הכי ראוי מכולם

ההחלטה להעניק פרס ישראל לשמעון מזרחי היא החלטה נכונה וחבל רק שאין בספורט הישראלי עוד הרבה אנשים כמוהו, אחרת אולי היינו במקום אחר לגמרי

יום שלישי 10 מאי 2011
דורון ברגר

לא מעט מבקרים הפציעו בקולם בשעות שלאחר ההודעה על כך ששמעון מזרחי יקבל את פרס ישראל. חלקם הגדיל ואמר ש"מדינת ישראל מתה, אנחנו כמו לוב", אבל לאנשים כמו דורון ג'מצי אפשר בהחלט להתייחס בגיחוך מסויים.

שמעון מזרחי ראוי בהחלט לקבל את פרס ישראל. העובדה שהוא מייצג בעיקר רק את מכבי תל אביב, אומנם מציקה משהו, אבל האמת היא ששמעון מזרחי הוא פשוט כל הכדורסל הישראלי. 

מעטים מאוד האנשים שזוכרים היטב איך נראה הכדורסל הישראלי מאז תחילת שנות ה-50 ועד סוף שנות ה-60. אלו היו שנים ללא שמעון מזרחי, משחק על בלטות כשהשולטות היו שתי התל-אביביות, הפועל ומכבי. מאז 1969 שמעון במכבי. 70% מהזמן שהכדורסל הישראלי קיים, שמעון מזרחי עומד בראש מועדון הספורט המפואר בישראל. מזרחי היה שם בשנות השיא של הכדורסל הישראלי, שנות ה-70 וה-80, והיה חלק מהמהפיכה השנייה שעברה הקבוצה במילניום הנוכחי.

נכון, המלעיזים חוזרים וטוענים כי מזרחי היה מעורב גם בלא מעט שערוריות. פעם הוא הסתיר ששחקן המועדון לא הגיע למשחק בגלל שנטל סמים. פעם התעלם מפרשת מוני פנאן ופעם שיחקה קבוצתו בערב יום השואה. אבל תאמינו לי, בטווח של 42 שנה, אין מנהל שלא עושה מספר שגיאות. לא משנה באיזה תחום ניהול הוא עוסק.  42 שנה הם יותר שנים ממה שרוב האנשים שיקראו את הטור הזה הספיקו לחיות. כך שברור שכמו שנאמר "מי שלא עושה לא טועה". בטח מי שעושה במשך 42 שנה.

שמעון מזרחי ניהל ומנהל את מכבי ת"א בסטנדרטים שלא קשורים בכלל לספורט הישראלי. אוהדי הקבוצה נהנים מיחס חם וכמעט אישי, כל אחד ואחת מהם. רמת הסדר והארגון בהנהלת המועדון לא מתקרבת אפילו לרמה הבינונית מינוס, של שאר הקבוצות בכל ענפי הספורט בישראל. רק מכבי חיפה של יעקב שחר מצליחה איכשהו לדגדג את הרמה הניהולית של מכבי ת"א, אבל גם שחר יודע שלמכבי חיפה יש הרבה מה ללמוד מההנהלה של קבוצת הכדורסל האהודה עליו.

לא במקרה מכבי ת"א אירחה שני אירועי פיינל-פור בתוך 10 שנים, כשבין לבין נערך משחק האולסטאר של היורוליג בישראל. לא במקרה המועדון של מזרחי זכה בכמעט כל האליפויות בישראל מ-1969, במספר בלתי מבוטל של גביעי אירופה ולקח חלק במספר אינסופי של גמרים אירופאיים. 

חבל רק שכמעט אף אחד בספורט הישראלי לא למד ממזרחי איך צריך לנהל. נכון, יש רבים שטוענים שהקנאות שלו הרסה את כל הכדורסל הישראלי, אבל הטענה הזו היתה יכולה להיות נכונה בשנות ה-70 או ה-80. בטווח של 42 שנה, פשוט מתברר שלא נמצא המנהל שהצליח לעבוד כמו שמעון.

מאין הוא שואב את הכוחות? לא ברור. אבל מה שכן ברור, שגם השבוע מזרחי יתייצב מתוח למשחק מול ברק נתניה בשיא ההיסטריה. חלקנו נגחך על כך שגם ביתרון של 20 נקודות, מזרחי לחוץ. כי זה שמעון האמיתי, ועל כזו רוח ספורטיבית אין מתאים ממנו כדי לקבל את הפרס היוקרתי.

תגובות

f

טלספורט בפייסבוק