דרוש: מגן שמאלי, או חלוץ, או קשר

העמדה הכי מיותמת בנבחרת ישראל היא עמדת המגן השמאלי. ניסינו לברר מדוע אין בישראל מגינים שמאליים ראויים. יעקב הילל, ניסה להסביר: "כולם רוצים להיות חלוצים, אף אחד לא רוצה לעשות הגנה ולרוץ הרבה"

יום רביעי 13 אוקטובר 2010
שלמה חסיד

אחרי שני ההפסדים לקרואטיה ויוון, מתברר שהבעיה הגדולה ביותר של ישראל היא בעמדת המגן השמאלי, עמדה בה מאז פרישתו של אדורם קייסי הגדול, ישראל מתקשה למצוא תחליף ראוי. 

לואיס פרננדס ניסה מספר שחקנים בתפקיד, כולם ללא הצלחה. הפציעה של דדי בן דיין, פינתה את הבמה ליואב זיו שהציג יכולת בינונית מול קרואטיה. רמי גרשון שבכלל לא משחק דרך קבע בעמדה הזו, היה בינוני מול יוון ומי שהחליף אותו היה אלרואי כהן, שהוא בכלל קשר, ומול קרואטיה שיחק בכלל בצד ימין.

לכן נשאלת השאלה מדוע אין לנו אפילו מגן שמאלי אחד לרפואה. בחלק השני של שנות התשעים התברכה ישראל בכמה מגינים שמאליים: משה גלאם, יעקב הילל, נג'ואן גרייב ודוד אמסלם שיחקו כולם בקבוצות צמרת ועשו הרבה בעיות טובות למאמן הנבחרת, שלמה שרף.  

יעקב הלל
, שהיה גם קבלן אליפויות טוען ש"הבעיה פה שאף אחד מהילדים שלנו לא רוצה להיות שחקן הגנה, כי זה אפור. כולם רוצים להיות חלוצים ולהבקיע שערים. חוץ מזה שמגן זו עבודה קשה. לעלות, לרדת, לעשות הגנה, גליצ'ים. מי צריך את זה? בשביל זה שחקנים נרתעים מזה ולכן העמדה מיותמת".

אייל לחמן מאמן הפועל רעננה מסביר: "מאז ומתמיד יש בעיה עם שמאליים. קודם כל צריך לזכור שרוב האוכלוסייה חזקה בצד ימין, בעוד רק עשרים אחוזים שמאליים. מכאן מתחילה הבעיה. מצד שני, רוב המגנים השמאליים הכי גדולים היו בעלי רגל ימין חזקה, כמו קרלוס אולראן. אני הייתי לוקח חלוצים שלא הצליחו אבל שיש להם רגל שמאל חזקה והופך אותם למגנים שמאליים, כמו שעשו עם נג'ואן גרייב או משה גלאם. זה היה פותר את הבעיה".

חזרה לשנות התשעים, צריך לזכור שהחלק הראשון של העשור הזה, היה בעייתי בעמדה השמאלית. כל כך בעייתי עד ששלמה שרף נאלץ לבקש מאבי נמני לשחק מצד שמאל. זכורה בעיקר האמירה של הפרשן הלאומי אבי רצון, מאבי נמני, להודיע לשרף כי הוא מסרב לשחק בעמדה זו.

מוקדם יותר, בשנות השמונים, דווקא היו לישראל כמה שחקני שמאל מצוינים ובראשם שניים שכיכבו גם מחוץ למגרש, דוד פיזנטי ושלמה שירזי. שירזי, מגן הסופה זועם כשמעלים בפניו את הבעיה: "אין לנו, לא רק מגן שמאלי, אין לנו גם אף שחקן באף עמדה, חוץ משכטר. ראיתי את הנבחרת שלנו  והתביישתי. בשנתון שלי היינו קורעים לחתיכות את יוון וקרואטיה. מי שאומר שאין לנו מגן שמאלי וזאת הבעיה שלנו, עושה שכונה".

מנג'ר בית"ר', אורי מלמיליאן, מסכם: "אי אפשר לייצר מגנים שמאליים. יש תקופה שיש מגנים, יש תקופה שאין. היום אין מגנים שמאליים בכלל, אבל זה לא תלוי בנו. גם לנבחרת ישראל בכדורסל אין אף סנטר, והיא לא יכולה לייצר כזה.  אותו הדבר לגבי מגן שמאלי בכדורגל".

תגובות

3

טלספורט בפייסבוק