משפחה פחדנית

יותר ויותר מצליח מאור בוזגלו למתג את עצמו כשחקן בעייתי, למרות שגם הוא לא יודע שהוא כזה. הסיבה היא כנראה בגלל שמאור פוחד. פוחד מהצלחה, פוחד מכשלון ופשוט לא מאמין בעצמו מספיק. האבא רק תורם לעניין

יום שני 27 יוני 2011
דורון ברגר
לא מעט אבות של שחקני כדורגל וכדורסל היו מעורבים באופן ישיר בקריירה של הבנים שלהם. הצעירים שביניכם מכירים בוודאי את אמא של בן שהר או את אביו של עמרי כספי. הוותיקים יותר יכולים לספר על המעורבות והברוטאליות המוגזמת שהפגין זאב ברקוביץ' בקריירה של בנו אייל ברקוביץ'. גם לעודד קטש היה דוד שהיה מעורב באופן חריג בקריירה שלו ובעבר ועוד בעבר היו טיפוסים כמו אברהם איווניר (אביו של מוטי) ואחרים.

אולם בכל תולדות הספרט הישראלי ואולי אף בתולדות הספורט העולמי, לא זכור מקרה כמו של יעקב בוזגלו, אביו של מאור בוזגלו. יעקב  לא רק מנהל את הקריירה של בנו, לא רק מתערב בכל נושא, לא רק מפריע לבנו, לא רק מציק, אלא גם מעורב בפרטים הקטנים ביותר ומיוזמתו עושה כמעט הכל כדי להתערב בנעשה בקבוצות בהן בנו מאור משחק.

לא זכור לי מעולם מקרה בו אב התראיין מדי כמעט שבוע על משחקי בנו , גילה און ואוף דה רקורד סיפורים מחדר ההלבשה, חשף באופן כמעט מוחלט את השכר שמקבל בנו ואת השכר ששולם עבור כרטיסו, ניהל מספר מאבקים משפטיים גלויים וניהל מספר עימותים עם כמעט כל מאמני קבוצתו בעבר ובהווה.

לכאורה, מצבו של מאור סביר בהחלט. הוא רק בן 23 וצפויות לו עוד 7 או 8 שנים טובות לפחות לשחק כדורגל טוב. לכאורה, מאור עוד יכול להרשות לעצמו לשחק שנה בהתנדבות במועדון כמו מכבי באר שבע ולחפש בעונה הבאה קבוצה שתחפוץ בו עם כרטיסו ביד. לכאורה, מצבו הכלכלי של מאור בוזגלו מעולה. על-פי הידוע, הוא זוכה לשכר של יותר מ-400 אלף דולר נטו לעונה, שילמו עבור העברתו למכבי ת"א כ-2 מיליון יורו והעתיד מבשר לו רק טובות. אבל הכל רק לכאורה, כי מאור ואביו, בניגוד לשחקנים אחרים בני גילו, מבינים כבר שבמירוץ לתהילה, שהקריירה של מאור הרחק מאחור. 

בגילו, טובי הכדורגלנים הצעירים היו בשיאם וזכו בשלל תארים. אין כמעט כדורגלן משמעותי אחד בספורט הישראלי שלא זכה לפחות בתואר אחד עד גיל 23, מרביתם זכו במספר תארים. לאבי נמני בגיל 23 היו 2 אליפויות, לאייל ברקוביץ' היו בגיל 25 2 היו  אליפויות. כך היו תארים גם לאלי אוחנה וליוסי בניון. חיים רביבו הוא היוצא דופן, אבל הוא בתחילת הקריירה שיחק בבני יהודה ובהפועל ת"א, הגירסא הישנה. מאור שיחק 3 שנים במכבי ת"א ולא השיג דבר מלבד דימוי בעייתי וגביע טוטו אחד.

