גניבת דעת

מאז שנת 1994 ועד 2008 ישראל רק ניצחה בביתה את הקבוצות שדורגו מתחתיה בקבוצות האיכות. רק אצל לואיס פרננדס הניצחונות האלה הפכו לסיבה למסיבה

יום רביעי 30 מרץ 2011
דורון ברגר

מה קורה כאן? מאיפה הגיעו כל הסופרלטיבים? מה ההתרגשות הזו? את מי ניצחנו? איזה שחקן משמעותי יש לנבחרות לטביה או לגיאורגיה? גם להם יש שוער מהליגה הספרדית? בלם שמשחק שנים בפרמייר ליג? קשר מצליח בגרמניה? קשר צמרת בסקוטלנד? סלחו לי על הבוטות, אבל מי הם בכלל? גם להם יש נציגים מקבוצות שיחקו בשנתיים האחרונות בליגת האלופות? איך קרה שהן הפכו לכאלה אימפריות?.

התשובה די ברורה .לואיס פרננדס הוכיח השבוע כי הוא פשוט גאון בתקשורת. כל מסיבת  עיתונאים שלו הופכת למופע יחיד שלו נגד העיתונאים וכל משחק הופך ליותר קריטי ממשחק הפלייאוף המיתולוגי מול קולומביה.

כדי לקבל פרופורציות כדאי לעשות כמה דברים. ראשית, מי שיכול להשיג את הקלטת של משחק הניצחון של גיאורגיה מול קרואטיה, יקבל קצת פרופורציות לניצחון של "האימפריה" בה אפילו לולדימיר דאבילשווילי אין מקום בהרכב. גיאורגיה כבשה בדקה האחרונה וזו הייתה בערך הפעם הראשונה בה שחקניה הגיעו לרחבה.

אבל לא בגלל זה אין להתרגש. מאז הקמפיין הראשון שלנו בעידן החדש באירופה, ישראל ניצחה בביתה, כמעט תמיד, את היריבות שמראש דורגו מתחתיה.  זה קרה בקמפיין מוקדמות יורו 1996, מוקדמות אליפות העולם 1998 , מוקדמות יורו 2000, מוקדמות גביע העולם 2002, מוקדמות גביע העולם 2006 ומוקדמות יורו 2008. משחקי מוקדמות יורו 2004 לא נלקחים בחשבון כי המשחקים הביתיים נערכו בחו"ל ואז "נפלה" ישראל במשחק "ביתי" באנטליה בתיקו מול מלטה. רק בקמפיין האחרון של דרור קשטן ישראל כשלה בתיקו ביתי מול שוויץ והפסד ביתי ללטביה, אבל כאמור, ניצחונות על נבחרות כמו לטביה וגיאורגיה כבר הפכו אצלנו לשגרה, בטח לכמעט שגרה.

לזכותו של פרננדס יאמר שלמרות הניצחונות הדחוקים, ישראל נראתה טוב, יחסית,  בשני המשחקים האחרונים. לזכותו יאמר כי כמעט כל חילוף פגע בינגו. לזכותו יאמר גם שהוא עמד בלחץ הדי מדהים שאנשי התקשורת הפעילו עליו. לחובתו נאמרו כבר המון דברים. כולם בצדק. ההרגשה היא כי מדובר באיש מקצוע לא רציני שדי מזלזל בכדורגל הישראלי, מציב הרכבים מוזרים ומתעקש לא לתת במה לשחקני הפועל תל אביב.

פרננדס זכה לעוד כמה חודשי חסד. הקמפיין הזה יוכרע במשחק החוץ מול לטביה ובמשחק הביתי מול יוון. קשה להאמין שישראל תמעד במלטה (פעם בעשור זה מספיק) וקשה להאמין שתצליח בהר בגעש בזאגרב. עד אז יש ללואיס שלנו יותר מחודשיים להפוך את לטביה למשהו שבין אורוגוואי לצ'ילה. את זה הוא עושה מצוין.
 

תגובות

b

טלספורט בפייסבוק