קבוצה אירופית ברמה גבוהה

עובד קראוס חושב שעם כל הכבוד להישג של הפועל ת"א מלפני חמש שנים , אין כמעט ספק שההישג של מכבי חיפה גדול בהרבה. והאדומים? האוהדים פשוט מסכנים

יום שישי 23 פברואר 2007
עובד קראוס
 

קראתם את הכותרת? כן, היא מתכוונת למכבי חיפה. דומה שעם כל הכבוד למסע הנפלא של הפועל ת"א לפני מספר שנים ושל חיפה עצמה בעונת הבתולין בליגת האלופות, לא הייתה לנו בגביעי אירופה עוד קבוצה טקטית ברמה גבוהה כמו מכבי חיפה זו.

אחד מהזרים המשחקים כאן בקבוצה בכירה אמר לי השבוע את האמור בכותרת: "עם כל הכבוד לבית"ר", הוא הסביר, "הליגה הישראלית היא בולשיט. חיפה יכולה להתמודד בכל ליגה באירופה". אז למה, הקשתי עליו, חיפה אינה מובילה את הטבלה בישראל? "בגלל שזו ליגה בולשיט"...

ואלרי גזאייב, מאמן קבוצת המיליונים של צסק"א מוסקבה, העדיף להאמין לקלטות הבולשיט מהליגה שלנו ולא לאלו מאירופה שהציגו למה חיפה מסוגלת באמת.

חיפה הייתה פשוט מושלמת ותכנית המשחק שלה עבדה כמו שעון שוויצרי: לחץ עקבי עד השגת השער ומשחק אחראי וחכם. קשה לשמור על יתרון זעיר בן שער אחד ומדובר בהימור לא קטן. רק לפני שלושה חודשים ראינו מה קרה לנבחרת ישראל אחרי סיטואציה כמעט דומה מול קרואטיה. וזה לא ה"וי" היחיד שיכול רוני לוי לסמן לעצמו בערב הגדול של הירוקים.

את ברצלונה מכבי חיפה לא תפגוש העונה, אבל את הקבוצה השניה של העיר כן. אספניול כבר רשמה העונה מספר ניצחונות מרשימים בליגה של ממש והיא מתייצבת כפייבוריטית ברורה מול הנציגה היחידה שנותרה לכדורגל הישראלי באירופה השנה.

גם אם תעבור אספניול את מכבי חיפה, לי באופן אישי אין ספק שזה יהיה רק אחרי מאבק עיקש שיסחוט מהקטלונים את טיפת הזיעה האחרונה. רבע-גמר? בדיוק כמו הסיכוי לגמר ולגביע. בשלבים מתקדמים וברמה הטקטית שמגלה חיפה, השמים הם באמת הגבול עבורה.

ואיזה מסכנים האוהדים...

החלפת המאמנים בהפועל ת"א היא עונש לשני הצדדים: שום, שהביא את הפועל עד לשוקת ולא שתה ממנה; ההנהלה של האדומים, שנתקעו עם קבוצה משעממת במיוחד.

הרבה אופטימיות הייתה להפועל לפני המסע לסקוטלנד, אבל מכאן ועד לאשליית שחזור מסע הקסם מעונת 2001/2 רב המרחק. תבוסת הפועל בסקוטלנד הייתה יותר מצפויה. 

למי שרגיל לעמוד במערך הגנתי משופשף, מיומן ומנוסה, אין כל בעיה לנגן על העצבים של הסקוטים ולגנוב 0:0. מכבי חיפה, אחרי קילומטראז' בליברפול, מוסקבה וליבורנו, הייתה עושה זאת. לא הפועל, ששחקניה התרגלו לשחק פתוח מתחילת העונה.

מאמן הפועל שגה כשהתפתה ביהירות להשליך לסל המיחזור את שיטתו המצליחה של שום ולנסות לאמץ לקבוצה שיטה משלו. כל הדיבורים היפים התנפצו לרסיסים מול גלזגו ריינג'רס ששיחקה את המשחק הרגיל שלה ומוטטה בהדרגה את המשחק השגוי של הפועל.

גם שהירפו הסקוטים והזמינו את הפועל לחזור למשחק, היו האדומים משעממים וחסרי מחץ.
4:0 זו תוצאה מבישה המעידה על כשלון גדול של הפועל ת"א. עם שום יצחק, הפועל לא הייתה מסיימת אמנם את המשחק עם שער נקי, אבל גם לא משאירה את זה של ריינג'רס מיותם ומשם – לכו תדעו...

 גלזגו ריינג'רס תארח את גמר גביע אופ"א העונה, אך כדי להיות מארחת אקטיבית בגמר הזה, היא תצטרך הרבה מזל וגם יריבות כמו הפועל ת"א.


ניצחון גרוע

וכדי להשלים את הערב העגום של אוהדי הפועל ת"א, סידרה לוטומטיקה רומא ניצחון למכבי ת"א ביורוליג...

ייאוש פגש ייאוש באיטליה והקבוצה שרצתה יותר להפסיד הצליחה לבסוף במשימה.
זה היה אחד המשחקים החלשים שנראו ביורוליג. פעם היינו מסתכלים על משחקים כאלו בעין אחת רחמנית ובעין אחת כועסת על הנהלת היורוליג שלא זורקת לכל הרוחות שתי קבוצות כאלו ממפעל העילית שלה. אבל זה היה בימים שפיני גרשון אימן את הקבוצה המלהיבה ביבשת. נראה מזמן, אבל תתפלאו זה היה רק לפני שנה...

מכבי ת"א עשתה לעצמה שירות רע בניצחון הזה. הפסד היה שולח את המאמן הקרואטי הנהנתן בחזרה הביתה וקרוב לוודאי שהיה מחזיר את צביקה שרף לאימון הקבוצה. עם שרף מכבי לא הייתה לוקחת את גביע אירופה, אבל לבטח הייתה מעניינת וחדה יותר במידת האפשר.

הניצחון המקרי לא רק מעניק מנת אשליות נוספת למכבי, אלא עוד אשראי מעצבן למאמן שלא מפסיק לפרוץ את כל מסגרות האשראי שניתנו לו.

חוכמת השבוע

אלי ארזי, יו"ר בית"ר ירושלים, החליט להפחית משכר השחקנים... שתי עצות לי אליו: שיפחית לאלו שלא משחקים בתפקידם הטבעי ושיתחיל מעצמו. תודה לאל, יש ממה.
 

תגובות

2

טלספורט בפייסבוק