לנו יש סבלנות, דיוויד. לך יש?

דיוויד פדרמן עומד בראש המערכת שהחליפה ששה מאמנים בשש שנים, את מספר הזרים כבר קשה לספור. מה שכן, הקהל כבר לא סופר את הימים שבין חמישי לחמישי. אז לפני שפדרמן בא בטענות לכל העולם, כדאי שיעשה עם עצמו חשבון נפש קצר

יום שישי 08 אוקטובר 2010
אביחי קרבציק
מאז שמכבי ת"א הפסידה בפיינל פור בפראג לצסק"א מוסקבה, שמעון מזרחי נדחק מהזירה המרכזית ודיוויד פדרמן לקח את המושכות. מאז חלפו שש שנים, ובתפקיד המאמן התחלפו כבר שישה - נבן ספחיה, עודד קטש, צביקה שרף, אפי בירנבוים, פיני גרשון ודיוויד בלאט. 

דיווויד פדרמן מבקש לתת למועדון שלו סבלנות, אבל הוא בעצמו לא נותן סבלנות למערכת שלו. מכבי ת"א הפכה להיות תלויה בתקשורת. כשהתקשורת טוענת שצריך מאמן צעיר, מכבי ת"א הולכת על מאמן צעיר. כשבתקשורת דורשים מאמן בעל נסיון, הצהובים בוחרים בגישה הזו. כשהתקשורת מחלחלת על ציביון ישראלי, במכבי מיישרים קו.

במכבי היום מתעסקים באיך לסתום פיות ולרצות את כולם אבל בדרך שוכחים שהם מחויבים לקהל של מאות אלפים, שמתחילים לאבד את האמון בקבוצה וכבר לא מחכים לימי חמישי כמו בעבר.

במכבי ת"א אין היום סמכות שמכתיבה דרך. במכבי מזמן אין דרך. במקום להתעסק בשידורי HD, לעשות הפנינג לקהל, למכור אשליה שבימי חמישי היכל נוקיה הוא אולם NBA ולנסות לדחוף לתקשורת את "מכבי אלקטרה תל אביב", במכבי חייבים להתחיל להתעסק בתכל'ס. 

התכל'ס הוא לשמר את הסגל למספר שנים, לא להביא שחקנים שמראש יודעים שהם סימן שאלה גדול ובקיץ לחתוך אותם ולשלוח אותם לשדות זרים. אם מכבי רוצה להמשיך ולהיות פקטור ביורוליג היא חייבת להידמות לקבוצות הגדולות כמו טאו, ברצלונה, ריאל, צסק"א וכו'.

חבל שהבעלים של מכבי הורסים לשמעון מזרחי את מפעל החיים שלו שבנה במו ידיו. פדרמן ורקאנטי הפכו את המועדון לתאגיד, אבל בדרך שכחו שאי אפשר לעבוד על התקשורת ובמיוחד על האוהדים.

האמירה הפתטית של דיוויד פדרמן קוממה את התקשורת בצדק. דיוויד, קודם כל תיתן שקט למערכת שלך, הפרידה מרענן כץ הייתה מכוערת ויצאה מכל פרופורציה, שחקנים של הקבוצה קיבלו כותרות ולא במובן החיובי. אז לפני שאתה מבקש רחמים תעשה חשבון נפש בתוך האירגון שאתה כל כך מתפאר בו.

במכבי הגיעו למסקנה שכבר לא שווה להשקיע בקבוצה, אלא רק בשיווק המותג. הכסף מהספונסרים ומהטלוויזה ממשיכים לזרום, הקהל כבר התרגל לימי חמישי הכייפים בהיכל וכל המנויים כבר נמכרו עוד לפני שהסגל היה מוכן, אז מה יש למכבי להתאמץ?

פדרמן יכול להמשיך לחייך. הוא יסיים עוד שנה באיזון תקציבי, שוב יגיד שהמטרה היא טופ-16 בשביל שהתקציב ישאר מאוזן מהכסף שיקבל מזכויות השידור, אבל בין לבין שוב נראה את הפרצוף העצוב של שמעון מזרחי שאוכל את ליבו, כדרך הרגל בשנים האחרונות. פדרמן הוא איש שיווק מצוין ובזה אין לו מתחרים, אבל בכל מה שקשור להבנה מקצועית הוא יהיה חייב להשאיר את המפתחות לשמעון מזרחי ולצוות המקצועי שהוכיח בעבר שהוא מסוגל להוביל את מכבי להישגים.

וטיפ אחרון דיוויד, אתה לא חייב כל הזמן לחייך למצלמה בחיוך מאולץ שזה רק ספורט, כי מכבי זה מעבר לספורט, ואם אתה לא מבין תשאל את שמעון. בכל מקרה, ניפגש בשנה הבאה, כששוב יהיו בקבוצה 8 שחקנים חדשים ואולי גם מאמן חדש, כי הרי חייבים לשמור על המסורת.

תגובות

b

טלספורט בפייסבוק