הנתונים עם מכבי

על-פי הסטטיסטיקה, אין למכבי תל אביב סיבה לדאגה לקראת המשחק הערב. המספרים של הקבוצה וההסטוריה של הכדורגל הישראלי לא מותירים ספק: מכבי תשחק בשלב הבתים של הליגה האירופית

יום חמישי 25 אוגוסט 2011
מערכת TELESPORT

לקראת משחק הגומלין על הכרטיס לשלב הבתים של הליגה האירופית ניסו מספר היסטוריונים לחפש מתי הצליחו קבוצות אירופיות למחוק פיגור בן 3 שערים בדרך לשלב הבא של מפעל זה או אחר. זה קרה למשל, בשנת 2005, אז הצליחה דפורטיבו לה קורוניה למחוק פיגור 4:1 מהמשחק הראשון מול מילאן ולהעפיל לשלב הבא בליגת האלופות אחרי ניצחון 0:4 בגומלין.

לה קורוניה היא לא היחידה שמחקה פיגור שכזה, אך היא בין היחידות שהצליחו לעשות זאת. מה שכן, בכל הקשור לכדורגל הישראלי, נראה שאין למכבי תל אביב סיבה לחשוש. לקראת משחק הגומלין חיפשנו  בדפי ההיסטוריה הקצרה של הכדורגל הישראלי באירופה כדי להבהיר: מכבי תל אביב לא צריכה לדאוג.

קבוצה ישראלית מעולם לא כשלה באירופה אחרי שניצחה בהפרש של 3 שערים במשחק הראשון. כמובן שהיא לא כשלה אם ניצחה בהפרש של ארבעה, חמישה או שישה שערים במשחק הראשון. אבל קבוצה ישראלית לא כשלה באירופה גם לאחר שניצחה בהפרש של שני שערים את המשחק הראשון, כך שלמכבי ת"א יש מקדם בטחון מצוין לקראת הערב.

יתרה מכך, מעט מאוד פעמים קרה שקבוצות ישראליות ניצחו במשחק הראשון ולא העפילו לשלב הבא. העונה זה קרה לבני יהודה שגברה על הלסינגבורג 0:1 בבלומפילד בחודש שעבר והפסידה בגומלין 0:3 במוקדמות הליגה האירופית. מלבד בני יהודה, זה קרה כאמור עוד מספר מועט מאוד של פעמים.

לצערה של מכבי תל אביב, אחת הפעמים האלה קרתה לה. בשנת 2002, מספר חודשים לאחר שניר קלינגר מונה למאמן מכבי ת"א, הצהובים גברו 0:1 על בואבישטה הפורטוגלית במוקדמות גביע אופ"א, אך במשחק הגומלין ספגו רביעייה והודחו. אגב, לידיעת יום ארבל המתבלבל, הפסד של 4:1 הערב, כפי שהפסידה לבואבישטה, יספיק למכבי כדי להעפיל לשלב הבא.

בעונת 2004/5 השתתפה מכבי תל אביב בשלב הבתים של ליגת האלופות והפסידה לבאיירן מינכן 5:1. מאז ועד הערב ספגה מכבי ת"א שלישייה ומעלה רק במשחק אחד – מול ארצ'יספור הטורקית, באוגוסט 2007 אז הפסידו הצהובים בטורקיה 1:3.

אם מכבי ת"א תעפיל הערב לשלב הבתים של המפעל, היא תהיה לקבוצה הישראלית הרביעית שעושה זאת. הפועל ת"א, מכבי חיפה ומכבי פ"ת קדמו לה. בסגל של מכבי ת"א ישנו רק שחקן ישראלי אחד שזכה לשחק במפעל הליגה האירופית בשלב הבתים – רוברטו קולאוטי שעשה זאת עם מכבי חיפה. עם זאת, קלמי סבן זכה לשחק בשלב הבתים של ליגת האלופות במדי סטיאווה בוקרשט. במצבת הזרים של הצהובים ישנו שחקן אחד שכבר השתתף בשלב הבתים של הליגה האירופית, דאז גביע אופ"א, האריס מדוניאנין שעשה זאת במדי אלקמאר.

ולסיום, נתון מעודד במיוחד: הפעם האחרונה והיחידה שמכבי תל אביב העפילה לשלב בתים הייתה כמובן בשנת 2004, אז הצהובים עברו בשלב המכריע את פאוק סלוניקי היוונית. גם אז ניצחה מכבי ת"א 0:3 במשחק הראשון שנערך ביוון. למעשה, מכבי ניצחה 1:2 במשחק הראשון באצטדיון הטומבה, אך מספר ימים לאחר מכן התברר שהיוונים שיתפו שחקן שלא כחוק וספגו הפסד טכני, 3:0.

באתר האינטרנט של פאוק סלוניקי מצויין המשחק הזה כאחד משני ההפסדים הגדולים אי פעם של הקבוצה במגרש הביתי. רק מכבי ת"א ופאריס סן-ז'רמן הצליחו לנצח את פאוק ביוון 0:3. מוטי איווניר קונה גם תיקו 0:0 חלש ומשעמם.  

 

 

 

 


צילום: מכבי ת"א, האתר הרשמי
.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

תגובות

b

טלספורט בפייסבוק