עם דני לוי, ברור שהם קבוצה יהודית

על רקע הצלחתה של טוטנהאם והעפלתה לרבע גמר הצ'מפיונס, יצאנו לבדוק את האגדה שמסתובבת כאילו מדובר בקבוצה של היהודים. העובדה שהיו"ר מחזיק בשם של פתח תקוואי רק מחזקת אותה

יום חמישי 10 מרץ 2011
שלמה חסיד

   כל מי שעוקב אחרי הכדורגל הישראלי והעולמי מכיר את האגדה כאילו טוטנהאם היא הקבוצה של היהודים. עכשיו כשהקבוצה הזו סוף סוף מצליחה, ואפילו תהיה ברבע גמר ליגת האלופות, יצאנו לברר האם יש לנו סיבה לצאת במחולות ולהצטרף לחגיגה.

קצת רקע: על פי ויקיפדיה "מאז שנת 2001, החברה המחזיקה העיקרית במניות המועדון היא ENIC אינטרנשיונל, חברת השקעות שנוסדה על ידי המיליארדר הבריטי ג'וסף לואיס. דניאל (דני) לוי, שותפו של לואיס ב-ENIC, הוא היושב ראש בפועל של המועדון.

ביוני 2007, ENIC רכשה עוד מניות של המועדון, והגיעה לשליטה ב-68% מהמניות לאחר שרכשה 14.7% שהיו שייכים ליושב ראש לשעבר של הקבוצה, אלן שוגר. סטליוס האג'י-יואנו שלט בעבר ב-9.9% ממניות הקבוצה באופציות באמצעות חברת הודרם בע"מ ביוני 2006, אך מאז הוא מכר את כל מניותיו, ו-ENIC הפכה לשולטת העיקרית במניותיה של טוטנהאם".

 רוני רוזנטל ששיחק בטוטנהאם אמר: "פעם רק טוטנהאם היתה הקבוצה של היהודים, היום גם ארסנל וגם ווסטהאם בשליטה יהודית. יש קהילה של שלושה מיליון יהודים בלונדון. במקור הם אוהדים של טוטנהאם, אבל עכשיו יש להם עוד שתי קבוצות".

 איפה זה בא לידי ביטוי?

  "בעיקר בקהל. לטוטנהאם אוהדים רבים מהעם היהודי, ויש המון חובשי כיפות. לא רק בלונדון, אלא בכלל. לא נדיר לראות ביציעים דגלי ישראל, הם יוצרים קשר' בין הקבוצה לבין העם היהודי, זה משהו היסטורי שהיה קיים תמיד".

עמית לוונטל, עיתונאי ב"ישראל היום" אמר: "טוטנהאם היא בהחלט הקבוצה של היהודים. זה עתה חזרתי מלונדון וראיתי משחק בין ארסנל לבין וולבס, שבה שיחק שחקן שמושאל מטוטנהאם. כשהשחקן הזה עשה פאול הקהל של ארסנל קילל אותו וקרא לו יהודון, בגלל שהוא בא מטוטנהאם. סימן שכולם מזהים את טוטנהאם כיהודית".

 למה בעצם?

  "כמו תמיד זה עניין של מסורת. הרי ליו"ר של טוטנהאם קוראים  דני לוי (משמאל). גם היו"ר של ארסנל יהודי. אבל טוטנהאם היא הקבוצה של היהודים בלונדון".

 דני קרו, עיתונאי מהעיתון ג'ואיש כרוניקל היוצא לאור בלונדון, ומכסה את ההתרחשויות בעניין יהודי לונדון אמר: "טוטנהאם היא בהחלט הקבוצה שלנו. אתה תופס אותי אחרי לילה שבו חגגנו כהוגן את הניצחון על מילאן שיכנס להיסטוריה. אצלנו בעיתון יש קבוע מספר עמודים שאנחנו כותבים על טוטנהאם, וזה היה עוד הרבה לפני שהקבוצה התחילה להצליח. טוטנהאם ויהודים זה דבר שהולך ביחד, היא הקבוצה שלנו נקודה".

 אבי מלר, איש ערוץ הספורט,  חורץ בכעס: "להגיד שטוטנהאם זה הקבוצה של היהודים זה טוב בתור בדיחה. אוהדי הקבוצות היריבות מסתלבטים על אוהדי טוטנהאם וקוראים להם היהודים, וזה בגלל שאחוז ניכר מהיהודים אוהדים את הקבוצה הזו. אבל הארי רדנאפ למשל בכלל לא יודע שזו הקבוצה של היהודים וזה בכלל לא מעניין אותו. הקישור בין טוטנהאם לבין היהודים נוצר בגלל שבהיסטוריה של הקבוצה היו כמה הנהלות מהעם היהודי. היום אין לנו שום שייכות עם טוטנהאם ככה שאנחנו לא יכולים לחגוג את ההצלחה שלה".

צילום: GETTYIMAGES

תגובות

2

טלספורט בפייסבוק