כך כבשנו גם את לבנון

מכתב מ-1938 מדווח: העיתונות בלבנון מסיתה נגד ישראל. היה זה כשהעיתונות יצאה נגד מפגשי כדורגל בין ארץ ישראל ללבנון, והמחלקה המדינית בסוכנות התריעה על כך בפני ההתאחדות לכדורגל. סיפור נוסטלגיה מיוחד

יום שישי 19 נובמבר 2010
מערכת TELESPORT

 יחסי ספורט הדוקים התקיימו לאורך שנות השלושים של המאה העשרים בין ההתאחדות לכדורגל בארץ ישראל להתאחדות לכדורגל של לבנון. באותן שנים, היתה קהילה יהודית ענפה בערי לבנון ובעיקר בערים בירות, צור וצידון.

בלבנון חיה שכבת יהודים עשירה, שהיתה קשורה למועדוני הספורט בלבנון ולקבוצות הכדורגל בארץ ישראל. בעזרתה, התקיימו תחרויות בין ארץ הלבנון לארץ ישראל בענפי אתלטיקה שונים, ובעיקר בכדורגל. באותם ימים הייתה בירות עיר מרכזית באזור, ובאוניברסיטה האמריקאית שבבירות למדו צעירים מן הישוב היהודי, ביניהם  ספורטאים כמו דוד שצדרוביצקי, מנחם מירמוביץ' ונתן פנץ.

קבוצות הכדורגל של מכבי תל אביב, הפועל תל אביב, מכבי חשמונאים ירושלים, הפועל חיפה, מכבי חיפה ומכבי פפתח תקווה קיימו גיחות קצרות ולעתים ארוכות יותר ללבנון, שם קיימו משחקים נגד מיטב הקבוצות המקומיות. קהל רב נהג להגיע ולצפות במשחקים, שהיוו לא פעם עילה למהומות שאורגנו על ידי ארגונים פלשתינאים לאומנים.

הללו דאגו ל"קהל ביתי" משלהם שיפגין נוכחות, יקרא קריאות לאומניות וינופף בדגלים. מצב זה בא לידי ביטוי במכתב שנשלח לירושלים ב-1 בפברואר 1938, ל' שבט תרצ"ח, אל נשיא ההתאחדות לכדורגל בישראל, יצחק חלוץ, מהמחלקה המדינית של הסוכנות. המזכירות המדינית היתה זרוע מבצעית של ההסתדרות הציונית העולמית, שהיתה קשורה בסוכנות היהודית - הממשלה של מדינת ישראל שבדרך. בין שאר תפקידיה, אספה המזכירות חומרים על פעילויות והתארגנויות שהיו קשורות לישוב היהודי בארץ ישראל. בראש המזכירות המדינית עמד בשנת 1938 משה שרת. 

במכתב שנשלח אל ההתאחדות לכדורגל, נכתב: "הננו מתכבדים להפנות את תשומת ליבכם לביקורת שכמה עיתונים (בלבנון) מותחים נגד ההתאחדות לכדורגל של לבנון. הביקורת מופנית בעיקר נגד איברהים ביהום ואליאס איאודה - שני ספורטאים מלבנון, שביקרו כביכול בתל אביב וחתמו על ההסכם. (הכוונה היא להסכם בו שיחקה נבחרת כדורגל מלבנון נגד קבוצה ארץ ישראלית, שהורכבה בעיקר משחקני מכבי והפועל תל אביב).

"שמות העיתונים אשר מתחו את הביקורת הם אל נאהר ואלחאדים, אשר יצאו לאור בבירות. בעיתון אל נאהר נכתב בתאריך 26 בינואר 1938: 'אין ברצוננו כי קבוצות ציוניות תתחרינה עם קבוצותינו. לפנינו: סוריה, עיראק, ארץ ישראל, מצרים ושאר אומות העולם. האמנם לא מצאנו שום מקום חוץ מתל אביב?'.

"בעיתון אלחאדים מאותו תאריך נעשית פניה אל ערביי ארץ ישראל: 'הוי, ערביי ארץ ישראל! האמינו כי אנו מגנים את השתתפות התאחדותנו באסיפה בתל אביב. הרינו מודיעים לכם כי ההתאחדות לכדורגל של לבנון עודנה עומדת בהתחייבויותיה, משתתפת ברגשותיכם וכואבת את כאבכם'".

נשיא ההתאחדות לכדורגל, יצחק חלוץ, התבקש לאשר את קבלת המכתב, עשה כן ובינתיים פעל מאחורי הקלעים בנסיון לערב גורמים מוכרים בספורט הארץ ישראלי והלבנוני. התקיימו מספר שיחות עם יושב ראש ההתאחדות הלבנונית לכדורגל, ג'מיל סבאיה, שביקר בירושלים ובתל אביב. סבאיה הבטיח לאנשי ההתאחדות הארץ ישראלית שהקשרים בין שתי ההתאחדויות לכדורגל יורחבו. הוא הוסיף והבהיר שאין לערב ספורט עם פוליטיקה. בשיחות אלו נזרע הגרעין לקיומו של משחק ידידותי בין נבחרת לבנון לנבחרת ארץ ישראל באפריל 1940 בתל אביב.

תגובות

3

טלספורט בפייסבוק