זו היתה תבוסה

בשנות ה-50, הייתה בעמק יזרעאל קבוצת כדורגל שהייתה פאר הספורט בעמק. במשך שנתיים היא שיחקה בליגה העליונה. התבוסה 12:0 למכבי ת"א בלתי נשכחת עד היום

יום חמישי 15 מרץ 2007
אשר גולדברג

בסוף 1949 הוקמה בעמק יזראל קבוצת כדורגל שנקראה הפועל בלפוריה, המושב ממנו באו הצעירים שאהבו לבעוט בכדור.

סמוך ליישוב היה שטח פתוח, השחקנים בעזרת טרקטורים וכלי עבודה הכשירו מגרש כדורגל. את העשב הגבוה דאגו להוריד ע"י הבאת עדר הפרות שאכל מהעשב ודאג להשאיר עליו סימנים.
ערמות החציר שסודרו לאורך הקווים היו מקומות הישיבה. הכדורגל, גרם לאלפי המתיישבים לנהור ולצפות במושבניקים ובקיבוצניקים בועטים בכדור.

בעונת 1951/2 העפילה הפועל בלפוריה לליגה הלאומית. בלפוריה העפילה לליגה בה שיחקו הקבוצות המפורסמות ביותר כמו מכבי ת"א, הפועל ת"א, מכבי והפועל פ"ת, מכבי והפועל חיפה. השמות של יעקוב חודורוב, אשר בלוט, שייע גלזר, אלי פוקס, דויד שויצר, יוסף מירמוביץ', משה וארון, מוסיק ליטבק, ליזר שפיגל ושאר גיבורי הכדורגל שעתידם לשחק על "שדה המרעה" בבלפוריה עוררה את העמק לחיים חדשים.

הפועל בלפוריה התרחבה, המאמן האוסטרי, יוסף פרוטרפליך, צירף שחקנים מוכרים לקבוצה כמו שני האחים פרקש מעפולה ואת רוזנפלד מקבוצת גבע. סגל הקבוצה כלל את רוטשילד, לויצקי, אדלשטיין, אסף דובנוב, בן-דרור, זוסמן, גורדון, רוזנפלד, שמעון פרקש, טננבויים, צור, פריצקר, אביטל דובנוב, יהודה פרקש, גריצר, קופלר, בן-טוב, קושניר , גרינטל, דאהן, משיח, לנגבורד, כוכבי ושלומה לוין (אביו של מאמן הפועל ת"א ניר לוין).

את עונת 1954 סיימה הפועל בלפוריה במקום האחרון עם 11 נקודות. אבל שרדה את ההישארות בגין הקפאת הליגה. עונת 1955 הייתה השנייה והאחרונה של חבורת העמק שסיימה שוב במקום האחרון מתוך 14 קבוצות ועם 8 נקודות בלבד.

הפרש השערים של הפועל בלפוריה היה שלילי 129-32. מה שזכור מאותה עונה היא תבוסת השיא למכבי ת"א באצטדיון" באסה" ביפו לעיני 4000 צופים, 12:0. הבלם איציק שניאור שתיפקד כחלוץ מרכזי, כבש שישה שערים, במחצית התוצאה הייתה "רק" 0:7.

הרכב מכבי ת"א: בנדורי, פרופר, ריגל, טוריקה, מתניה, חליבנר, ישראלי, רזניק, שניאור, סטודינסקי, גלזר.

הרכב הפועל בלפוריה: רוטשילד, אדלשטיין, אסף דובנוב, גורדון, זוסמן, דהאן, משיח, לנגבורד, לוין, צור, גרינטל. את השערים כבשו שניאור שישייה, ישראלי שלישייה, גלזר צמד, סטודינסקי שער אחד.

כעבור שנה התאחדה הפועל בלפוריה עם הפועל עפולה השכנה ובמשך השנים נעלם השם בלפוריה ונשאר רק בנוסטלגיה.

תגובות

b

טלספורט בפייסבוק