אלופה ראויה. טורניר מגוחך

הקופה אמריקה הוא לא טורניר רציני ולא ברור איך בעולם הצליחו לשווק אותו כמשהו איכותי. מה היה לנו? בעיקר שחקנים עייפים ומשחקים נטולי שערים והכרעות. לפחות הוכח שאורוגוואי היא הנבחרת הטובה ביבשת האקזוטית

יום שני 25 יולי 2011
דורון ברגר
אחרי שלושה שבועות, טורניר הקופה אמריקה הגיע לסיומו. העובדה שאחת הנבחרות שהגיעה לגמר עשתה זאת מבלי לנצח אפילו משחק אחד מלמדת הרבה יותר על הטורניר מאשר על פרגוואי עצמה.

טורניר הקופה אמריקה מעולם לא התייחס לעצמו יותר מדי ברצינות. להבדיל מהיורו שנערך באופן קבוע מאז היווסדו פעם ב-4 שנים, טורניר הקופה אמריקה הפך להיות למשהו שלא ברור מתי הוא מתקיים, ובטח לא ברור כמה נבחרות משחקות בו.

בעבר היה נהוג שהדרום אמריקאים מזמינים נבחרת אחת מרחבי העולם בשביל להשתתף בקופה. הפעם זומנו שתיים: קוסטה ריקה ומקסיקו. חלק מהשחקנים של נבחרות אלה שיחקו רק שבוע לפני כן בטורניר גביע הזהב הצפון אמריקאי. חלק אחר לא חלמו בחיים שלהם ללבוש את מדי הנבחרת. כך קיבלנו לפחות שתי נבחרות שספק אם היו שורדות את תחתית ליגת העל של ישראל.

על חלק אחר של השחקנים ניתן רק לרחם. קחו למשל את אלכסיס סאנצ'ז, שחקנה של נבחרת צ'ילה ששיחק עונה שלמה באחת הליגות הקשות בעולם, והתקשה להתאושש בקופה אמריקה לפני העונה הסופר מתישה שמצפה לו בברצלונה. 

אבל אם את סאנצ'ז אפשר להאשים סתם בחוסר ריכוז, מה יש לבוא בטענות אל ליונאל מסי או לדני אלאבס או כל שחקן אחר ששיחק באחת הקבוצות הבכירות באירופה. השחקנים האלה משחקים כבר כמעט שנתיים ללא מנוחה. בקיץ שעבר היה להם את המונדיאל ועכשיו הגיע הקופה. אני מנסה לחשוב מתי היו לדייגו פורלאן שבועיים של שקט, ואין לכך שום תשובה. בטח לא חודש של מנוחה. 

לפיכך, לא הייתה שום הפתעה שהכוכבים הגדולים לא הצליחו למצות את עצמם בקופה אמריקה הנוכחי. לואיס סוארז, השחקן המצטיין של הקופה אמריקה, הוא היחיד שנראה שהגיע בכושר טוב ממש מבין שחקני ההתקפה בטורניר. אבל אולי היה זה מפאת העובדה שהוא לא היה עסוק בחצי השנה האחרונה במאבקים אחרים מלבד מרכז הטבלה באנגליה. 

וכך קיבלנו טורניר מלא במשחקים משעממים, כמעט נטולי שערים והאמת שבשלב מסוים גם דיי נמאס מקרבות הפנדלים. 

לפחות אורוגוואי הרוויחה את התואר בצדק. גם בשנה שעברה במונדיאל היא הייתה הדרום אמריקאית הבולטת ביותר, והשנה ההצלחה שלה מכתירה אותה רשמית כנבחרת הטובה בדרום אמריקה.

חבל רק שהיה זה בסיומו של טורניר מגוחך.

צילום: GETTYIMAGES

תגובות

2

טלספורט בפייסבוק