מנג'ר? ספק גדול אם יהיה

במכבי תל אביב חלוקים לגבי מינוי מנג'ר. בעבר זה נכשל, יש לא מעט התנגדויות מבפנים לתפקיד החדש, והשאלות עוד רבות. עושים סדר בבלאגן

יום שני 12 מרץ 2007
שלמה חסיד

בקבוצת הכדורסל של תל אביב שוב לא שקט. אחרי הכשלונות המקצועיים, פרשת פנאן/פדרמן וכל הטרארם, עכשיו יש הבדלי גרסאות בין חברי הדירקטוריון בנוגע לסוגיית מינוי מנג'ר. 

רענן כץ יצא לתקשורת בהודעה שבשנה הבאה יהיה במכבי מנג'ר. כעבור כמה ימים הודיע שמעון מזרחי שהעניין כלל לא עלה לדיון בדירקטוריון. שמח.

גורם בכיר בכדורסל הישראלי פירשן את הנעשה במכבי כך: "ההנהלה של מכבי שמתגאה בצדק שבמשך שלושים עד ארבעים היא היתה שותפה בכירה בהצלחות, היום היא שותפה בכירה בכשלונות. 

כל זמן שלא יהיו יחסים טובים בין האדונים פדרמן, פנאן, מזרחי וכץ, לא יהיה דבר במכבי. אין כל ספק שצריך ג'נרל מנג'ר במכבי. אבל במצב הנוכחי הג'נרל מנג'ר לא יכול להצליח במכבי. למה? מפני שבאותו רגע שיש ג'נרל מנג'ר, צריך לתת לו סמכויות. 

אבל היום הבעלים מכניסים כסף לקבוצה, הם משקיעים, והם רוצים לקבוע. ואם הם לא רוצים לתת לג'נרל מנג'ר לקבוע, אז בשביל מה צריך אותו?"
.
המציאות מלמדת שלחלק גדול מהקבוצות באירופה יש ג'נרל מנג'ר. במכבי לא. מי שמזיז את העניינים הם  בעלי המניות, ולכן לא ברור כיצד יצליח אותו מנג'ר לפעול במכבי. 

תפקידו של הג'נרל מנג'ר, קודם כל, הוא לקבוע את הזהות מאמן. "האם במכבי ייתנו למנג'ר לקבוע את המאמן?", תוהה מקורב לקבוצה. "שמעון מזרחי, פדרמן, כץ ומוני יוותרו על לקבוע מי יהיה המאמן? הג'נרל מנג'ר גם צריך להכתיב למאמן את מדיניות הארגון. 

מישהו בדק מה מדיניות הארגון של ספחיה לפני שהגיע לכאן? מישהו בדק כמה הוא מסתדר עם שחקנים אמריקאים? המנג'ר צריך לקבוע את שחקני החיזוק, האם כל מאמן באירופה יסכים לזה? האם כל מאמן בארץ יסכים לזה? מנג'ר צריך למשל לקבוע שיש להשקיע בצעירים, מבוגרים, לנהל משאים ומתנים עם סוכנים. האם מכבי בנויה לזה?".

ובכך לא מסתכמת הבעיה. "המנג'ר צריך להיות איש דומיננטי שצריך להתמודד עם כל הלחצים שישנם. מכבי מדברים על ג'נרל מנג'ר ובאותה ישיבה הם כבר קובעים שחקנים לשנה הבאה. בלי לבדוק יותר מדי מה קורה בשוק. מכירים את בסטון ואודריך? רוצים אותם בחזרה. אז בשביל מה אתם רוצים מנג'ר, אם אתם כבר קובעים מי יהיו השחקנים?".

זקני מכבי זוכרים שבעבר כבר כיהן בתפקיד ג'נרל מנג'ר מכבי רלף קליין, אבל נכשל.  "רלף נכשל כי הוא לא בנוי להיות מנג'ר", אומר מכביסט ותיק. "רלף לא איש ארגון, אין לו סבלנות והוא יורה מהמותן. גם עשו לו בעיות. קודם מינו את מולי קצורין, אחרי זה מינו אותו. רלף חירבן את התפקיד, למרות שהוא איש נהדר, הוא לא יכול לקבל החלטות קשות".

השאלה היא גם מי יהיה המנג'ר. דורון ג'מצ'י ראוי וזוכה לתמיכה, אך לא על ידי כל ההנהלה. פיני גרשון מוזכר יחד עם שרון דרוקר אך ספק אם רענן כץ יתן לו את המושכות.  צביקה שרף עדיין רוצה לאמן. גם העובדה שחוזהו של המנג'ר יהיה רק לשנה מהווה מכשול.

אלא שבמכבי יש חשש אמיתי שמחדלי הקיץ האחרון, הכוללים את גיוסם של פיליקס, ביינום, ביופורד, ספחיה וירטין שהגיע אחריהם, יחזרו על עצמם.

אז מה יהיה? בבמכבי תל אביב פירסמו הבוקר הודעה לפיה: "עקבות פרסומים שונים בכלי התקשורת בימים האחרונים, ברצוננו להבהיר באופן חד משמעי כי נושא תפקיד הג'נרל מנג'ר לא נידון ולא עלה כלל ועיקר לדיון בשום ישיבת הנהלה של מועדון הכדורסל מכבי תל אביב, כולל זו שנערכה ביום שישי 2.3.07.  הואיל וכך, ממילא לא הוזכרו שמות של מועמדים לתפקיד זה או אחר במועדון".

תגובות

b

טלספורט בפייסבוק