ההתאחדות מציגה: תיקון היסטורי

חשיפה: נבחרת ארץ ישראל הפסידה 3:1 במשחקה נגד יוון בתל אביב, ומשום מה פסחו כותבי ההיסטוריה על ההרכב הישראלי הנכון באותו המשחק. העיתונאי הוותיק אשר גולדברג ביצע תיקון היסטורי: הרכב המשחק נגד יוון בשנת 1938

יום שני 22 נובמבר 2010
מערכת TELESPORT

 אליפות העולם השלישית התקיימה בשנת  1938 בצרפת. לנבחרת ארץ ישראל ניתנה הזדמנות שנייה להוכיח לאוהדי הכדורגל כי הפערים בינה לבין הכדורגל האירופי הולכים ומצטמצמים. לפי ההגרלה שיבצה פיפ"א את נבחרת ארץ ישראל, שברשומות עדיין הופיעה כנבחרת פלסטין, למפגש כפול עם נבחרת יוון. ארבע שנים קודם, במוקדמות אליפות העולם, שהתקיימה באיטליה בשנת 1934, לא העפילה נבחרת ארץ ישראל לאליפות העולם אלא הודחה בשלב המוקדם על ידי מצרים. הפעם התקוות היו גדולות בשל תהליכי ההתפתחות וההתקדמות של הכדורגל ולא מעט בגלל כדורגלנים שהצטרפו לקבוצה ממדינות אירופה. אותם שחקנים נשארו ברובם בארץ ישראל לאחר המכבייה השנייה ולא שבו למדינותיהם.

למנצחת במפגש הכפול בין יוון לארץ ישראל המתינה הנבחרת המפוארת של הונגריה באותם ימים, עמה היתה אמורה להתחרות על הזכות לנסוע לתחרות בצרפת. נשיא ההתאחדות לכדורגל יצחק חלוץ מינה את מאמן מכבי תל אביב אגון פולאק כמאמן הלאומי במקומו של שמעון רטנר (לומיק), שאימן את הנבחרת לקראת המשחקים נגד מצרים ארבע שנים קודם. ההתאחדות לכדורגל דאגה שהמרכזים הגדולים, מכבי והפועל, יאפשרו לשחקנים שזימן פולאק תנאים לאימונים וסידורי חופשה ממקומות עבודתם. הנבחרת התגבשה במספר משחקי ידידות. פולאק הזמין סגל שחקנים רחב, אותו צמצם בהדרגה לאחר מספר משחקי אימון ברחבי הארץ. עם זאת, לפי מה שנכתב בעיתוני התקופה בארץ, ניתן היה לזמן שחקנים נוספים ומוכשרים יותר.
בחודש ינואר 1938 התארחה בארץ ישראל קבוצת 'פירסט וינה' האוסטרית. מנהליה ושחקניה הכירו היטב את המאמן אגון פולאק, שמספר שנים קודם לכן נחשב לאחד מכוכבי הכוח וינה ושחקן נערץ באוסטריה. הכדורגלנים הוינאים סיפרו לארץ ישראלים כי אוסטריה לא תשתתף כמדינה באליפות העולם בצרפת, אלא תשחק כנבחרת מאוחדת עם גרמניה של אדולף היטלר. שלושה משחקני 'פירסט וינה' היו בסגל שאוחד עם קבוצת גרמניה הנאצית. 'פירסט וינה' ניצחה פעמיים את נבחרת ארץ ישראל. המפגשים הללו הציבו סימני שאלה מקצועיים להרכב שהיה אמור לשחק ב-22 בינואר נגד היוונים. 

היוונים נחתו בתל אביב כעשרה ימים לפני המשחק לצורך גיבוש וביקור במקומות הקדושים לנצרות בירושלים ונצרת. המשחק  נגד יוון עורר עניין רב ברחבי הארץ. נכבדים כמו מושל המחוז האנגלי  קרוסבי וקציני צבא בריטיים תפסו מקום ביציע המרכזי לצידו של ראש העיר של תל אביב - ישראל רוקח. כרבבת צופים גדשה את יציעי העץ של מגרש מכבי תל אביב הסמוך לשכונת התקווה. שופט המשחק היה המצרי יוסוף מוחמד ביי, אותו מוחמד ביי שעזר עשר שנים קודם לכן לקבל את קבוצת ארץ ישראל למוסדות פיפ"א. השופט התקבל בידידות ואהבה על ידי ידידיו ביפו ותל אביב. הצופים במשחק עברו שלוש פעמים לעמידת דום  כאשר הושמעו ההמנונים של יוון, ארץ ישראל וההמנון הבריטי.  

