כולם אשמים. כן, גם האוהדים

אף אחד לא יוצא נקי מהנפילה של הפועל פ"ת היישר אל הליגה השנייה. כל מנהלי הקבוצה בשנים האחרונות נכשלו, אבל לא רק הם. גם להתאחדות ולאוהדים שניסו לעזור אבל ממש לא הצליחו

יום רביעי 03 אוגוסט 2011
דורון ברגר
 אז מי אשם בירידה של הפועל פתח תקווה לליגה השנייה ומי ייתן את הדין על כך שהקבוצה עלולה לנשור אפילו לליגה השלישית? כמעט כולם. אף אחד לא יוצא נקי מהסיפור הזה. לו הייתה קמה ועדת בדיקה לגבי מה שהתרחש במועדון בעשור האחרון, סביר להניח שלא מעט אנשים היו עומדים לדין.

בראש ובראשונה אשמים המנהלים של הקבוצה, בעיקר אלו של השנים האחרונות. לא מזמן פורסם באחד האתרים כי רונן אלעד, למשל, השאיר את הקבוצה נטולת חובות. אבל אלעד גם היה מאלה שהיה שותף בזמנו ליכולת הבינונית מינוס של המועדון, שלא השכיל להיות בצמרת כשמכבי והפועל ת"א התקשו לגמור את החודש. אם הוא רק היה מביט מעביר לכביש הוא היה רואה איך עושים זאת נכון במכבי פ"ת.

אבל בטח שאי אפשר להפיל את התיק על אלעד. הוא היה לפחות הרע במיעוטו. מאיר שמיר הרים את הקבוצה לגבהים בסוף שנות התשעים, אבל דאג גם למכור כל מה שזז. על דני לוי, תומר סיני ושאר חברי העמותה באמת שחבל להרחיב את הכתיבה. הם בסך הכל התחרו ביניהם על תואר המנהל המגוחך ביותר בליגת העל. בין לבין ניסו גורמים שונים לעזור, חלקם באמת עם כוונות טובות וחלקם סתם כדי לתפוס טרמפ של פרסום.

וכאמור, לא רק המנהלים אשמים. אוהדי הפועל פ"ת מוזכרים זה שנים כאוהדים האינטלגינטים ביותר בליגת העל. הם, כאילו, הובילו את מהפכת האינטרנט, אך רובם ככולם עשו את הכל כדי לא לתת למאיר שמיר להתקרב לקבוצה. הם חשפו בפורומים שונים מסמכים מטרידים ומגוונים, הם איימו בשביתות, הרבו בהפגנות ולא נתנו רגע אחד של שקט לראשי המועדון. אלא שהתברר שכמו כמעט בכל הקבוצות בהן האוהדים היו מעורבים, בסופו של דבר לאוהדים אין תשובות אמיתיות. 

בשבוע שעבר, למשל, ביקשו האוהדים זכות כמעט מלאה להתערב בנעשה במועדון בתמורה להעברת קצת יותר ממיליון וחצי שקל לשנה. צדקו המפרקים שמדובר בדרישה קטנונית, ובעצם בלתי אפשרתי. עם כל הכבוד, לא ייתכן שאלפי אנשים ינהלו קבוצת כדורגל אחת ולא בכדי כל קבוצות האוהדים בישראל לא רשמו עד עתה הצלחות גדולות.

המפרקים הם כבר סיפור אחר. אני לא מכיר את צמד המפרקים, אבל דיי ברור שהם נכשלו באופן מוחלט בעבודתם. לרדת ליגה הפועל פ"ת הייתה יכולה גם מבלי להיכנס להליך שך פירוק ולהתחיל עם מינוס 9 נקודות. המפרקים נדרשו להגיע להסדר חובות, ולא פחות חשוב- להשיג את תקציב המינימום לליגת העל, דהיינו קצת יותר ממיליון וחצי שקלים לעונת המשחקים הבאה. משה דמאיו, לדוגמא, היה משיג מיליון וחצי שקלים בעצימת עיניים. מה הבעיה למצוא 2 ספונסרים, למכור שחקן נוסף ולשוחח עם האוהדים שישלמו בעונה הבאה על מנויים קצת יותר מהרגיל? אלא שנראה שהמפרקים מצאו כל דרך כדי להפריע לעצמם לעבוד ולא השיגו את הסכום שבעבר גברי לוי היה משיג באמצעות שיחת טלפון בתוך שעה.

ואשמה גם ההתאחדות לכדורגל. רבים הזהירו את אבי לוזון מהגדלת הליגה ל-16 קבוצות. הטענה הייתה שהמציאות הכלכלית של ישראל ובציאות הכלכלית של ליגת העל אין מקום ל-16 מועדונים בליגת העל. נכון, רק שנתיים מתנהלת הליגה עם 16 קבוצות ומספר מועדונים קרסו לחלוטין. לא רק זה, קיבלנו כמה מנהלים גזענים, שחצנים ובעלי עבר פלילי בליגת העל של ישראל.

ההסבר הוא פשוט- פעם קבוצה כמו הפועל פ"ת הייתה מארחת מספר פעמים בעונה את הקבוצות הגדולות של ליגת העל ולא הייתה נאלצת לשלם דמי שכירות ופרמיות על משחקים כמו קבוצות מול הפועל עכו והפועל אשקלון. לא בכדי, הפערים בין הגדולות לבינוניות גדלו, ואגב, גם משפחת לוזון נפגעה מכך באופן אישי. עם 12 קבוצות כמעט בכל עונה, מכבי פ"ת הייתה קבוצת צמרת. עם 16 קבוצות היא הפכה לסתם קבוצת מרכז טבלה חסרת משמעות.

הפועל פ"ת תתקשה מאוד לשרוד בליגה השנייה. היא שיחקה בליגה הלאומית גם לפני 4 שנים, אבך אז היה ברור שמדובר בירידה לצורך עלייה. אז היה ברור גם ששום דבר לא ימנע מפ"ת לחזור לליגת העל. הפעם הפסימיות שולטת. לא ברור אפילו אם הקבוצה תצליח להשיג תקציב לליגה הלאומית, ועם מינוס 9 נקודות המועדון עוד עשוי למצוא את עצמו תוך שנה בליגה השלישית. ואף אחד לא יכול להרגיש נקי.

תגובות

9

טלספורט בפייסבוק