מתעקשים להיכשל

יובל נעים רוצה אירופה. גם אלי גוטמן. יצחק שום מתנדנד באלקי ואברהם גרנט בדרך לליגת המשנה עם ווסטהאם. למה הישראלים ממשיכים להאמין שבאירופה יהיה להם טוב יותר? ניסינו לברר והאמת שלא ממש הצלחנו

יום שני 18 אפריל 2011
שלמה חסיד
אלי גוטמן מועמד לאמן בעונה הבאה באוסטריה. הפרסום של השורה הזו הופיעה בכלי התקשורת, בישראל, גרמניה ואוסטריה כבר עשרות פעמים בשנה האחרונה. גם המועמדות הנוכחית לאוסטריה וינה, לא מפתיעה. גוטמן חלם ורוצה אירופה.

השבוע עזב יובל נעים את הפועל פתח תקווה. מיד לאחר מכן הוא כבר סימן את המטרה - אירופה. קפריסין במוקד. למה? אולי שם לא יתערבו לו יותר מידי בעבודה.

מה כל כך מושך אותם באירופה? כנראה הכסף והאתגר. כי הסיכוי להצלחה כמעט אפסי. ניר קלינגר חזר בקיץ לישראל אחרי שנים של החלפת קבוצות באי השכן. בכלל, המאמנים הישראליים שאימנו בחו"ל סיימו את הרומנים שלהם אחרי עונה אחת לכל היותר.

קלינגר החליף בחמש שנים חמש קבוצות. אברהם  גרנט שרד בצ'לסי פחות מעונה. גם בפורטסמות' הוא שרד פחות מעונה ואת ווסטהאם הוא יוריד כנראה לליגת המשנה.

אייל לחמן שרד בהארטס אוף אוק רק חצי שנה. יצחק שום זכה בדאבל ביוון עם אולימפיאקוס ועזב בתחילת העונה שאחרי הדאבל. לאחר מכן אימן מספר חודשים ברוסיה  ובולגריה. באמצע העונה הוא מונה למאמן אלקי הקפריסאית ומעמדו לא ברור. רוני לוי אימן את אלופת רומניה, אוניראה אורזיצ'ני, בדיוק שמונה חודשים, לפני שעזב. אלי גוטמן יצא לשתי גיחות בנות שנה בקפריסין וגם יוסי מזרחי בילה באי השכן חצי שנה לפני שחזר למ.ס אשדוד.

דני נוימן שחקן העבר ופרשן ההווה מנסה להסביר: "מאמן ישראלי בחו"ל נתקל בכמה בעיות. כשהוא מנצח אין לו בעיה, הוא הכי גדול וכולם מפרגנים לו. כשהוא מפסיד מתחיל סביבו מחול שדים ובחו"ל אין לו אפשרות לפעול כמו שפועלים פה. מקורבים ודברים כאלה. שם המנטאליות שונה, קשה מאוד לעצור את כדור השלג ובסוף זה נגמר בפיטורין".

אחד שבילה בחו"ל לא מעט הוא המאמן ויקי פרץ ששיחק בצרפת וליווה את בנו, עומר, כשנה בשטרסבורג. פרץ: "יש לנו בארץ מאמנים טובים, כשאתה מגיע לאירופה הרבה פעמים אתה נתקל בפוליטיקות, כוחות שוק שלמאמן אין שליטה עליהם. סוכנים חזקים, קהל תובעני ודברים כאלה". 

אז זה מאבק אבוד מראש?

"אני לא חושב שלמאמן הישראלי יש הרבה כוח באירופה, לא מכירים אותנו מספיק, לא יודעים עלינו ויש חוסר הערכה כלפי המאמנים הישראלים וגם מי שעושה עבודה טובה אחרי שנה גומר בחוץ".

כאמור, אייל לחמן ניסה את כוחו דווקא באפריקה בקבוצת הארטס אוף הוק. לחמן מספר: "בעיקרון זה קשה, אבל אני לא חושב שיש בעיה ספציפית של מאמנים ישראליים בחו"ל. במקרה שלי, יש לי אפילו  שתי הצעות מקבוצות צמרת בגאנה. הבעיה עם אפריקה היא במרחק. זה לא אירופה ששם אחרי 4 שעות טיסה אני פוגש את המשפחה. זה 20 שעות לכל כיוון ולכן ביטלתי את זה". 

באירופה לא סופרים אותנו

"אני חושב שאחרי ההצלחה של גרנט בצ'לסי כולם הבינו שהמאמנים הישראליים מאמנים טובים ונמשיך לראות מאמנים יוצאים לחו"ל וממשיכים שם".

ניסינו גם לשאול את דעתו של מאמן זר שאימן בישראל ושמכיר היטב את הקושי להשתלב במדינה זרה. נבן ספאחיה, היה מאמן זר בארץ וזה שקיבל אולי הכי הרבה ביקורת. ספאחיה: "הבעיה היא לא של מאמנים ישראליים בחו"ל ולא של מאמני כדורסל זרים במכבי. הבעיה היא שמעמד המאמן נחלש. הוא הראשון ללכת הביתה, הוא הראשון שאשם, בזמן שכל בר דעת מבין שלא רק המאמן אשם. במקרה הטוב יש לו חלק בהפסדים של הקבוצה, המאמן לא מקבל את השכר של הכוכבים וכל האחריות עליו".

יש לך עצה לישראלים?

"אין מה לעשות, זו האכזריות של המקצוע, אף אחד לא הכריח אותנו לעבוד בזה, גם אני לקחתי אליפות בספרד עם טאו ויטוריה, ולאחר מכן נאלצתי לחפש עבודה"

תגובות

f

טלספורט בפייסבוק