ממכבי תל אביב לנבחרת ניגריה

אתר ההתאחדות לכדורגל העלה אגף היסטורי מעולה, ואנו מעניקים לכם טעימה מיוחדת. הפעם: ג'רי בית הלוי, שאימן את מכבי ת"א ונבחרת ישראל, היה הישראלי הראשון שעשה היסטוריה ביבשת השחורה

יום שלישי 02 נובמבר 2010
מערכת TELESPORT

 משה (ג'רי) בית הלוי הוא אחת מאגדות הכדורגל של מכבי תל אביב. ג'רי, יליד 1912, שיחק במכבי תל אביב מסוף שנות ה-20 ופרש מפעילות ככדורגלן בשנת 1945. ג'רי שיחק בנבחרת ארץ ישראל  ב- 1938 נגד יוון במוקדמות המונדיאל בצרפת. כשפרש, הפך למאמן הצהובים והוביל את מכבי לחמש אליפויות ושלושה גביעים. בית הלוי אימן את נבחרת ישראל בתחילת שנות החמישים, והיה המאמן הישראלי הראשון שאימן נבחרת לאומית כלשהי. עד יום מותו, בשנות התשעים, הדגיש בית הלוי שכמאמן הוא היה זה שהניח את יסודות הכדורגל בנבחרת ניגריה, אותה אימן מ- 1960 עד 1962. 

בספרו של ג'רי - 'חיי סביב הכדור; שחקן, מאמן, יו"ר', מוקדש פרק נכבד להרפתקה ביבשת השחורה. הכל החל בשיחת טלפון עם צבי ברים, בכיר בהתאחדות לכדורגל, שסיפר כי התקבלה בקשה באמצעות משרד החוץ בירושלים שישראלי יאמן את נבחרת ניגריה.   "אתה תהיה הצ'יף הישראלי הראשון בנבחרת אפריקאית", מסר ברים בהתלהבות לבית הלוי, שחתם על חוזה לשנתיים בנבחרת ניגריה. שכרו השנתי נקבע על 1800 ליש"ט וכלל  דיור, רכב צמוד עם נהג וארבעה כרטיסי טיסה לבני משפחתו. בית הלוי הגיע ללאגוס, בירתה של מדינה בת 60 מיליון תושבים, שמחציתם מוסלמים והיתר נוצרים ובני אמונות אחרות. ניגריה חגגה את יום העצמאות הראשון אחרי עזיבת הבריטים, ותוכנן משחק נגד גאנה שהיה הדרבי של אפריקה. 
בשנות השישים היתה בניגריה מושבה ישראלית גדולה של אנשים שנשלחו לעזרת המדינה המתפתחת: אנשי סולל בונה, חברת מקורות ומומחים שעזרו בפיתוח החקלאות. שגריר ישראל בניגריה היה אז שלמה ארגוב. הניגרים בנו בלאגוס אצטדיון  חדש ובו 100 אלף מקומות. בית הלוי קיים מספר אימונים, הדגים תרגילים חדשים ודרש סדר במשחק הקבוצתי. לימים כתב בספרו: "ביקשתי רק דבר אחד מהשחקנים -  'אל תעלו כולכם להתקפה, חשבו על משחק ההגנה', אך בקשתי נפלה על אוזניים אטומות. השחקנים רצו על המגרש כאחוזי תזזית, אבל בהתקפות נגד הבקיעו הגנאים שלושה שערים. לא נעים לרדת מהמגרש בבכורה לצלילי שריקות בוז צורמות".

הכותרת הראשית לאחר המשחק באחד העיתונים המוסלמים הבולטים הייתה  "סלקו את האיש האחראי לכשלון". כבר בחדר ההלבשה אמר בית הלוי לשחקניו: "אנחנו בתחילת הדרך, מחר בשעה 11:00 יתקיים אימון". ג'רי פנה ליו"ר ההתאחדות לכדורגל בניגריה, שהיה גם סגן שר המשפטים, וביקש לשפר את תנאי השחקנים. הללו כונסו למחנה אימונים ועברו להתגורר בבית מלון מפואר.

נבחרת ניגריה החלה להתאמן פעמיים ביום. ימים לאחר התבוסה במשחק נגד נבחרת גאנה הגיע ללאגוס לביקור שר החקלאות דאז, משה דיין, אשר נפגש עם ג'רי. דיין, שהיה מעודכן בנעשה, שאל: "בית הלוי, מה יהיה? רק הגעת ואתה מפסיד במשחק הראשון?". גם נשיא המדינה דאז, יצחק בן צבי, הגיע לביקור ממלכתי בניגריה, כאשר בית הלוי היה בין מקבלי פניו של הנשיא.

