שיכון במצוקה

שכונת ותיקים בר"ג נחשבת לאחת היוקרתיות בעיר אלא שקבוצת הכדורגל של השיכון, אשר מורכבת בעיקר מאקדמאים, ממש רחוקה מזה. הקבוצה של אריה באום לא מצליחה עדיין למצוא את דרך המלך ונמצאת בסכנת פירוק : "אין לנו תקציב ראוי לליגה הזאת"

יום שני 24 ינואר 2011
אביחי קרבציק
בליגת העל שלנו יש המון קבוצות שנושקות לתקציב המינימום, הלא הוא 10.5 מיליון שקלים. לא פעם שמענו ששחקנים כאלה ואחרים לא קיבלו משכורות או שקבוצות כמעט והתפרקו, כחלק מהבעיה שמעיבה על הכלכלה שלנו בשנים האחרונות.

הסיפור העצוב של העיר רמת גן הוא לא רק הפועל המקומית, שנמצאת כבר עם רגל וחצי בליגה הלאומית, אלא גם קבוצה קטנה, שמורכבת מאנשים מדהימים, שמנסים בסך הכל ליהנות מהדבר היפה הזה שנקרא כדורגל. 
 
בצילן של הכח והפועל ר"ג ישנה עוד קבוצה בשם שיכון ותיקים רמת גן, שהוקמה בשנת 2002 ע"י  קבוצה קטנה של אנשים
אוהבי כדורגל, שהחליטו לנסות ולהקים קבוצה המשלבת בתוכה אקדמאים, עורכי דין ונערי שכונות מרמת עמידר, סלמה ג' והשקמה בכדי ליצור משהו אחר.

בראשית דרכה של הקבוצה, ההצלחה הייתה די משביעת רצון. החזון לגבש קבוצה עם מרקם חברתי מצוין, שמכיל בתוכו שחקנים מבוגרים וצעירים כאחד, התממש אט אט. הקבוצה מהשיכון הצליחה להגשים את מטרתה הראשונית- לעלות לליגה ב', כעבור 4 שנים בלבד.

המרכיב המנצח של הקבוצה מהשיכון היה בעיקר במישור החברתי, דרכו יכלו החניכים של אריה באום, מנהל הקבוצה ליצור תלכיד מצוין של שחקנים שנהנו על כר הדשא והסבו נחת לסובביה של השכונה הציורית בר"ג.  


אריה באום, מאמן הקבוצה מצד שמאל.

הבעיה המרכזית של הקבוצה היתה הנהירה של שחקניה לקבוצות אחרות. כך למשל, בעונה שעברה שיחקה מול קביליו יפו והפגינה יכולת מצוינת. המשחק הסתיים בתיקו 1:1, לאחר שהיפואים הצליחו לאזן לקראת הסיום. התיקו המאכזב לא היה הסוגיה הקשה מבחינת הקבוצה מהשיכון, אלא עזיבת כוכב הקבוצה, אביב אלחדד, שהפגין יכולת שיא במשחק ונחטף ע"י ראשי יפו. באום התייחס לאירוע: "אביב כבש שער באותו משחק מול יפו והיה מהבולטים".

בסוף המשחק טילפן יוסי אבוקסיס, כוכב הקבוצה מיפו, והפעיל מכבש לחצים על השחקן וראשי השיכון לשחררו ליפו. לבסוף מסע השיכנועים צלח ואביב אלחדד עבר ליפו תמורת 3,000 שקל לחודש בעוד בר"ג הוא שיחק בהתנדבות".סגן ראש העיר, רמזי גבאי. מנסה לשמור על הקבוצה.

אביב אלחדד
מצידו לא מרגיש רגשות אשם לגבי מעברו: "היה לי כיף בשיכון  אבל קיבלתי הצעה לשחק ביפו בעד סכום יפה ולא היססתי, אני שלם עם המעבר".

מאז מנסים ראשי הקבוצה לשמר את ההישג החשוב שהשיגו ולשמר את מקומם לפחות בליגה ב' מחוז דרום אליה הם משתייכים. הקבוצה מהשיכון מתקשה לעמוד על הרגליים בגלל קשיים תקציביים שפוקדים אותה, בעיקר ביחס לקבוצות האחרות בליגה שנהנות מתקציבים גבוהים יותר.

בית"ר כפר סבא, אזור, מחנה יהודה ואור יהודה הן דוגמאות לקבוצות שתקציביהן עומד בין 700 אלף למיליון שקלים בעוד שקבוצת ותיקים נאלצת להתמודד עם תקציב מצחיק של 90 אלף שקלים, אותו היא מקבלת מהעירייה.

אריה באום התייחס גם לנושא הזה: "העירייה הפחיתה את העזרה שלה ל-75 אלף שקלים בלבד, זהו סכום שמאוד קשה לתפקד איתו. אני חושש לגורל הקבוצה ומקווה לנס שיציל אותנו. אם לא יגיע מקור הכנסה נוסף או ספונסר, כל הפרויקט היפה הזה ירד לטמיון".

הנהירה של השחקנים בליגות הנמוכות היא גדולה יותר ביחס לליגות הגבוהות, עובדה שמקשה על קבוצות כמו השיכון להמשיך ולהתנהל ובמקביל לתקוע יתד בליגות הללו. הפחד הגדול של ראשי הקבוצה הוא התרסקות מפעל חייהם, אותו בנו במו ידם.

במידה ולא יגיע משקיע או ספונסר כזה או אחר, הקבוצה הסימפטית מהשיכון תיפול כמו קבוצות אחרות שלא יכלו לשאת בעול הכלכלי ונעלמו מהנוף היפה של המשחק הזה.

 

תגובות

9

טלספורט בפייסבוק