כדורגלני הסולטן, המטוס והתמונות החסרות

אשר גולדברג בעוד סיפור היסטורי באתר ההתאחדות לכדורגל: תעלומת התמונות הבלעדיות של דוד תדהר מהמשחק בין מכבי תל אביב לקצינים הטורקים, שהסתיים בתיקו 2:2

שבת 04 דצמבר 2010
מערכת TELESPORT

 חודש פברואר בשנת 1914 הביא עמו התרגשות גדולה לתושבי יפו ותל אביב - המטוס "גאלאל אלאדין" הגיע ליפו. שני הטייסים, שהטיסו את המטוס מדמשק, היו גיבורי הקרבות בין טורקיה לאיטליה באתיופיה ובאפריקה - נורי ביי ואיסמעיל חאקי. היה זה המטוס השני בלבד שראו תושבי ארץ ישראל עד אז, ושני הטייסים זכו לכבוד רב ביפו. האירוע היה מאורע פטריוטי חשוב לכל תושבי הממלכה העותומאנית. המראת המטוס מחוף הים ביפו לירושלים תוכננה יום אחד לפני חג פורים ותענית אסתר (11.3.1914). כל תושבי יפו ונווה צדק התאספו על החוף, ביניהם אנשי מכבי תל אביב וראשי הישוב.

נורי ביי התניע את מנועי המטוס ונסק אל מעל גלי הים. כ-120 מטר מהחוף נטה לפתע המטוס על צידו ונפל לים. אנשי הצבא ומספר מכדורגלני מכבי תל אביב המיומנים בשחייה קפצו אל מי הים בנסיון להציל את הטייסים. חאקי ניצל, אולם ביי היה פצוע קשה ומת בבית החולים היהודי "שערי ציון".

חג פורים הפך ליום אבל. שר המלחמה הטורקי, אנואר פשה, הורה על העברת גופתו של ביי בטקס ממלכתי באונייה מיפו לביירות ומשם לקבורה בדמשק. חברי מכבי תל אביב בחרו להיות בין מובילי התהלוכה, מהמפוארות ביותר בתולדות יפו, ממגדל השעון לנמל העתיק. בין הנואמים שספדו לטייס המנוח היה מאיר דיזינגוף, מראשי הציבור בנווה צדק ותל אביב, אשר לימים היה  לראש העיר הראשון של תל אביב. בנוכחות צמרת השלטון העותומאני ומושל יפו, חסן ביי, הבטיח דיזינגוף לעזור ולרכוש מטוס אחר. 

מלחמת העולם היתה בעיצומה בתחילת ינואר 1915, כשמאיר דיזנגוף ומשה דנין זומנו לפגישה עם חסן ביי ביפו. המושל  דרש את התרומה שהבטיחו אנשי הישוב ומכבי תל אביב לרכישת המטוס החדש, אולם לישוב היהודי, אשר סבל מהמלחמה המתנהלת באירופה, לא היה כסף. רבים מצעירי הישוב כבר שרתו בצבא הטורקי. באותה עת שירת ביפו קצין טורקי צעיר בשם מוסטפה קמאל, שהיה מיודד עם רבים מכדורגלני מכבי תל אביב ובראשם דוד תדהר (טודרוסביץ') ומנחם ארבר. הקולונל חובב הכדורגל הציע לאנשי מכבי ללמד את קציני צבאו לשחק כדורגל על מגרשה הפתוח של חברת "גאולה" הקרוב ליפו. כמו כן, סוכם שיתקיימו תחרויות אתלטיקה בין הספורטאים היהודים לקצינים הטורקים.

קהל רב, שתרם כספים ביד נדיבה, הגיע לתחרויות האתלטיקה, שנמשכו שמונה ימים רצופים. כסף זה הועבר לשלטונות הטורקים לצורך רכישת המטוס. בצילום שהעביר אלינו בצלאל תדהר, בנו של דוד תדהר, ניתן לראות את תעודת הזכייה במקום הראשון בריצת 100 מטר אשר הוענקה לדוד בתחרות. בתעודה צוין כי תדהר התחרה "לטובת קניית 'אווירון' לממשלתנו הרוממה ביום י"ח אייר ל"ג בעומר התרע"ד". עוד מצוין כי הוא רץ את מאה המטרים ב-13 שניות.
קציניו של הקולונל מוסטפה קמאל למדו כדורגל בשקידה כולל המפקד עצמו ממאמן מכבי תל אביב דאז - ראול גור אריה. למשחק הידידותי בין מכבי לנבחרת הסולטן ביפו הוזמן פנחס רחמן, הצלם של העיר יפו בימים ההם. רחמן צילם מספר תמונות, שרק אחת מהם פורסמה בעיתונות היהודית והערבית. תמונות היסטוריות נוספות היו ברשותו של דוד תדהר, סופר ומתעד הישוב היהודי, שהפך לאחר כיבוש הארץ בידי האנגלים לקצין משטרה בכיר. הקולונל מוסטפה קמאל הפך בהמשך למנהיג טורקיה החופשית ולאחר מלחמת העולם הראשונה היה לראש ממשלת טורקיה החדשה וכונה בפי עמו אתא טורק - אבי הטורקים.

בשנת 1954 פנה הציר הטורקי בישראל למשרד הביטחון וביקש למצוא את הבית בו התגורר אתא טורק כשחי ביפו ואשר שימש כמטה חיל הרגלים הטורקי. צה"ל פנה למזכיר בעיר תל אביב, מר יהודה נדיבי, וזה ביקש את עזרתו של דוד תדהר. תדהר מצא ביפו סמל במטה חיל הרגלים - טאהר מחמד אל אימם, שסיפר כי נכח במפגשי הכדורגל והאתלטיקה שנערכו לאחר נפילת המטוס לים.

הוא הוביל את המשלחת לביתו של עלי מיזראניה, בו התגורר בשעתו מוסטפה קמאל (אתא טורק). הבית נמצא  בשכונת אירשיד, ברחוב 214 בית מספר 3. המשלחת  צילמה ותיעדה את המקום בעשרות תמונות, ותדהר מסר לטורקים ארבע תמונות בלעדיות מהמשחק שנערך בין הקצינים הטורקים לבין שחקני מכבי תל אביב, שהסתיים בתיקו 2:2. תדהר קבל מכתב תודה מאגף הנספחים הצבאיים, אליו צורף סכום של 11 לירות להוצאות צילום הבית והנסיעות.

במכתב, עליו היה חתום רב סרן מ. בנדיקט, נכתב כי ארבע התמונות הוחזרו על ידי הטורקים וכי לא יוכלו לשלם 5 לירות לטהאר מוחמד אל אימם מפני שקיים חשש שמבקר המדינה יערער על מתן הכסף הזה. מאחר ולא שולמה לאימם התמורה על עזרתו באיתור הבית, נסע תדהר עצמו לביתו ושילם לו מכספו על עזרתו.

אחרית דבר: להוציא תמונה אחת המוכרת לרבים, התמונות נעלמו ולמרות חיפושים אחריהן איש לא מצא אותן. לאחרונה נמצאה בארכיון תמונה נוספת מהמשחק המפורסם ב-1915. היא מוצגת כאן לפניכם לראשונה בנוסף לתמונה הידועה. בנוסף מוצגת תעודת המקום הראשון של דוד תדהר (טודרוסביץ') בריצה, תמונה שלו ממפגן ההתעמלות לאיסוף כספים וקטעים מספרו על המפגשים עם אתא טורק וקציניו.

תגובות

9

טלספורט בפייסבוק