אלישע לא ראוי לביקורת

עם אחוז הצלחה נהדר, מכת פציעות והחלטה ניהולית לשחרר כמעט חצי הרכב, אי אפשר וזה פשוט לא הוגן לבוא למאמן מכבי חיפה, אלישע לוי בטענות.

יום שני 25 אוקטובר 2010
דורון ברגר
71.4 אחוזי הצלחה. זה הנתון שמכבי חיפה מחזיקה בו לאחר 7 מחזורי ליגה. שבעה מחזורים בהם היא יצאה לאחד משני משחקי החוץ הקשים ביותר העונה (בבלומפילד מול מכבי ת"א) וכמו כן פגשה במהלך המחזורים את בית"ר ירושלים ואת הפועל באר-שבע בחוץ. 

אחוז הצלחה שכזה הספיק ללא מעט קבוצות לזכות באליפות הליגה בקלות. אחרות היו זקוקות לעוד קצת מזל. רק מספר מועט מאוד של עונות בליגה הראשונה של ישראל, אחוז שכזה לא היה מספיק לזכייה בתואר. 

אלישע לוי זכה בימים האחרונים למספר בלתי סביר של מאמרי ביקורת נגדו. בחלק משידורי הרדיו עשו ממנו מטעמים ומספר העלבונות שהוא ספג בשבוע האחרון עולה על כל דמיון. נכון, יש גם מי שמזכיר את מכת הפציעות ואת מספר השחרורים הגבוה בקיץ האחרון, אבל ראוי להדגיש בצורה בולטת הרבה יותר שמעט מאוד מאמנים היו מצליחים להשיג 71.4 אחוזי הצלחה אחרי שעברו את מה שעבר אלישע לוי בחודשים האחרונים.

למעשה, כמעט כל שחקני ההרכב של העונה שעברה לא עומדים לרשותו של אלישע לוי בעונה הנוכחית. מכבי חיפה סובלת ממכת פציעות הכוללת את ניר דוידוביץ', יניב קטן, מוחמד גדיר, אייל גולסה, עידן ורד ועלי עותמן. היא שיחררה כמעט מחצית משחקניה המשמעותיים בעונה שעברה: טישיירה, דקל קינן, בירם כיאל ושלומי ארביטמן. קבוצות אחרות היו קורסות במצב שכזה. אלישע לוי בסך-הכל סיים 3 פעמים בתיקו ועדיין לא הפסיד. 

אפרופו העונה שעברה. זו כנראה הבעיה הגדולה ביותר של אלישע לוי. מכבי חיפה פירקה בעונה שעברה כל מה שזז, ללא רחם וללא קשר למיקום המשחק. בשלב מסוים אחוז ההצלחה היה הגבוה ביותר באירופה ועמד על 90 אחוזים. אם לא שיטת הקיזוז, מכבי חיפה הייתה זוכה באליפות בקלילות וגם איתה היא הפסידה את האליפות רק בתוספת הזמן של העונה.

 אלישע לוי לא צריך להיות חסין מביקורת, יש לו גם חלק בפתיחה הבינונית משהו של העונה. ההדחה המוקדמת מהליגה האירופית הייתה מיותרת. מכבי חיפה הייתה יכולה והייתה צריכה להוציא נקודות מהמשחק הביתי מול מה שנותר מבית"ר ירושלים. אבל הסך-הכל הכללי הוא שלחיפה עדיין יש התקפה סבירה והגנה לא רעה בכלל. האמת, קצת מפחיד לחשוב מה יקרה כשהשחקנים הפצועים יחזרו לכושרם וסביר להניח שעם גולסה ודוידוביץ' מכבי חיפה הייתה מובילה את הטבלה היום בדרך לעוד אליפות.

אלישע לוי גם למי ששכח הוא אותו המאמן שזכה באליפות, למרות שקיבל קבוצה ממש לא מוכנה והצליח לבנות את הכל מחדש, אחרי מה שהותיר במכבי חיפה רוני לוי. הוא העפיל לליגת האלופות בקלילות, ללא שום מאמץ מיוחד (וזאת להבדיל מהפועל ת"א שכמעט והודחה במשחק ביתי) כאשר מאחוריו עומד אחד הקהלים היותר כפויי הטובה בליגה. 

בישראל, שוב מתברר, אין הערכה למאמנים בעלי הצלחות, רק כיוון שעונה אחת הם הצליחו פחות. זו הסיבה שמאמן כמו יצחק שום, שזכה בתוך פחות מעשור בשני דאבלים, נמצא כבר שנה ללא עבודה וזו הסיבה שאלי כהן, אחד מבוני הקבוצות הטובים שהיו פה אי פעם, צריך להסתפק מדי יום בקריאת מדורי הספורט במקום לככב במגרשי האימונים. 

גם אם מכבי חיפה תסיים את העונה במקום הרביעי או החמישי, אלישע לוי לא ראוי לכ"כ הרבה ביקורות. מדובר באחד המאמנים המצליחים בשנים האחרונות ולא יוסי שקל או משה אוחיון יוכיחו אחרת.

תגובות

b

טלספורט בפייסבוק