למה שלא תיקחו לעצמכם קצת חופש?

פיפ"א החליטה שחודש יולי הוא זמן מתאים לשחקו בו כדורגל, אבל כיצד מתמודדים השחקנים עם העומס והאם לא ראוי לתת להם מנוחה בזמן הזה? פאנל המומחים של TELESPORT מנסה לענות

יום שני 11 יולי 2011
שלמה חסיד

 הטרנד  האחרון בארגנטינה הוא לשפוך אש וגופרית על ליאו מסי שמצטיין בברצלונה אבל לא פוגע בנבחרת. איש לא עצר לשאול את עצמו אם אחרי עונה כל כך מתישה היה ראוי להעניק למסי תקופת הירגעות כדי שיחזור לעצמו. גם הנציגות הישראליות במפעלי אירופה השונים מצטרפות עכשיו למעגל המשחקים, במקום ליהנות מעוד כמה ימי בטן-גב בים. 

שחקני הכדורסל בכל העולם זוכים לחודשים ארוכים של חופש. שחקני בייסבול זוכים לארבעה חודשי מנוחה מאימונים. כך גם שחקני ההוקי והפוטבול. אפלו שחקני הטניס זוכים ללא מעט שבועות של רוגע. רק בכדורגל נחים שבועיים וחזורים לאימונים או לטורנירים שונים.

יצאנו ושאלנו את המומחים לאן נעלם החופש הגדול של שחקני הכדורגל. אלי אוחנה, מאמן ופרשן, אמר: "זה בהחלט לא אידיאלי שכל קיץ שוחקים את השחקנים בטורנירים השונים של הנבחרות, וזו גם אחת הסיבות לכך שהרמה בקופה אמריקה לא משביעה רצון, וגם בשנה שעברה הכוכבים הגדולים לא הופיעו למונדיאל. כל אחד צריך חופש, וזה בא לידי ביטוי במגרש".

אז למה עושים את זה?

"אי אפשר לבטל את המושג הזה שנקרא נבחרות. זו מסורת עתיקת ימים וזה מעניין את העם. הארגנטינאים רואים את מסי וטבז מככבים באירופה ושואלים את עצמם למה זה לא קורה אצלם בנבחרת. יש לכך הרבה מאוד סיבות, וחוסר מנוחה היא אחת מהן".

בני לם, כוכב העבר של מכבי נתניה, לא מסכים: "כשאני הייתי שחקן היה לנו חודשיים חופש, אבל אנחנו לא היינו מקצוענים אז. היום זה לגמרי שונה. מסי, למשל, זה בחור שיודע לשמור על עצמו. הוא מקפיד על תזונה נכונה, מנוחה נכונה, אמבטיות קרח, אמבטיות חמות, טיפולים, תוספי מזון. בגלל זה הוא בכלל לא זקוק לחופש, הגוף שלו תמיד מוכן לפעולה".

למה אצלנו זה לא קורה?

"כי הכדורגלן הישראלי לא מקצוען ולא מתייחס לגוף שלו בתור כלי העבודה שלו. הוא אוכל מה שהוא רוצה, בעיקר ג'אנק פוד. הוא לא מתאמן נכון, לא נח, לא שומר על עצמו ותוספי מזון זה משהו שהוא אפילו לא שמע עליו. ככה אי אפשר להצליח, גם אם אתה סופר מוכשר".

 גם מירו בן שמעון, המאמן מאשדוד, מסכים עם קודמו: "באופן עקרוני, אין שום בעיה עם משחקים בחודש יולי. במקרה של מסי, גווארדיולה ידע שיש בקיץ קופה אמריקה, אז הוא נזהר לא להעמיס על מסי יותר מדי. אין לו שום בעיה לשחרר אותו מאימונים, ולהוציא אותו כמחליף במשחק מול חטאפה. לכל שחקן יש תוכנית שנתית, והקופה אמריקה היא חלק ממנה. המאמן יודע מתי לשחרר אותו ומתי להרפות כדי לא לגרום לו להיפצע. הם לוקחים את החופש שלהם בימי מנוחה שמוענקים להם פעם או פעמיים בשבוע וזה בסדר גמור".

 ניר לוין, מנג'ר הנוער של מכבי ת"א, חולק על בן שמעון: "הגזימו לגמרי עם העומס שמעמיסים על השחקנים. מקובל עלי שבשנה שעברה היה מונדיאל ואי אפשר לא להופיע אליו. אבל הנה, השנה יש קופה ובשנה הבא יש אולימפיאדה, ושנה אחרי זה ימציאו עוד משהו ושנה אחר כך שוב מונדיאל. הלו, זה לא הגיוני. יש סיבה אחת ויחידה להיעלמות של כוכבי העל והיא שהם צריכים מנוחה. אלו שחקנים שנושאים במירב הנטל כל העונה, וכשהגוף שלהם כורע תחת הנטל, פתאום מופיע עוד טורניר חשוב בנבחרות. בתקופה של מראדונה היה מונדיאל פעם בארבע שנים וזהו. היום זה שונה לגמרי ואת התוצאות אנחנו רואים כל לילה בקופה אמריקה".

  צילום: GETTYIMAGES

תגובות

3

טלספורט בפייסבוק