המשחק שנשכח

חושבים שהתיקו של ישראל מול אוסטרליה ב-1969 הוא המשחק הכי חשוב בתולדות הכדורגל הישראלי? אולי התיקו מול שבדיה במונדיאל? מתברר ששכחתם משחק אחד

יום חמישי 01 מרץ 2007
אשר גולדברג

ב-1934, החלה נבחרת ישראל בניסיונות להעפיל לגמר המונדיאל. כעבור 35 שנים, בדצמבר 1969, התחיל שער של גיורא שפיגל בר"ג ומסירה שלו לשפיגלר, בסידני נגד אוסטרליה, בהגשמת החלום-עליה למונדיאל מכסיקו 1970.

את התמונה בשחור לבן של שפיגל מסור לשפיגלר מכיר כמעט כל חובב כדורגל. יחד עם השער של שפיגלר במונדיאל, מדובר בשער המפורסם ביותר בכדורגל הישראלי. אבל, משום מה, מעטים זוכרים שהמשחק המכריע ביותר נערך בכלל בישראל, שבועיים מוקדם יותר.

ב-1969 עבר הכדורגל הישראלי מהפך. בהתאחדות לכדורגל החליטו לעבור מעידן החובבנות, לעידן המקצועני. סכומי כסף גדולים התחילו להתגלגל בשוק הכדורגל, סכומים שאי אפשר היה להתעלם מהם.

האלופה של עונת 1968-9 הייתה הפועל ת"א, ומחזיקת גביע המדינה הייתה הכח ר"ג. בכלל, שנת 1969 הייתה מלאה בהישגים לספורט הישראלי. 

נחמן פרקש חזר להתאגרף אחרי ששוחר ממאסר. פרקש, סיים בתיקו את הקרב עם האלוף הישראלי, חיים שפיר. מכבי ת"א זכתה בבנגקוק שבתאילנד באליפות אסיה בהדרכתו של יוסלה מירמוביץ. נבחרת הנוער זכתה בניצחון ראשון על נבחרת ברית המועצות. 

צפניה כרמל ולידיה לזרוב זכו באליפות העולם בשייט מפרשיות מדגם 420. והכדורסל סיפק המון גאווה ל"אדומים" מאוסישקין שזכתה בתואר האליפות החמישית שלה, לאחר שהביסה בבלומפילד (כן, בבלומפילד) את מכבי ת"א 70-88.

כך, כשכולם חיכו לחודש דצמבר 1969, לראות את  מאמן נבחרת ישראל, עמנואל שפר וכוכביו עושים היסטוריה ומעפילים לראשונה למונדיאל במכסיקו.

ישראל שובצה לבית האוקראיני ועברה  בשלב  המוקדם את נבחרת ניו- זילנד בשני המשחקים באיצטדיון ר"ג, 0-4 בראשון ו-0-2 בשני.

הנבחרת שעמדה במחסום להיסטוריה הייתה נבחרת היבשת החמישית , אוסטרליה האלמונית. אוסטרליה עברה בדרך למפגש מול ישראל , את דרום קוריאה  החזקה ואת נבחרת רודזיה.

משרדי התאחדות לכדורגל היו אז ברחוב קרליבך בת"א ועל הקניון לא חלמו אפילו. במקום הקניון היה שטח חוץ ששימש כמגרש חנייה  .

כאמור, משום מה , נדחק המשחק הראשון מהכותרות , משחק בו ניצחה ישראל, 0-1. התקשורת כמעט ואינה עוסקת במשחק בישראל ומתמקדת אך ורק בתיקו , 1-1 בסידני ובשער של מרדכי שפיגלר.

עד היום במפגשים של שחקני העבר של נבחרת ישראלהם מדברים על "המשחק הנעלם", על כמעט שיכחה של הניצחון בר"ג שעזר  לסיים בתיקו ולהעפיל למונדיאל במכסיקו.

אוסטרליה הייתה אלמונית ורחוקה ואת מעט המידע על הכדורגל ביבשת החמישית סיפק ג'רי חלדי, כדורגלן הפועל פ"ת, ששב לישראל ממשחקים בשורות הכח סידני.

באימונים של האוסטרלים נכחו מרגלים של עמנואל שפר שדיווחו על נבחרת ענקיים לוחמת שממשחק הטכני שלה לוקה. שפר קיים שיחות אישיות ארוכות עם צמד " השינים", שפיגל ושפיגל ודרש מהם לעשות הגנה.

האוהדים מילאו את אצטדיון ר"ג, כ-55 אלף צופים ביום נאה של ה-4 בדצמבר. הרכב נבחרת ישראל: יצחק ויסקור, שרגא בר, צבי רוזן, שמואל רוזנטל, מנחם בלו, רוני שורוק, גיורא שפיגל, רחמים טלבי, שייע פייגנבוים, יצחק שום. במהלך המשחק שותף מוטי לובצקי.

למרות משחק פושר של ישראל ועליונות על האוסטרלים הסתפקה נבחרת ישראל בניצחון מינימאלי של 0-1.

בדקה ה-18 בעט גיורא שפיגל כדור חופשי מ-20 מטר ששפשף את החומה האוסטרלית וחדר לתוך הרשת, 0-1.

בהמשך עוד הספיק גיורא שפיגל להחטיא כדור עונשין מ-11 מטר. התקשורת חגגה מספר ימים ופנטזה על קיץ לוהט במכסיקו ביוני 1970, במונדיאל.

כעבור 13 ימים, ב-14 בדצמבר הושלמה ההיסטוריה. גיורא שפיגל כידרר בסידני, מסר למוט'לה שפיגלר שכבש בדקה ה-80 , 1-1.

למען ההיסטוריה, אמרו:  גיורא שפיגל ואחר כך  מרדכי שפיגלר.

תגובות

2

טלספורט בפייסבוק