כולנו הפכנו לצהובונים?

זה התחיל בפרסומים בצהובוני אנגליה, המשיך בכלי תקשורת הגדולים באי הבריטי והגיע עד לעיתונות הישראלית. עשרות ידיעות על פיטוריו של המאמן אברהם גרנט פורסמו בשבועות האחרונים. האם ייתכן שלעיתונאים פשוט אן מושג מה קורה? ניסינו לברר

יום רביעי 19 ינואר 2011
שלמה חסיד
הצהובונים באנגליה מתחרים ביניהם בשאלה מתי יפוטר אברהם גרנט ומי מהם יצליח לפגוע בינגו בניחושים מתי הוא יפוטר. כבר חודשים ארוכים שמפרסמים חדשות לבקרים ידיעות על כך שגרנט שהנה, המאמן הישראלי עוזב, ובינתיים אנו כבר בסוף חודש ינואר ודבר לא השתנה.

אתמול הוציאה ווסטהאם הודעה רשמית שאברהם גרנט נשאר, אבל מותר להניח שגם זה לא יעשה רושם על מערכות העיתונים בלונדון. גם בישראל מפרסמים את אותם הדברים, בעיקר בהסתמך על העיתונות האנגלית. בעיקר מכיוון שמה שפעם היה נחלתם הבלעדית של הצהובונים, הפך לחלק בלתי נפרד מהעיתונות הרצינית יותר בישראל ובאי הבריטי. אז איך זה קורה? יצאנו לבדוק.

שלומי ברזל, עורך "ספורט הארץ" ומרצה בכיר לתקשורת, אמר: "בגלל הפרובינציליות שלנו אנחנו חושבים שבאנגליה העיתונאים עושים נאמנה את עבודתם ולכן אנחנו מצטטים את מה שהם כותבים, זאת בזמן שהם רחוקים מאוד מלעשות עבודה עיתונאית נאמנה. גם בארץ יש אתרים שמפרסמים שאלי טביב כבר קנה את הפועל ת"א, אבל אנחנו הישראלים למדנו מה לקרוא ומה לא. גם האנגלים יודעים למי להתייחס ולמי לא".

ברזל המשיך לפקפק באמינותם של הצהובונים: "אנחנו מצטטים בארץ מקורות תקשורת שעסוקים כל היום בניחושים. אם הם בכלל דיברו עם מישהו בווסטהאם, אז זה לא הבן אדם הקובע. הם בטח לא מצטטים את בעלי הקבוצה, שרק הוא קובע מי יהיה המאמן ואם הוא הולך הביתה. לכן הם נופלים פעם אחר פעם. לי זה מזכיר את מה שקורה בעיתונות הישראלית כשמכבי ת"א מחפשת זרים בכדורסל. גם אז התקשורת יורה לכל הכיוונים בלי הבחנה ומפרסמת כיד הדמיון הטובה עליה".

יונתן כהן, מגיש ושדר ערוץ הטלוויזיה ספורט5 ואוהד ווסטהאם דווקא חושב הפוך מברזל: "בכל מקרה נורמלי כבר היו זורקים את המאמן הביתה. ברור שאברהם מדרדר את ווסטהאם אל הליגה השנייה. אנחנו העיתונאים מכירים את אברהם כאשף תקשורת, ולכן אין להתפלא על כל דבר שקורה איתו בתקשורת. מי שעושה את הספינים, כרגיל, זה אברהם. הוא זה שמושך בחוטים בעניינים האלה והוא האחרון שצריך לבוא בטענות כלפי התקשורת, שבמקרה הזה עושה את עבודתה. פשוט לא יאומן שהוא עדיין שם. ואת זה אני אומר כישראלי שרוצה שישראלים יצליחו בחו"ל, אבל מה לעשות שהעובדות מדברות".

ביום רביעי בבוקר פירסם ה"סאן" שצופית גרנט ניסתה לשכנע את בעלה להתפטר לפני המשחק מול ארסנל. אברם, כך על פי הצהובון, סירב. צופית שומעת ולא יודעת אם לצחוק או סתם לזלזל: "כבר התרגלנו, זו לא השנה הראשונה שלנו באנגליה. התקשורת באנגליה זה משהו שקורה רק שם. אברהם יודע היטב שזה המצב והוא הבין מזמן למה לצפות. אנחנו פשוט חיים עם זה, אני לא חושבת שיש לזה השפעה גדולה מדי על השחקנים כי כולם יודעים איך זה עם העיתונים באנגליה. וזהו, צריכים להמשיך הלאה ולתת את התשובה במגרש".

שלמה שרף, יריבו הגדול של אברהם גרנט סיכם: "אי אפשר להאשים את הצהובונים באנגליה בעניין גרנט. ברור לי שהם לא מפרסמים סתם דברים, יכול להיות שבווסטהאם מדברים בכמה קולות - הקול הרשמי של המועדון ושאר מעורבים, זה קורה גם אצלנו. אברהם יודע איך לתמרן גם את הבוסים שלו, גם את העיתונאים וגם את השחקנים. לפעמים זה הולך לו יותר, אבל בסופו של דבר גם הוא צריך להביא את התוצאות ובינתיים אנחנו לא רואים שזה קורה". 

צילום: GETTYIMAGES

תגובות

b

טלספורט בפייסבוק