האתגר הכי חשוב של ההתאחדות

עם כל הכבוד לאצטדיון רמת גן ורמת המתקנים, הבעיה הגדולה ביותר של הכדורגל הישראלי היא המעבר הסיטונאי של שחקנים ישראלים לחו"ל, מעבר שיגבר עם השנים ועלול לרוקן את הליגה מתוכן

יום שישי 17 יוני 2011
דורון ברגר
עכשיו כבר ברור. כולנו נרדמנו בשמירה. בעצם, כמעט כולנו. יש כמה שדווקא ידעו לקרוא את המפה היטב, ביניהם דודו דהאן ורונן קצב. המפה האירופאית משתנה לנו מול העיניים והכדורגל הישראלי נמצא בדרך הבטוחה לקריסה בכל הקשור לליגת העל.

נכון להיום, יותר מ-30 שחקני כדורגל ישראלים צפויים לשחק בעונה הבאה בליגות האירופיות. על-פי המסתמן, כמעט 40 שחקנים יעשו זאת בעונה הבאה. בעונה שלאחר מכן יכול להיות שגם 50 שחקנים יעשו את דרכם לחו"ל, ואולי אפילו עוד נגיע ל-60.

איך זה קרה? רבים מאשימים את חוק בוסמן, חוק שמתיר לכל שחקן שמסיים את חוזהו לעזוב ללא תמורה ולכל קבוצה ששייכת לאיחוד האירופאי לשתף ללא הגבלה שחקנים מהשוק. אלא שהבעיה היא לא חוק בוסמן, אלא הגידול במספר המדינות שהצטרפו לאיחוד האירופאי ולמעשה יצרו שוק גדול יותר. שוק השחקנים באירופה כמעט והוכפל בשנים האחרונות, והוא צפוי לגדול משמעותית בשנים הבאות. 

בשנים האחרונות הצטרפו לאיחוד האירופאי מדינות כמו הונגריה, סלובניה, פולין, צ'כיה, קפריסין, בולגריה, רומניה ועוד. לאחרונה המדינות החלו לקלוט שחקנים ישראלים, מאחר והם יכולים לקלוט אירופאים ללא הגבלה. בחלק מהקבוצות משחקים קרוב ל-20 זרים.

מבט על העתיד הקרוב מלמד כי מספר מדינות חזקות כלכלית מתקרבות להיכנס לאיחוד האירופאי, ביניהן קרואטיה, מונטנגרו, טורקיה ואולי סרביה. סביר להניח שבטורקיה, למשל, הכדורגל יוצף בעשרות שחקנים זרים ואם היחסים בין ישראל וטורקיה ישתפרו- עשויים עשרות שחקנים ישראלים לעשות את הדרך שעשו בעבר פיני בלילי וחיים רביבו.

ההשפעה כאמור עלולה להיות הרסנית לכדורגל הישראלי. אמנם ישראל היא לא אחת המדינות ששייכות לאיחוד ואף לא מועמדת להצטרף אליו, אבל אם בעבר קבוצות בחנו בקפידה כל זר שהגיע ממדינות כמו ישראל, כעת ההקפדה כמעט ולא קיימת. כמעט בכל קבוצה ניתן לשתף 5 שחקנים שלא מהשוק האירופאי, ומספיקה מילה טובה של סוכן ממולח כדי להעביר שחקנים בינוניים כמו מתן אוחיון, איתן טיבי או יקיר שינה לליגות דרג ג' באירופה.

ההתאחדות לכדורגל חייבת לקבל החלטות בנושא. אי אפשר להתעלם מכך שבעוד מספר שנים כמעט כל שחקני הדרג הראשון והשני בישראל לא ישחקו בארץ. הקהל יאבד עניין והליגה עלולה לקרוס באופן מוחלט. 

מה ניתן לעשות? לא מעט, אבל כל מעשה דורש בדיקה. לדוגמא, אפשר לוותר מראש ולהפוך את הליגה לחצי מקצוענית ואפילו לחובבנית לחלוטין. דוגמא נוספת היא לאפשר שידורי אינטרנט של כל משחקי ליגת העל על מנת להגדיל את ההכנסות. אפשר אולי להגדיל את מכסת הזרים, ואולי להקטין בכלל, או שאולי להגדיל את הליגה או שדווקא להקטין אותה עד 10 קבוצות.

אולי, ואולי ואולי. אבל דבר אחד בטוח- אם כל מה שיעניין את ראשי ההתאחדות לכדורגל זה אם באצטדיון רמת גן החדש יהיו 60 אלף מקומות או אולי 70 אלף מקומות, אז גם אצטדיון בלומפילד עשוי להיות בעוד כמה שנים מתקן מפלצתי מדי עבור ליגה מקומית.
 
צילום: האתר הרשמי של מכלן.

תגובות

b

טלספורט בפייסבוק