ההתנהגות של מאור ושל אביו נובעת כנראה רק מדבר אחד- פחד. שניהם כ"כ דואגים לכסף של מאור בוזגלו, שהם שוכחים את הפוטנציאל הגדול שיש ברגליים של הבחור הצעיר. קשה להבין את עוצמת התסכול של יעקב בוזגלו, כששחקן בינוני פלוס כמו תומר חמד עומד להרוויח בעונה הבאה כ-500 אלף דולר במאיורקה. ליאור רפאלוב, מהכשרונות הפחות גדולים של מכבי חיפה בעשור האחרון, ירוויח בעונה הבאה כ-550 אלף יורו. מאור בוזגלו, לדעת כותב שורות אלה הכשרון הגדול ביותר שצמח בכדורגל הישראלי בעשור האחרון. הוא הוכיח גם בעבר שהוא טוב בהרבה משחקנים כמו גילי ורמוט, איתי שכטר ובטח שמברק יצחקי, ובכל זאת, את העונה הבאה הוא יעשה כאן בישראל, לצד אלרואי כהן או במקום טוב ביציע בבלומפילד.

אם מאור בוזגלו ואביו לא היו כ"כ פחדנים, מאור לא היה זקוק לחסדי נבחרת ישראל כדי לדבר על מכבי ת"א. השניים היו לומדים לשתוק ומדברים בעיקר במגרש. מאור ואביו היו לומדים, למשל, שעל המגרש אתה יכול ליצור כח הרבה יותר מאשר מול המיקרופונים. העובדה כי לאיש במועדון כמו מכבי ת"א לא אכפת שמאור בוזגלו עוזב, מלמדת בעיקר על מאור. מוטי איווניר גם כך לא אהוד במיוחד על יושבי שער 11, וסביר להניח שאם מאור בוזגלו היה מתאמץ יותר על כר הדשא, מאות היו מגיעים ביום ראשון בערב לביתו של איווניר כדי להבהיר לו שזה או אתה או הוא. 

האב והבן בוזגלו צריכים להפסיק לבלבל את המח. ידוע שהחלש מאיים והחזק מקיים. פשוט שמאור יקיים על כר הדשא את מה שהוא מבטיח שהוא יודע לעשות. רק כך הוא יזכה לקידום, לקבוצה גדולה יותר ומשכורת גדולה וגבוהה. הרבה יותר ממיליון דולר שהצליחו במשפחת בוזגלו להוציא ממכבי חיפה. הבעיה שמאור ואביו מתייעצים עם כל מיני יועצי אחיתופל למיניהם שגורמים למשפחה בעיקר נזק. ואם משפחת בוזגלו רוצה ללמוד עוד משהו מההיסטוריה, שתקרא היטב את הסיפור הבא:

בקיץ 2001, לאחר שמכבי חיפה זכתה באליפות, איים יוסי בניון לפתוח בשביתה אם יעקב שחר לא ישדרג את שכרו. נשיא מכבי חיפה זימן לפגישה את יוסי בניון וזוגתו מירית. הוא הבהיר בנימוס לשחקן הצעיר שפתיחת חוזהו תיצור אפקט דומינו ושחקנים נוספים יבקשו העלאות משמעותיות במתנה על האליפות לאחר 7 שנים. שחר נשבע לבניון שאם הוא יתן לו שנה אחת טובה ויתרכז בעיקר בנעשה על כר הדשא, בתוך שנה או שנתיים הוא ירוויח בסביבות מיליון וחצי דולר ובתוך מספר שנים יוכל לקנות את מכבי חיפה.

בניון, שהרוויח באותה עונה משהו כמו 200 אלף דולר נטו, השתכנע, שתק והוביל את מכבי חיפה לאליפות שנייה ברציפות. לאחר מכן הלך לקבוצה בינונית כמו סנטאנדר, משם לווסטהאם, ליברפול ובעונה שעברה חתם אצל אלופת אנגליה.

היום, לידיעת מאור בוזגלו, הונו של בניון מוערך בכ-150 מיליון שקלים. בניון הבין, כשהיה בגילו של מאור, את מה שאבא בוזגלו והבן כנראה כבר לא יבינו מעולם. לא צריך לדבר כל כך הרבה. צריך לשחק.

תגובות

9

טלספורט בפייסבוק