אל תלמד מאולימפיאקוס, לוזון

אבי לוזון טוען שזו השיטה המקובלת באירופה, אך בעוד בישראל אנו מתקרבים למספר דו ספרתי של משחקים ללא קהל בפחות משליש עונה, באירופה זה עונש קיצוני במיוחד. עד מתי אוהדי הכדורגל בישראל יסבלו?

יום חמישי 16 דצמבר 2010
ארז דיקפלד

החל משנת 2008, אז שונה תקנון התאחדות לכדורגל והענישה החמירה משמעותית, לא פעם קבוצות נענשות בעריכת משחקים מול אצטדיון ריק בעקבות זריקת חפצים אל כר הדשא, נהמות, או מעשים טפשיים כאלה ואחרים של מספר אוהדים בודדים ביציע. כשאבי לוזון, יו"ר ההתאחדות לכדורגל נשאל על השיטה המקובלת בישראל, הוא עונה ללא מצמוץ כי מדובר בשיטה הנהוגה ברחבי אירופה. אופ"א עזרה ליו"ר ההתאחדות עם דוגמא המלווה אותו בכל ראיונותיו, כשסידרה למכבי ת"א להתארח בפיראוס בתחילת העונה במסגרת הליגה האירופית במשחק מול דלתות סגורות. אך האם זו הדוגמא הנכונה להשתמש בה עבור הענישה בליגה הישראלית?

אולימפאקוס אמנם טענה כי אלו היו אוהדי בורדו שהקניטו, שברו כיסאות וזרקו חפצים על אוהדיה, אבל היוונים לא נותרו חייבים והתפרעו כהוגן בצמד משחקי שמינית גמר ליגת האלופות. בפסק הדין של אופ"א הענישו במשחק ללא קהל והזכירו שזו הפעם השנייה בתוך שלוש שנים בה סופגת הקבוצה היוונית את העונש החמור מכל, לאחר שגם בשנת 2007 ספגה זאת בשל התנהגות אוהדיה.

בדצמבר 2006 הודחה אולימפיאקוס מקמפיין ליגת האלופות, כשסיימה את כל משחקיה במפעל עם 3 תוצאות תיקו ו-3 הפסדים, כך שהדבר הזכור ביותר מאותו קמפיין יהיה ההופעה המכוערת של אוהדי הקבוצה בליגת האלופות. לאחר שתקפו את אוהדי רומא וחמור מכך, פגעו בראשו של פרנצ'סקו טוטי עם בקבוק מים שזרקו מהיציע, המשיכו האוהדים היוונים במגמה והשליכו חפצים גם במשחק הסיום של שלב הבתים מול שחטיור דונייצק. אחרי ניסיונות רבים, אחד מאנשי הספסל של הקבוצה האוקראינית אכן נפגע ובאופ"א הודיעו בפברואר 2007: "אולימפיאקוס תארח את משחקה האירופי הבא ללא קהל. ועדת המשמעת של אופ"א מוצאת את אולימפיאקוס אחראית להתנהגות אוהדיה, בעקבות השלכת האבוקות והחפצים במהלך המשחק, כשאחד מאנשי הצוות של שחטיור נפגע בראשו"

קבוצת הכדורסל של אולימפיאקוס מארחת בימים אלו מול אולם ריק. "היכל השלום והאחווה" נענש ב-9 משחקי ליגה ללא הקהל המרתיע של הקבוצה בעקבות התפרעות האוהדים, שעצרו את משחק גמר הפלייאוף מול פנאתינאיקוס (1:3 לירוקים בסדרה). האוהדים האדומים השליכו חזיזים לעבר הפרקט וניסו לפגוע פיזית במאמן היריבה, זלימיר אובראדוביץ' ושחקניו. שחקני פאו ברחו לחדרי ההלבשה לדקות ארוכות והאוהדים לא חדלו להתפרע. בפנאתינאיקוס כינו את העונש "קל מדי" ודרשו מההתאחדות שלא לקבל כל ערעור מצד היריבה. האם הדבר מזכיר למישהו, אפילו בקצת, את התנהגות אוהדי מכבי ת"א, בית"ר ירושלים או בני יהודה?

