פאשלה נוספת מבית קורנפיין

העובדה שפחות משבוע לפני פתיחת עונת ליגת העל צריכה בית"ר ירושלים מאמן חדש זו עוד הוכחה לתכנון הלקוי של היו"ר איציק קורנפיין, שבפעם מי יודע כמה ברציפות דואג למנות לקבוצה מאמן לא מתאים

יום שלישי 16 אוגוסט 2011
דורון ברגר

מספר ימים לפני תחילתה של עונת 2003/4 התפטר מתפקידו מאמן בני יהודה, גיא לוי. זה היה בסיומו של קיץ שכולו היה חוסר ודאות אחד גדול לגבי עתיד המועדון משכונת התקווה. הבעלים התחלפו ובני יהודה הייתה על סף פירוק. יובל גפני השתלט על המועדון ביחד עם משה דמאיו והשניים מינו למאמן הקבוצה את גיא לוי, אלא ש-72 שעות בלבד לפני תחילתה של העונה, נשבר גיא לוי מהלחץ ואת מקומו תפס עוזרו, ניצן שירזי האלמוני.

האחרון הוביל את בני יהודה לאחת העונות הטובות שלה בעשור האחרון, ואם בן לוז לא היה נפצע באמצע העונה, בני יהודה עוד הייתה עשויה להתמודד עד הסיום על האליפות. אך אין לאיציק קורנפיין שום סיבה לחשוב שהתסריט יחזור על עצמו העונה בבית"ר ירושלים. 

גיא לוי הוא לא דוד אמסלם. מספר חודשים לאחר עזיבתו, הגיעה בני יהודה למשחק העונה מול מכבי חיפה. זה היה אותו משחק בו בן לוז נפצע. לוי סיפר אז למקורביו על הבנייה האדירה שהוא עשה לקבוצה ועל כך ששירזי קיבל את הקבוצה על מגש של כסף. בנוסף נהנו הזהובים מהעובדה כי כל קבוצות הליגה הגיעו עם בטחון עצמי מורפז מולם בעקבות אירועי הקיץ. 

אבל זה לא יקרה לבית"ר ירושלים. בית"ר לא בנתה את עצמה בקיץ האחרון, להיפך, היא רק התפרקה עוד יותר מנכסיה. דוד אמסלם לא השאיר ליורש שלו כמעט שום דבר שאיתו אפשר להתקדם. נראה שהמאמן הבא של בית"ר יצטרך להתפלל שאריאל הרוש יתן את עונת השיא שלו, ביחד עם אבירם ברוכיאן ועמית בן שושן, וזאת כדי שבית"ר ירושלים תסיים בחלק האמצעי של הטבלה.

אמסלם הוא אחת הדמויות החביבות, האיכותיות והנחמדות שיצר דור הזהב של הכדורגל הישראלי בשנות ה-90. מי שמכירים אותו מקרוב מספרים עליו גם שהוא מעולם לא רב עם איש. זו דמות נדירה בשמי הכדורגל הישראלי. אבל כל מי שמכיר אותו יודע גם כי ספק אם אימון קבוצת כדורגל תואמת את האופי של הבחור. אמסלם החליף למשך מספר משחקים את יצחק שום לפני כשנה וחצי והחל דווקא לא רע את קדנציית האימון הראשונה שלו, אך זו הסתיימה בקריסה מוחלטת. לאמן את בית"ר ירושלים זה לא פשוט, זה אולי הג'וב המלחיץ ביותר בישראל בתפקיד מאמן ספורט לצד אימון קבוצות הכדורסל והכדורגל של מכבי ת"א. בשביל לשרוד במשרה, על המאמן להיות בעל אופי חזק במיוחד וספק אם לאמסלם יש את זה.

את כל הנתונים הנ"ל ידע גם איציק קורנפיין. הוא מכיר את אמסלם היטב, יותר מכל דמות אחרת שעוסקת היום בבית"ר ירושלים. הוא שיחק איתו לאורך שנים והשניים עובדים ביחד בשנים האחרונות. לפיכך, יש שתי  אפשרויות: איציק קורנפיין ידע שדוד אמסלם לא מסוגל לעבוד כמאמן בית"ר ירושלים ובכל זאת החליט לתת לאמסלם את המושכות. האפשרות השנייה היא שקורנפיין חשב שאמסלם מסוגל לאמן את בית"ר ולכן הודיע לארקדי גאידמק שאמסלם יוכל לאמן את הקבוצה בעונה כה קריטית, בה 3 קבוצות יורדות מליגת העל. שתי האפשרויות מוציאות את קורנפיין לא טוב.

ההחלטה למנות דווקא את דוד אמסלם היא עוד שגיאה בשרשרת הטעויות של איציק קורנפיין. גם בעונה שעברה איציק קורנפיין היה האחראי למינויו של אורי מלמיליאן למאמן בית"ר ירושלים. מלמיליאן למעשה כשל בכל הקבוצות שאימן בליגה הראשונה. ואגב, לא היו הרבה כאלה. הוא אומנם ירושלמי מלידה, אבל בית"ר הצליחה בשנים האחרונות אך ורק עם מאמן מנוסה. כל המאמנים הצעירים נכשלו שם, כשהצלחה חלקית רשם רק ראובן עטר. וגם זו הצלחה חלקית מאוד. ללא תקציב הולם, בלי רכש ועם עתיד מאוד מעורפל - לדוד אמסלם לא היה שום סיכוי. מקורביו מספרים שהוא פשוט לא עמד בלחץ כיוון שידע שהקבוצה בדרך לקריסה. קורנפיין היה צריך לזהות את הנקודה הזאת הרבה יותר מוקדם מאשר חמישה ימים לפני פתיחת העונה. 

עכשיו בבית"ר יצטרכו לסמוך על המזל ולקוות שהתסריט של בני יהודה לפני 8 שנים יחזור על עצמו. האמת, לאיציק קורנפיין היה בשנים האחרונות הרבה יותר מזל מאשר ניהול נכון. ובית"ר, בעיקר בזכות השם שלה והליגה המנופחת שרדה. בליגה של 12 קבוצות סביר להניח שבית"ר הייתה יורדת ליגה. העונה ייתכן שגם 16 קבוצות לא יספיקו למי שעד לפני 3 שנים נחשבה לבלתי מנוצחת בכדורגל הישראלי. 

צילום: בית"ר.נט

תגובות

2

טלספורט בפייסבוק