האוהדים תפקידם לעודד ורק לעודד

בשנים האחרונות גדלה באופן משמעותי השפעתה של אוהדי הכדורגל והכדורסל. התוצאה: בעיקר שברון לב. מישהו איבד את הכיוון הנכון

יום שישי 27 מאי 2011
דורון ברגר
זה קרה לפני שבועיים. 24 שעות לאחר הודעתו של אלי טביב כי הוא משתלט על הפועל תל אביב, ונראה היה שיותר מכל אוהדי הפועל ת"א לא יודעים את נפשם מרב צער. עד אותו שבוע ספג טביב בעיקר קללות ונאצות, גם על מוצאו הלא אירופאי. החל מאותו יום התחלפו הנאצות באמירות דאגה. 

תחפשו בתור דוגמא את הבלוג של לירון תאני. בלוג מרגש ובו מספר תאני כי הוא בספק אם הוא יצליח לישון בימים הקרובים מרוב דאגה לקבוצתו האהודה.

עידן האינטרנט יצר תופעה חדשה ומעניינת. בדיוק כפי שקורה בעולם הערבי, החלו אוהדי קבוצת הכדורגל להשתמש בפורומי האוהדים כדי להתלכד לידי מעשים. אוהדי מכבי ת"א היו הראשונים להבין את זה, כשסילקו, בעבר,  את ניר קלינגר מקריית שלום וגרמו גם ללוני הרציקוביץ' לעשות את הדרך הביתה. אבל אוהדי מכבי ת"א לא לבד.

בזה אחר זה השתלטו חלק מאוהדי הפורט על הקבוצות. חלק דרש וקיבל נציגות בהנהלת הקבוצה, וחלק משפיע באופן כמעט מוחלט על הנעשה. ארקדי גאידמק, בימים בהם ניהל את בית"ר ירושלים, התייעץ לא פעם דרך מקורבים עם הגרעין הקשה והקיצוני ביותר של בית"ר ירושלים. מאיר שמיר טוען כי עזב את הפועל פ"ת רק בגלל האוהדים. אוהדי הפועל ירושלים בכדורגל הקימו קבוצה חדשה לאחר שלא הצליחו לעלות לליגה הלאומית, פירקו את הקבוצה החדשה והקימו קבוצה שלישית. אוהדי הפועל ת"א בכדורסל הקימו את הפועל אוסישקין והעלימו מהמפה את הפועל "שאול" תל אביב.. 

דוגמאות, כאמור, לא חסר. מה שמשותף לכמעט כל הקבוצות אשר אוהדים השתלטו עליהן הוא כשלון מחפיר. תראו איך קבוצת הכדורגל של מכבי תל אביב נראית ב-8 השנים האחרונות או תקראו מה קרה להפועל פ"ת. קבוצת הכדורסל של הפועל ת"א העסיקה בעיקר מתנדבים וכשלה בנסיון העלייה לליגת העל. עכשיו היא בדרך לעלות ליגה בחסות הקומבינה. אפילו את הפועל ר"ג החליטו לנהל בשנים האחרונות אוהדים מוכרים, ביניהם ירון קוריס ונתן דטנר, והקבוצה התמוטטה מכל בחינה אפשרית.

מאידך, קבוצות הכדורגל המצליחות ביותר בשנים האחרונות הן הפועל תל אביב ומכבי חיפה. גם מכבי נתניה ובני יהודה יודעות עונות לא רעות. שם השפעת האוהדים נמוכה. אוהדים יכולים להתלונן, לקלל, אבל יעקב שחר לא ספר אף אוהד שהתנגד לצירופו של אריק בנאדו. אוהדי בני יהודה איימו בחרם על מעבר הקבוצה לבלומפילד והפכו את החיים של מגן וגם את של דמאיו לקשים הרבה יותר. חזי מגן התעקש לשחק בבלומפילד, ובני יהודה עברה שנים אחרונות מוצלחות מאוד.  עכשיו מגן עזב ונראה איך תיראה בני יהודה בעונה הבאה.

האוהדים חייבים להבין שהם רק אוהדים. בדיוק כפי שהיה כותב שורות אלה כל השנים, וכך אמשיך להיות. אוהד צריך להגיע, לתמוך, לשמוח, לקלל לעיתים, ויש לו את האפשרות לבחור לרכוש מנוי ולהגיע למשחקי הקבוצה או שלהחרים אותה. 

אבל ברגע שהוא עובר לצד שני הוא כבר לא אוהד. הוא הופך לעסקן, וגם עסקנות היא מקצוע. לא מאמינים? תשאלו את יושבי שער 11 בבלומפילד. 

תגובות

b

טלספורט בפייסבוק