הרכב נבחרת ארץ ישראל: יוליוס קליין (הפועל חיפה), אבנר פרוטופופוב (הפועל חיפה), אברהם בית הלוי (הפועל תל אביב), יוסף ליברמן (מכבי תל אביב), גאזה פוקס (הפועל חיפה), מנחם מירמוביץ' (מכבי תל אביב), אברהם נודלמן (הפועל תל אביב), מילה גינזבורג (מכבי תל אביב), פרי נויפלד (מכבי תל אביב), שוקה ברשדצקי (הפועל חיפה), גאול מכליס (מכבי תל אביב).
ההרכב היווני: סקלאבונוס, גספיריס, פפדופולוס, קריטיקוס, קאסימטיס, גיקאס, מיגאקיס, בלטאסיס, ויקליאדיס, מראפולוס, סימיאונידיס.
עם תחילת המשחק היו הארץ ישראלים נרגשים וכבר בדקה השלישית, לאחר הרחקת כדור בלתי מוצלחת של הגנת ישראל, עלה כדור לרחבה ללא תגובה מצד השוער יוליוס קליין. החלוץ המרכזי היווני, קלנטיס ויקליאדיס, נגח לרשת וקבע 0:1 ליוון. ההלם נמשך גם בדקה התשיעית כשאבנר פרוטופופוב הרחיק לקרן, בלטאסיס הגביה את הכדור שליטף את ראשו של ויקליאדיס ונחת בתוך הרשת. היה זה שער קל ליוונים, שהגדילו את התוצאה ל- 0:2.

לגבי שער זה חלוקות הדעות - העיתונות הארץ ישראלית העניקה את השער לויקליאדיס, ואילו ביוון טענו שהשער נזקף לזכותו של בלטסיס. הקהל הגדול התעורר בדקה ה-21 כשאברהם נודלמן מסר לפרי נויפלד שמקו ה-16 בעט חזק לפינה הימנית ופנימה. תוצאת המחצית הראשונה היתה 1:2 ליוונים.

בפתיחת המחצית השנייה ביצע המאמן אגון פולאק שינוי כאשר הוציא את אבנר פרוטופופוב והכניס למשחק את יוחנן סוקניק מהפועל תל אביב. על המגרש בוצע שינוי במערך הקבוצה, כאשר הקשר מנחם מירמוביץ' עבר לשחק כמגן ימני ואילו יוחנן סוקניק תפס את מקומו של מירמוביץ' בקישור. בדקה ה-51 הלמה יוון בפעם השלישית מרגליו של  אנטוניס מיגיאקיס והתוצאה כבר היתה 1:3. תוצאה זו נשמרה עד לסיום לאחר שניסיונות של נויפלד , נודלמן, גאול מכליס ומילה גינזבורג נבלמו על ידי השוער סקלאבונוס. על פי העיתונאים הרבים שסיקרו את המשחק, השוער היווני גילה 'אומץ יתר' מול ההתקפה הישראלית. על רקע הקהל המתפזר, אסף המאמן הישראלי את שחקניו, עודד אותם ועבר משחקן לשחקן על מנת ללחוץ את ידו.
תיקון טעות היסטורית: למעלה מ-70 שנים חלפו מאז אותו משחק, ובמשך כל השנים הללו התקבעה טעות ברישום ההרכב הארץ ישראלי במשחק. הטעות ההיסטורית נגררה ממקור כלשהו בתקשורת, טעות שזלגה גם לתיעוד בארכיונים בחו"ל ובעיקר בפרסומים בחוברות וספרי ספורט. הטעות אינה ברורה וכך גם מקורה, מפני שכל העיתונים אשר יצאו למחרת המשחק נגד יוון, ציינו את ההרכב הישראלי הנכון.

בפרסומים שעברו מדור לדור מופיע אברהם רזניק ממכבי תל אביב כמי ששיחק נגד יוון בתל אביב. בנוסף,  נזכר גם יוחנן סוקניק מהפועל תל אביב, שנרשם כמי שפתח בהרכב על אף שלא כך היה. לפי עיתוני התקופה, אבנר פרוטופופוב מהפועל חיפה פתח בהרכב נגד יוון והוחלף. זו היתה הופעתו הרשמית היחידה של פרוטופופוב בנבחרת ארץ ישראל ויתכן שזה גם מקור הטעות.

אברהם רזניק, איש מכבי תל אביב שברשומות בפיפ"א ובישראל שיחק בתל אביב נגד יוון, לא שותף כלל באותו משחק למרות שנכלל בסגל. ברשומות בישראל ובפיפ"א מצוין יוחנן סוקניק כמי שפתח בהרכב, בעוד שלפי עיתוני התקופה הוא ישב על הספסל ונכנס כמחליף. הכדורגלן שפתח במשחק היה הרץ המרכזי של הפועל חיפה - גאזה פוקס, שזכה למשחק בינלאומי נוסף ברשומות ההיסטוריות.

תודה מיוחדת ליניב בלייכר שהעיר, האיר ועזר בתיקון טעות היסטורית זו.

תגובות

1

טלספורט בפייסבוק