תכירו: משימה בלתי אפשרית

נבחרת הנשים של ישראל תחל הערב את משחקי אליפות אירופה מול צ'כיה. 20 שנה אחרי הניצחון, על אותה צ'כיה נראה שלישראל אין שום סיכוי לשחזר הערב את ההישג מול סגנית אלופת העולם

שבת 18 יוני 2011
יואב ויכסלפיש

נבחרת הנשים של ישראל תפתח הערב את משחקיה באליפות אירופה בכדורסל בפולין. הבעיה היא שקצת קשה להאמין שלישראל יהיה סיכוי סביר מול צ'כיה.
 
אחרי שזכתה בסגנות באליפות העולם 2010, טורניר אותו אירחה, הגיע הזמן שנבחרת צ'כיה תמשיך להצליח גם באליפות אירופה בכדורסל לנשים, שתיפתח הערב.

בלי האנה הורקובה, שחקנית השנה של פיב"א שהודיעה על פרישה מהנבחרת, זה הולך להיות קשה. אבל לצעירות תהיה הזדמנות להוכיח את עצמן. הנבחרת הצליחה אשתקד אחרי כמה שנים רעות, והמאמן לובל בלאזק רוצה להאמין שהמדליה אשתקד תגרום לתאבון להישג נוסף בקרב השחקניות.

בצ'כיה לא מצפים לשחזור הזכייה הדרמטית מלפני שש שנים בגמר מול רוסיה, אלא לרשום לשיפור לעומת הטורנירים של 2007 ובעיקר הכישלון של 2009 (מקום 9). אחרי המשחקים האולימפיים פוטר המאמן בוברובסקי ובמקומו מונה וורוורקה, והנבחרת הודחה כבר בשלב הבתים של 2009. זה קרה אחרי שכמה שחקניות פרשו מהנבחרת והורקובה נעדרה. האכזבה נשכחה בשנה שעברה, אבל אין ספק שישנם עוד פצעים פתוחים והמשימה תהיה קשה.

צ'כיה תשחק נגד ישראל עם זיכרון מאותו הפסד טראומטי לפני 20 שנה, בהמשך נגד בריטניה המשתפרת ובלארוס שנראית כמו נבחרת עם פוטנציאל למדליה. אחרי שהתעוררה בקיץ שעבר מחמש שנים קשות, נפילה אינה אופציה עבור הנבחרת שמבקשת להבטיח גם מקום בטורניר האולימפי בלונדון בקיץ הבא.

 יש מעט שחקניות באירופה ברמה של אווה ויטצ'קובה בקליעה ממרחק. אחרי 10 שנים בקבוצת ברנו היא עברה ל יו.אס.קיי פראג והמשיכה ביכולת מצוינת. רק אצבע שבורה יכולה למנוע ממנה להמשיך לצלוף. היא שיחקה השנה באול סטאר האירופאי לנשים והיא אחת הסיבות העיקריות לחוזק של הנבחרת.

בנוסף, יהיה מעניין לעקוב אחרי הצעירות אלנה האנוסובה וקתרינה ברטונובה, שעולות מהנוער וינסו להראות מה הן שוות על הבמה המרכזית.

נראה שהיתרון היחיד של ישראל הוא העייפות הצ'כית. הגורם הזה ישפיע ללא ספק באליפות, מה עוד שיש שחקניות כמו יאנה וסלה, שמשחקות גם בליגה האמריקאית בקיץ.

ובצד הישראלי: נעמה שפיר תשחק עם שרוול אלסטי

דיין בית הדין הגבוה של הספורט הבינלאומי, רומנו סובוטו הבלגי, הודיע כי הוא דוחה את הערעור שהגיש איגוד הכדורסל בישראל כנגד החלטת מזכ'ל הפיב'א, מר נאר זאנולין שלא לאפשר לשחקנית נבחרת ישראל - נעמה שפיר לשחק כאשר כתפיה מכוסות.

איגוד הכדורסל ממתין לנימוקי ההחלטה ולאחר פרסום הנימוקים ישקול את המשך צעדיו, לרבות אפשרות פנייה לבתי משפט אזרחיים בגרמניה ובשוויץ וכן לבית הדין לזכויות האדם שליד האיחוד האירופאי בבריסל. כאשר איגוד הכדורסל בישראל מעדיף בכל מקרה לפתור את הסוגיה בהבנות בהידברות עם פיב'א אירופה ולא בבתי משפט בינלאומיים.

במקביל, התקיימו במהלך כל היום, דיונים בין אנשי הנבחרת השוהים בבידגוץ' שבפולין לבין גורמים רשמיים של פיב'א אירופה וסוכם בין יו'ר איגוד הכדורסל, שי שני לבין אחראי על התחרויות בפיב'א אירופה, מר ריצ'ארד סטוקס, לפיו נעמה שפיר תוכל לשחק באליפות אירופה הקרובה כאשר כתפיה מכוסות בשרוולים אלסטיים קצרים.

יו'ר איגוד הכדורסל, שי שני הבהיר כי: " הכי חשוב שגם פיב'א אירופה הבינו סוף סוף שאין לנו שום כוונה לוותר בעניין העקרוני הזה והגיעו איתנו להסכמות לעניין אליפות אירופה הקרובה המתחילה מחר ועל כך אני מודה לריצ'ארד סטוקס שגילה יצירתיות לפתרון הסוגייה. בתום האליפות יהיה לנו זמן למצוא פתרון קבוע וארוך טווח לנעמה שפיר ולאלפי שחקניות כדורסל הרוצות לשחק כדורסל וגם לשמור על צניעותן. חשוב מכל שהנבחרת הלאומית תעשה את המכסימום על הפרקט ותייצג את הכדורסל הישראלי בכבוד באליפות אירופה ".

צילום: FIBAEUROPE

תגובות

3

טלספורט בפייסבוק