עוד הוכחה לאוסף

המעבר של יוסי בניון לארסנל מוכיח מי הוא השחקן הישראלי המצליח ביותר באירופה בכל הזמנים ולדעת כותב שורות אלה גם הישראלי הכי גדול ב-40 השנים האחרונות

יום חמישי 01 ספטמבר 2011
דורון ברגר
כדי להבין עד כמה מעברו של יוסי בניון לארסנל הוא עצום, כדאי להתבונן על כלי התקשורת ביממה האחרונה. יוסי בניון עבר לאחד ממועדוני הפאר בכדורגל העולמי. הוא יתאמן אצל אחד ממאמני הכדורגל הגדולים שהליגה האנגלית ידעה מאז ומעולם. הוא מגיע לאחד המועדונים האהודים ביותר בישראל, ולמרות זאת המעבר שלו מתקבל כמעט בטבעיות.

וזו העוצמה. המעבר של בניון מתקבל בטבעיות כי התרגלנו כבר שיוסי בניון לא קשור בכלום לכדורגל הישראלי. מדובר בשחקן הכי מצליח באירופה בתולדות הכדורגל שלנו, שחקן שנדד בשנים האחרונות בין הקבוצות הגדולות ביבשת, מה לעשות שכולן באנגליה.

קחו למשל שחקנים ישראלים אחרים שהצליחו באירופה. אייל ברקוביץ', בגיל 30, נדד בין קבוצות תחתית בפרמייר-ליג לקבוצות בליגת המשנה. חיים רביבו, שהחל את הקריירה בקבוצת מרכז טבלה בספרד, מצא את עצמו בגיל 30 משחק בליגה הטורקית. אמנם בהצטיינות, אבל באחת הליגות הבינוניות באירופה. דודו אוואט, שנחשב כבר שנים לאחד הישראלים הטובים באירופה, משחק במרבית הקריירה בקבוצות מרכז טבלה בספרד. טל בן חיים נגע אמנם בפסגה עם צ'לסי, אבל הוא רק נגע ובסוף שנות העשרים לחייו,  הוא מוצא את עצמו בליגת המשנה באנגליה. 

רוני רוזנטל, שלום תקווה ואלי אוחנה התקשו לשרוד בצמרת האירופאית.  תקווה סבל מפציעות ובכל מקרה שיחק רק בבלגיה, אוחנה שזכה בגביע אירופה עם מכלן, נדד לאחר מכן לקבוצת תחתית בפורטוגל וחזר לארץ ורוני רוזנטל הגיע לשיאו עם אליפות בליברפול בסוף שנות העשרים לחייו ובתחילת שנות ה-30 כבר נדד לקבוצות מרכז ותחתית הטבלה בממלכה הבריטית.

יוסי בניון עובר לארסנל בתקופה לא פשוטה עבורו באופן אישי ועבור המועדון אליו הוא נקלט. ארסנל פתחה את העונה בצורה קטסטרופלית אבל עדיין מדובר באחת מארבע או חמש קבוצות שייאבקו על הכרטיס לליגת האלופות בעונה הבאה, דהיינו על המקומות 3-4. ארסנל, למי ששכח, תשחק העונה בליגת האלופות וסביר להניח שארסן ונגר יעשה את הכל כדי לזכות סוף סוף שוב פעם בתואר וקבוצתו תנסה את כוחה בגביע האנגלי.

בניון מיעט לשחק בשנה האחרונה. ללא ספק, השנתיים האחרונות היו הפחות טובות בקריירה האירופאית שלו, אבל הפוטנציאל נשאר. נכון, זה לא אותו יוסי של גיל 29 אבל הקריירה בצפון לונדון יכולה להזכיר במשהו את הקריירה שלו בליברפול. הוא יכול להפוך שם לשחקן הרכב משמעותי ועונה טובה שלו תשאיר אותו בצמרת האנגלית לפחות לעונה נוספת. 

המעבר של בניון מעלה שוב את השאלה - מי הוא הישראלי הגדול בכל הזמנים? כותב שורות אלה, כמו רבים מגולשי  האינטרנט, לא זכה לראות שמות כמו נחום סטלמך, שייע גלזר,  יעקב חודורוב ואחרים. אני זוכר בקושי את גיורא שפיגל או מוטל'ה שפיגלר, אבל אפשר לקבוע בנחרצות - יוסי בניון הוא אחד מ-3 השחקנים הישראלים הכי טובים ב-30 או 40 השנים האחרונות, ביחד עם אייל ברקוביץ' ואלי אוחנה. ומכיוון שליוסי בניון יש גם את הערך המנטלי העצום, את החריצות, את יכולת ההתמדה ואת ההצלחה צריך לקבוע זאת - יוסי בניון הוא השחקן המצליח ביותר בכדורגל הישראלי מאז שהחל עידן הטלוויזיה. האמת, ללא מתחרים.

צילום: GETTYIMAGES

תגובות

f

טלספורט בפייסבוק