אך העונש לא קיים רק ביוון ובישראל. באפריל 2010 התארחה אינטר במשחק ליגה מול יובנטוס ואוהדי הביאנקונרי התעסקו בעיקר בחלוץ היריבה, מאריו בלוטאלי. לחלוץ שחום העור, איטלקי בעל שורשים גנאיים וכיום שחקנה של מנצ'סטר סיטי, היסטוריה ארוכה עם אוהדי הקבוצות בכדורגל האיטלקי.  במסגרת המלחמה בגזענות, נענשה יובנטוס באירוח משחק ללא קהל מול לצ'ה. בתחילת אותה עונה, בנובמבר 2009, נקנסה יובנטוס ב-17 אלף יורו בעקבות מקרה נוסף של גזענות נגד החלוץ, למעשה האירוע שהוביל בלית ברירה לעונש של משחק ללא קהל. אגב, בימים אלו מריו בלוטלי נלחם באוהדי הכדורגל באיטליה, לאחר שבחודש שעבר במהלך משחק הידידות מול רומניה הוא סבל מהתנהגות מכוערת של אוהדי נבחרתו: "צריך לשנות את האנשים האלה אבל זה לא מתפקידי. אני באמת לא יודע מה להגיד, אם אמשיך לשמוע את הקריאות האלה בכל משחק אני לא אוכל להמשיך לשחק".

ובחזרה ליובנטוס. "הגברת הזקנה" ניסתה לשנות את העונש, כאמור ללא הצלחה. מאמן הקבוצה באותה תקופה, קלאודיו ראניירי התייחס לעונש: "זו סיטואציה מוזרה מאוד, מעולם לא שיחקתי באצטדיון ריק מקהל. אני רק יכול לדמיין עד כמה יהיה קשה לשחק. בכל מקרה, נצטרך לעלות ולשחק כדורגל".

ההבדל העיקרי הוא שהקהל הישראלי הוא לא באמת אלים ביחס למדינות אירופה. לא זכורות כאן התפרעויות שגרמו לסכנה ממשית לחיי השחקנים וגם אמצעי הלחימה לא נצפו באצטדיונים כבר מספר שנים. אם נסתכל על הדבר החשוב מכל, ממוצע הצופים בישראל – הוא רק הולך וצונח. האם משחקים ללא קהל הם הפתרון?

בדצמבר 2009, עם סיומו של סיבוב המשחקים הראשון בליגת העל המחודשת ובה 16 קבוצות, צלל ממוצע הצופים ב-30 אחוזים משהיה עונה קודם לכן. על-פי ממוצע שערכו ב"מעריב", באותו סיבוב נערכו 17 משחקים מתוך 120 שבהם נכחו מאות צופים בלבד. הממוצע העונתי עמד על 4,000 אוהדים למשחק, ואם נוריד את משחקי מכבי ת"א, הפועל ת"א ומכבי חיפה – נגיע לנתון עגום למדי. בליגה הלאומית כמעט ולא נערכים משחקים עם למעלה מ-1,000 אוהדים.

אז כן, להגנתם של אבי לוזון ובית הדין המשמעתי של ההתאחדות לכדורגל אכן ניתן לומר כי עונש של משחק ללא קהל לא הומצא בישראל. גם לא שיטת הקיזוז. אבל בקצב הזה, אחרי שכבר 9 משחקים הוענשו בעריכתם ללא קהל ביציע, עם ממוצע צופים עונתי שהולך ודועך, מי יודע איך נסכם את עונת 2010/11. ואם האוהדים יקומו נגד הענישה אל תהיו מופתעים. אחרי הכל, אבי לוזון הוא זה שמשתמש באוהדי אולימפיאקוס בתור דוגמא.

תגובות

1

טלספורט בפייסבוק