המשחק הבא של בית הלוי בלאגוס היה נגד נבחרת מצרים, כשמאה אלף צופים גודשים את האצטדיון,  ביניהם נשיא ניגריה ושגרירי ישראל ומצרים. ניגריה הפגינה משחק מאורגן, ניצחה 1:2 ובחדר ההלבשה חגגו השחקנים עם מאמנם. הכותרת בעיתון המוסלמי הייתה עניינית: "יש לנו נבחרת!". ללאגוס הגיעה קבוצת דינמו מוסקבה ומשחקה עם הנבחרת הניגרית הסתיים בתיקו 2:2. פגישה נרגשת היתה לג'רי עם השוער הרוסי, לב יאשין. ב-1956 שיחק יאשין באצטדיון רמת גן במדי נבחרת רוסיה נגד ישראל וספג שער נגיחה מראשו של נחום סטלמך ( 1:2 לרוסיה ). עם ראותו את בית הלוי, יאשין פלט:  "יו, יו, יזראל פוטבול".

ניגריה גברה על אספניול מספרד 0:1 ויצאה למשחק באקרה נגד גאנה לעיני 60 אלף צופים. המשחק הסתיים בתיקו 2:2, כשגאנה משווה את התוצאה בדקות הסיום. העיתון, שדרש לסלק את בית הלוי, כתב: "הוא אמנם ישראלי, אבל תנו לו להמשיך בדרכו, יש לנו נבחרת". משחקי מוקדמות אליפות אפריקה זימנו לניגריה מפגש כפול נגד אלג'יריה, ובלאגוס ניצחה ניגריה 0:1. הסיפור הגדול היה במפגש הגומלין באלג'יר. האלג'ירים לא אישרו לבית הלוי להיכנס למדינה, ובמקום הישראלי הדריך את ניגריה במשחק מאמן הונגרי שאימן את אלופת ניגריה.

היה זה מזלו של ג'רי, כי מה שקרה באלג'יריה עורר סערה גדולה בחוגי הכדורגל באפריקה. אלג'יריה הובילה 0:2 כאשר לפתע החלו הניגרים להתווכח עם השופט וירדו מהמגרש. ניגריה סולקה מטורניר מוקדמות אליפות אפריקה. בספרו מסכם בית הלוי את הפרשה במשפט: "הודיתי לאל שידי לא היתה במעל הזה".

במהלך שהותו בלאגוס, פנה יהודי שהתגורר באוסטרליה לג'רי וגילה נכונות להעביר לקבורה בישראל את עצמות אחיו של ג'רי – אברהם, שנפל בקרבות מלחמת העולם השנייה נגד יפן בניו-גינאה. ג'רי ואברהם היו צמד האחים הראשון ששיחק בצוותא בנבחרת ארץ ישראל, והשניים שיתפו פעולה במשחק נגד יוון ב-1938.

אברהם בית הלוי, שהיה שחקן הפועל תל אביב, צורף למסע מכבי תל אביב באוסטרליה ונשאר שם יחד עם מנחם מירמוביץ', אחיו של יוסף. גם מנחם מירמוביץ' נפל בקרבות נגד היפנים ושתי המשפחות עשו מאמצים גדולים על מנת להביא את יקיריהם לקבר ישראל. עם זאת, החוק הבריטי קובע כי חייל שנהרג נקבר במקום בו נפל ואין להעביר את עצמותיו. ג'רי שילם ליהודי האוסטרלי 300 ליש"ט להוצאות טיפול, אבל לאחר מספר חודשים התנצל האיש והחזיר את הכסף לאחר שלא הצליח להעביר את הגופות לקבורה בישראל. עד היום קבורים אברהם בית הלוי ומנחם (מנדלה) מירמוביץ' בניו גינאה.

בינתיים, חלו שינויים בהנהלת ההתאחדות לכדורגל בניגריה. את עמדת היו"ר תפס מוסלמי ובית הלוי תאר את הפגישה: "בפגישה הראשונה איתו הוא אמר לי 'אתך לא אדבר על פוליטיקה, רק על כדורגל. לא נותר זמן רב לכדורגל כי מועד סיום החוזה הגיע. כתבתי דו"ח על עבודתי, נתתי כמה עצות כיצד לפתח את הכדורגל ואת אשר התחלתי. רק בשנים הבאות אדע אם אומנם נשאה פעולתי בניגריה פרי". ג'רי חזר לתל אביב ובתוך זמן קצר קיבל "צו 8" לחזור ולהוביל את מכבי תל אביב, שהיתה בשיא השפל וניצלה מנשירה היסטורית לליגה השנייה, לראשונה בתולדותיה. ג'רי חזר לאצטדיון המכבייה והיה אחראי על הסיפור המופלא של "תינוקות ג'רי".

תגובות

3

טלספורט בפייסבוק