית, ייפתח הערב עם מספר משחקים מסקרנים, אולם את חובבי הכדורגל בישראל המפעל לא מעניין. השאלה היא מדוע? מספר אנשי כדורגל מנסים לענות

יום חמישי 16 ספטמבר 2010
שלמה חסיד
 הערב ייפתח שלב הבתים של הליגה האירופית בעונה השנייה שלו במתכונתו הנוכחית. אחרי שחיפה ומכבי ת"א נכשלו להעפיל לשלב הבתים, בארץ המפעל הזה לא מעניין איש, הבעיה היא שגם באירופה המפעל לא מעניין והתוצאות שלו מדווחות רק בקטן בעמודים האחרונים של העיתון. 

הליגה האירופאית היא למעשה המפעל שבעבר נודע בשם גביע אופ"א. המשחקים התנהלו עד אמצע העשור במתכונות גביע בשיטת בית וחוץ. לאחר מכן החליטה אופ"א על שלב בתים, כאשר 40 קבוצות חולקו לשמונה בתים והחל מהעונה שעברה מתחלקות 48 קבוצות ל-12 בתים. ועדיין, המפעל בקושי מעניין.

אז למה המפעל שנחשב הבייבי של בכירי אופ"א לא מעניין? יצאנו ובדקנו. עוזי דן, עיתונאי בכיר וראש דסק עולם בספורט "הארץ" מכיר היטב את הכדורגל באירופה והוא ניסה להסביר את חוסר העניין סביב המפעל: "הכול פונקציה של כסף, אין במפעל הזה כסף ולכן אין לו רייטינג. אם היה כסף והיה על מה להתחרות,  ברור שהיה יותר עניין אבל כשלא משחקים על הכסף הגדול זו התוצאה בעידן שבו אנחנו נמצאים".

אלי אוחנה, שבעבר זכה בגביע המחזיקות (אז המפעל השלישי בחשיבותו) עם מכלן אמר: "המפעל החשוב באמת באירופה שמעניין באמת הוא ליגת האלופות, אבל גם הוא מתחיל ברבע הגמר כי מה לעשות ובאירופה אין יותר משמונה קבוצות גדולות. אין יותר מידי מקור להזדהות עם הליגה האירופית. השחקנים אלמונים והמועדונים אלמונים ולכן זה פחות מעניין".

גם כשאתה זכית עם מכלן בגביע אירופה זה היה ככה?

"אנחנו זכינו ולכן מאוד התרגשנו, מכלן לא מועדון גדול באירופה וגם לא יהיה. בתור מועדון קטן בבלגיה שמנצח את אייאקס ומביא את הגביע, זה גורם להתרגשות רבה בעיר ובבלגיה, אבל אני לא יודע כמה זה עשה את זה לאנשים מחוץ לטריטוריה הזו. באירופה לא התרגשו מהזכייה של מכלן, רק בבלגיה ובישראל, שם התרגשו בגללי".

גברי לוי, לשעבר יו"ר ההתאחדות, מסנגר על המפעל: "זה לא נכון שהמפעל הזה לא מעניין, אבל זה לא כמו ליגת האלופות. אני חושב שהמפעל הזה ארוך מידי, יש בו יותר מידי קבוצות. הרבה קבוצות לא מעניינות אף אחד, נכון שיש את ליברפול, אבל מה עם השאר? לדעתי אפשר לעשות שינויים במפעל ולהפוך אותו למעניין יותר".

הקבוצות הישראליות, דווקא ידעו הצלחות במפעל. הפועל תל אביב הגיעה בעבר לשב רבע הגמר. מכבי חיפה לשמינית הגמר, ובקיור בשלב הבתים, כבר הפך כמעט להרגל. גיא לוזון, למשל, העפיל לשלב הבתים עם מכבי פתח תקווה ועם הפועל תל אביב.
.
גיא לוזון, שנחל הצלחות במפעל עם הפועל ת"א ומכבי פ"ת אמר: "במקומות כמו ישראל, בהן קשה להצליח בליגת האלופות ולכן הליגה האירופית זה מפעל שתפור על מידותינו, אי אפשר להגיד שהמפעל קטן עלינו או על קבוצות אחרות ואני חושב שמתייחסים אליו ברצינות".

גם באירופה מתייחסים ברצינות?

"בהחלט, תראה לי שחקן שלא רוצה להצליח על במה אירופית, ששם יש סקאוטרים. המפעל הזה חשוב, בשנה שעברה זכתה בו אתלטיקו מדריד וקיבלה כבוד רב, זה בהחלט מפעל משמעותי".

תגובות

b

טלספורט בפייסבוק