והם ימשיכו להביס

העונה מכבי תל אביב לא רק שמנצחת את יריבותיה. היא מביסה את רובן ללא רחם. למה זה קורה ולמה זה ימשיך לקרות? חיפשנו את ארבע הסיבות העיקריות לעליונות המוחלטת העונה של הצהובים

יום חמישי 10 פברואר 2011
דורון ברגר
מכבי תל אביב סיימה את כל משחקיה בשלושת השבועות האחרים בניצחונות מעל ל-30 נקודות הפרש. לא משנה אם היא פגשה קבוצות ישראליות או אירופאיות. לא משנה גם המסגרת, בליגה, בגביע או ביורוליג, נראה שמכבי עושה העונה ככל העולה על רוחה כמעט בכל המשחקים. גם בתחילת העונה מכבי ת"א הביסה כמעט את כל מה שזז. פה ושם היא הגיעה לא מוכנה למשחקים והפסידה, פעמיים לקבוצות ספרדיות בחוץ ופעם אחת בליגה לבני השרון, אבל כמעט את כל המשחקים היא ניצחה בפער שמזכיר יותר ליגת קט-סל. 

אז למה זה קורה? החלטנו למנות את ארבע הסיבות העיקריות לכך שסביר מאוד להניח שמכבי ת"א תמשיך ותביס כמעט את כל מי שתיקלע לדרכה. 

1. ההגנה של פארגו את פרקינס

הדבר המדהים הוא שג'ימי פארגו בכלל לא אמור היה לשחק העונה במכבי ת"א, והוא הגיע אליה רק ברגע האחרון. עוד מדהים לחשוב שדורון פרקינס היה כאן גם בעונה שעברה, אולם לא התקרב ביכולתו ההגנתית למה שמתרחש השנה. דיוויד בלאט פשוט בנה שיטה הגנתית שמתבססת על כך שפארגו ופרקינס עוצרים לפעמים בשמירה כפולה את רכז היריבה. 

לא משנה גודל המעמד, חשיבות המשחק והכושר של היריב. היתרון של בלאט עצום מאחר שבמרבית הקבוצות בישראל ובאירופה, הגארדים מהווים את מרכז העניינים בחמישייה. גם מכבי ת"א התבססה בשנים האחרונות על גארדים, בעיקר בקבוצות שהצליחו כמו עם אריאל מקדונלד, שאראס, וויל סלומון או וויל ביינום. אבל מכבי ת"א לא פוגשת את עצמה ולכן היא לא סובלת משמירה של מגנים טובים על שחקני ההגנה שלה. 

אגב, ב-NBA למשל, שיטה כזו ספק אם היתה עובדת, מאחר ומרבית הקבוצות בליגה הטובה בעולם מתבססות על שחקנים בעמדה 3 או 4, כמו לברון ג'יימס, קובי בראיינט ורבים אחרים.

2. שחקני ספסל? אין ממש דבר כזה

מכבי ת"א התבססה במשך שנים על 7-9 שחקנים טובים, ועוד כמה שבמקרה הגיעו לאחת הקבוצות הטובות באירופה. אפילו בעונות הגדולות שלה, שיחקו במכבי כמה שחקנים שבמקרה הטוב נמנו על הדרג השלישי בישראל, כמו למשל דיון תומאס, ג'יימי ארנולד, מרק בריסקר, רביב לימונד, דרור חג'ג' ואחרים. העונה בלאט בנה קבוצה כמעט נטולת כוכבים, כאשר מרבית השחקנים שווים פחות או יותר ביכולתם ומחלקים ביניהם את דקות המשחק. 

לכן, גיא פניני וטל בורשטיין עולים מהספסל רעבים ומרגישים עצמם כשחקני חמישייה לכל דבר. כמעט כל שחקני הספסל של מכבי, מנוסים ורגילים לרמות הגבוהות, וכך גם חלוקת הדקות לא גורמת למכבי לעצור את הדוושה ולו לשניה אחת.

3. הרתעה

בין השנים 1999-2007 מכבי ת"א לא הפסידה שום משחק קריטי בשום מסגרת ביד אליהו. כל ההדחות מהמפעלים השונים נעשו רק במשחקי החוץ. מכבי איבדה מעט מכוח ההרתעה שלה בשנים האחרונות. זה החל בהפסדים בגביע והמשיך באובדן אליפויות, שלא לדבר על יותר מדי הפסדים ביתיים במשחקי היורוליג. 

קחו למשל את העונה של צביקה שרף, שהגיע עם קבוצה בינונית לגמר היורוליג. אלא שבדרך מכבי הפסידה מספר פעמים להפועל חולון ובני השרון, וכל הקבוצות קיבלו מולה ביטחון עד שבאה חולון ולקחה לה את האליפות. בלאט, כאסטרטגיה, החליט להביס בכל משחק. הוא החליט להחזיר את מכבי 20 שנים לאחור, כך שכל קבוצה תחשוש רק מהעובדה שהיא עולה למגרש לשחק מול הצהוב-כחול.

4. הקהל

הקהל של מכבי ת"א כבר התרגל לאליפויות, גביעים ולפיינל-פור, אבל דומה שיותר מכל הקהל התגעגע בשנים האחרונות להופעות מרהיבות. למי ששכח, במהלך שנות ה-90, בעיקר בחלק האחרון שלהן, התקשו ראשי מכבי ת"א למלא את ההיכל במשחקי היורוליג. לא פעם נותרו יותר מ-2,000 מקומות ריקים במה שנקרא אז היכל הספורט של יד אליהו.

 מאז לקח פיני גרשון את המושכות, הכרטיסים נמכרים שנה מראש. סביר להניח שאם מכבי היתה מציגה עוד עונה חלשה, הכרטיסים לא היו נמכרים מראש לעונה הבאה, הקהל עלול היה לאבד אמון ובלאט הבין כי אחרי מספר שנים קשות, הגיע הזמן לא רק לנצח קבוצות כמו פרטיזן או רומא, אלא גם לגרום להתלהבות מופגנת, גם כדי לעזור למעמדו.
 
לראשונה מזה שנים הקהל של מכבי ת"א ממש מתלהב מהנעשה על המגרש, שריקות בוז לא נשמעות כלל וכלל והיריבות הן אלה שמשלמות את המחיר.

צילום: MACCABIFANS

 

תגובות

b

טלספורט בפייסבוק