כוכבים על המגרש ולא ליד המגרש

אבי נמני, שהיה במשך שנים קונצנזוס, המלך וסמל במכבי ת"א, פוטר ממכבי תל אביב. באופן די מדהים, אין כמעט ב-40 השנים האחרונות אף כוכב עבר שהפך ליקיר האוהדים שבקבוצות בהן כיכב כשחקן

יום שישי 07 ינואר 2011
דורון ברגר
 בשבוע האחרון נפל דבר בכדורגל הישראלי כשאבי נמני פוטר ממכבי תל אביב. היה זה חודש וחצי אחרי שמאות ואולי אלפי אוהדים של מכבי ת"א התאספו כקומץ וקראו לאבי נמני ללכת הביתה. נמני, הפך בשנים האחרונות למלך הבלתי מעורער של הצהובים כחולים וגם הוא התקשה להסתיר את אכזבתו הרבה מכך שלראשונה מזה 20 שנה היו גם אוהדים קראו בגנותו.

אבל נמני, כך מתברר, לא לבד בקטע הזה. כמעט מאז ומעולם לא הצליחו כוכבי עבר של קבוצות הכדורגל, לככב גם כמאמנים. למעשה שום דבר לא עזר. גם כאשר הכוכבים הובילו את קבוצותיהם לאליפות כמאמנים, הקהל דאג לגנותם ולגרום לעזיבתם. זה לא קרה מפני שנמני אפילו לא קרוב לזכות עם מכבי ת"א באליפות. זה בגלל תרבות הכדורגל הישראלי וזו תופעה שתמשיך להתרחש כנראה גם הרבה אחרי אבי נמני.

ניסינו לבחון את מעשיהם של הכוכבים הגדולים של הכדורגל הישראלי מאז תחילת עידן הטלוויזיה והפיכת השחקנים למקצוענים. למכבי ת"א היו למעשה ארבעה עד חמישה כדורגלנים גדולים ונערצים בשנים האחרונות: גיורא שפיגל וצביקה רוזן היו השחקנים המובילים של מכבי בשנות ה-60. שפיגל זכה באליפויות מזהירות בבני יהודה ומכבי חיפה ובנה קבוצה מדהימה באמצע שנות ה-80 בהפועל פ"ת. הוא גם כיהן במשך שנה אחת כמאמן מכבי ת"א. נכון, הוא זכה בגביע אבל היה ברור שיעזוב אחרי ההפסד המשפיל בתולדות המועדון - 10:0 למכבי חיפה.

רוזן אימן את מכבי ת"א אחרי שפיגל, אולם הוא פוטר לאחר מספר חודשים עקב היכולת הגרועה. בתחילת שנות ה-80 רוזן דווקא הצליח בהפועל יהוד והפועל ת"א, אולם במכבי הוא נכשל כישלון חרוץ.

בתחילת שנות ה-2000 קיבל ניר קלינגר, לשעבר קפטן הקבוצה את המושכות. קלינגר הביא לקבוצה אליפות והוליך אותה להופעה מוצלחת מאוד ביגת האלופות, אולם גורש מהקבוצה בעקבות הסיכסוך עם אני נמני ב-2003.

אלי דריקס, שהיה כוכב ההתקפה הגדול של מכבי בשנות ה-90, ניסה את כוחו בתפקיד ניהולי ומקצועי אך עזב את הקבוצה וגם אותו הקהל לא ממש אוהב. דריקס, השתלב טוב יותר דווקא בקבוצת הכדורסל של המועדון, שם הוא עושה עבודה טובה.

להפועל ת"א היו פחות שחקנים גדולים ב-20 השנים האחרונות. משה סיני, שהוביל את הקבוצה לאליפויות, מונה למאמן בתחילת שנות ה-90, ואחרי ארבע עונות גרועות הפך לאיש הכי שנוא בבלומפילד. ריפעת טורק, עוד כוכב עבר של הפועל, אימן תקופה קצרה ואילו גילי לנדאו שבמו ידיו הביא להפועל ת"א גביע ובשער בלתי נשכח בנבדל, הביא לה אליפות, פוטר מהקבוצה אחרי חודשיים כמאמן בעקבות הסיכסוך עם אבוקסיס.


