החשש: שוב העולות לא יעלו

ראשי איגוד הכדורסל מודאגים: למעט מ.כ הבקעה, אף אחת מהקבוצות המובילות בליגה הלאומית לא הצהירה שבכוונתה לשחק בעונה הבאה בליגת העל. הערכה: ליגת העל תצטמצם ל-10 קבוצות

שבת 25 דצמבר 2010
דורון ברגר
 הליגה הלאומית בכדורסל קיבלה העונה תוספת כוח משמעותית לאחר שהפועל תל-אביב על יותר מ-1,000 אוהדיה חזרה אליה, ועירוני נהריה ירדה אליה מהליגה הראשונה, לאחר כמה עונות בצמרת ליגת העל.

אולם, גם העונה עולה השאלה בקרב ראשי איגוד הכדורסל- האם שתי הקבוצות שיזכו בכרטיס אל ליגת העל אכן יעלו ליגה? כזכור, בעונה שעברה קבוצות שיכלו לעלות לליגת העל ויתרו על הכבוד, ביניהן עירוני טבעון והפועל יקנעם-מגידו. בסופו של דבר העפילה לליגת העל רק מכבי אשדוד.

העונה מסתמן כי מרבית הקבוצות שנמצאות בחלק העליון של טבלת הליגה הלאומית יתקשו מאוד להעמיד תקציב ראוי בעונה הבאה בליגת העל, באם יעלו ליגה. אמנם תקציב המינימום לעונה הבאה בליגה הראשונה עוד לא נקבע, אך הערכות כי הוא יעמוד על כשלושה מיליון שקלים.

ראשי הפועל תל-אביב, שמובילה את הטבלה בבטחה, עדיין לא קיבלו החלטה האם לעלות ליגה. מקצועית אין כמעט ספק שהפועל תזכה באחד משני הכרטיסים, אך הקבוצה מתקשה לגייס ספונסרים גדולים ובשבועות הקרובים תתקבל ההחלטה הסופית האם לוותר על הכרטיס לליגה הראשונה, לחסוך כסף ואולי אף לשחרר שחקנים.

אליצור יבנה, השנייה בטבלה, הפתיעה רבים כשהתברגה בצמרת הליגה. ראשי הקבוצה חזרו והודו כי החלטה האם לשחק בעונה הבאה בליגת העל תתקבל רק על-ידי ראשי העירייה, ואין לדעת כיצד הם יחליטו. ההערכות הן שעיריית יבנה תתקשה להעמיד לרשות קבוצת הכדורסל מאות אלפי דולרים.

הפועל טבעען לא תוכל בשום פנים ואופן להעמיד תקציב ראוי לליגה הראשונה. הפועל יקנעם-מגידו תוכל לעמוד בכך אולי, אך הקבוצה לא רשאית לשחק בליגה הראשונה מאחר ואחד מבעליה היא קבוצת הכדורסל של מכבי תל-אביב, ואין סיכוי שהנושא יעבור מבחינה משפטית. 

מ.כ הבקעה השתפרה מאוד בשבועות האחרונים והקבוצה עשויה לזכות באחד משני הכרטיסים. סביר להניח שאם הבקעה אכן תזכה באחד הכרטיסים, יצליח מוטי אמסלם לגייס את הסכום הדרוש. מכבי רמת-גן לא תצליח לגייס ככל הנראה את אחד הכרטיסים לליגה הראשונה. בנוסף, לא ברור אם עריית רמת-גן תתמוך במועדון במידה והכרטיס יושג.

סביר להניח שראשי אליצור רמלה ועירוני נהריה היו מצליחים לגייס כסף, אולם שתי הקבוצות מדורגות בתחתית הליגה הלאומית. שאר קבוצות הליגה לא יצליח מקצועית להשיג את אחד משני הכרטיסים וגם לא כלכלית.

במנהלת הליגה יקבלו החלטה לגבי מספר הקבוצות שיחשקו בעונה הבאה בליגת העל רק בסיום העונה. עד אז יימשכו המשחקים בשתי הליגות, למרות שלרבים לא ברור האם יש בכלל טעם במשחקי התחתית בליגת העל והאם יש טעם במשחקי הצמרת בליגה הלאומית.

תגובות

b

טלספורט בפייסבוק