משה סיני. כיכב כשחקן, הרבה פחות כמאמן.

שייע פיינגמבוים, הכוכב של הקבוצה בשנות ה-70 עשה שתי קדנציות קצרות בהפועל ת"א, האחרונה שבהן בעונת 2004-05. שייע השאיר את הקבוצה ליגה, אך שוחרר לאחר חצי עונה.

שני הכוכבים הגדולים של חיפה ב-20 השנים האחרונות הם אייל ברקוביץ וראובן עטר.שניהם כלל לא זכו להזדמנות לאמן את מכבי חיפה. עטר, מצליח מאוד כמאמן במכבי נתניה, אך קשה לומר שחצי שנת משחק שם הפכה אותו לכוכב על. נתניה ייצרה שני כוכבי על בכדורגל הישראלי ב-40 השנים האחרונות. עודד מכנס העדיף שלא לאמן ומוט'לה שפיגלר, זכה באליפות ב-1982, אך פוטר מספר מחזורים בסוף העונה שלאחר מכן בעקבות דרישת הקהל.

4 כוכבים גדולים היו לבית"ר ירושלים ב-40 השנים האחרונות. אודי רובוביץ', אלי אוחנה, אורי מלמיליאן ודני נוימן. רובוביץ' ונוימן כלל לא אימנו את בית"ר. אוחנה אימן שתי קדנציות לא מוצלחות ומלמיליאן מאמן אותה בעונה הנוכחית. 

אפילו זאב זלצר, גדול כובשי מכבי פתח תקווה בכל הזמנים, לא הצליח בלשון המעטה, בשתי הקדנציות בהן אימן את המועדון, בשנות השבעים ותחילת והתשעים.

ויש גם קבוצה אחת יוצאת דופן. הפועל פ"ת היא הקבוצה היחידה שבה שחקן העבר המצליח הפך למאמן מצליח. מדובר בניר לוין, הכוכב הגדול של הקבוצה בסוף שנות ה-80, שאימן את הקבוצה במספר קדנציות וכמעט בכולן הצליח. 

לוין, הוביל את הקבוצה למקום השני ב-96/97  ובעונת 1999/00 הוביל את הקבוצה למקום השלישי המכובד. תחת ניר לוין, גדלו מספר שחקני בית צעירים כמו אלי אברבנל, ואליד באדיר ומיכאל זנדברג, שלצערם הרב של אוהדי הקבוצה שוחררו ממנה. 

אגב, גם גיא לוי הצליח לא רע כמאמן הכחולים, אם כי הוא לא בדיוק כוכב עבר.  אלי מחפוד, שהניף כקפטן את הגביע האחרון של הקבוצה ב-1992, רשם קדנציה מוצלחת כמאמן כשהחליף את אורי מלמיליאן והעלה את הקבוצה לליגת העל לפני ארבע שני, אך עזב בבושת פנים והוחלף העונה ע"י יובל נעים, אחרי שקבוצתו הסתבכה בתחתית והובסה בדרבי מול מכבי.

למעשה יש רק כוכב אחד גדול שהצליח בקבוצה שבה אימן שזכה בשלוש אליפויות במכבי חיפה אך קשה להגדירו ככוכב עבר של המועדון למרות ששיחק מספר רב של משחקים בהרכב. צריך גם לזכור שלמרות האליפויות, רוני לוי הפך לשנוא האוהדים לאחר חמש שנים בקבוצה.


רוני לוי. הביא לחיפה שלוש אליפויות אבל עזב בליווי שוטרים

במה יכולים להתנחם כוכבי הכדורגל? בעיקר בכך שבכדורסל כוכבי העבר אפילו לא זוכים להזדמנות בקבוצה שלהם. דורון שפר, טל ברודי, דורון ג'מצ'י ואחרים מעולם לא אימנו את מכבי ת"א. עדי גורדון ודורון שפע אפילו לא זכו להזדמנות לאמן את הפועל ירושלים. אחד הבודדים שזכה לאמן את קבוצתו הוא עודד קטש, שנזרק מנוקיה אחרי חודשיים רק כדי לזכות שנתיים לאחר מכן באליפות כמאמן גליל/גלבוע.

תגובות

1

טלספורט בפייסבוק