המטרה: שני כרטיסים למשחקי היורוליג

בלי הגיון, בלי הגינות ובלי הרבה עניין יחלו הערב ארבעה ימי מוקדמות, בסיומם 2 מ-16 הקבוצות המשתתפות יזכו בשני כרטיסים למשחקי היורוליג בעונה הקרובה. אחת מהן גם תהיה יריבת מכבי ת"א

יום חמישי 29 ספטמבר 2011
שלמה חסיד
משחקי היורוליג לעונת 2011/12 יחלו באופן רשמי כבר הערב, כשבבלגיה ובליטא יחלו משחקי המוקדמות, בסיומם הכניסה לשלב הבתים של היורוליג לעונה הקרובה תתאפשר ל-2 קבוצות נוספות.

לקראת העונה הרשמית שתחל ב-17 באוקטובר, החליטו ראשי היורוליג לערוך טורניר משחקי מוקדמות בהשתתפות 16 קבוצות. לקחי העבר יושמו רק חלקית, וחוסר הצדק הספורטיבי זועק למרחקים.

בעונה שעברה השתתפה קבוצה ישראלית במשחקי המוקדמות. הייתה זו הפועל גליל/גלבוע, האלופה דאז, שסיימה את חלקה כבר בסיבוב המוקדמות הראשון. אז היו אלה משחקים בשיטת בית-חוץ, אלא שהעונה החליטו ראשי היורוליג לצמצם את הטורניר לארבעה ימים בלבד והטורניר הוא בשיטת המפסיד יוצא, משמע נוקאאוט.

16 הקבוצות חולקו לשני בתים של 8 קבוצות כל בית. הקבוצות יערכו משחקי רבע גמר, חצי גמר וגמר - כשבסיום ארבעת הימים יזכו 2 הקבוצות האחרונות בכרטיס אל משחקי שלב הבתים של היורוליג.

לכאורה, מדובר בשיטה הגיונית. אין סיבה להתיש את הקבוצות ואין עניין בטורניר ארוך ומייגע. אבל זה רק לכאורה. המשחקים ייערכו בוילנה (ליטא) ובשרלרואה (בלגיה), ומדוע זה לא ספורטיבי אתם שואלים? כיוון ששתי המאחרות, ריטאס וילנה ושרלרואה משתתפות גם הן במשחקי המוקדמות ובכך יזכו ליתרון עצום על פני האחרות. 

המשתתפות נקבעו ללא קריטריונים ברורים, ובדיוק כמו גליל/גלבוע בעונה שעברה - חלק מ-16 הקבוצות צריכות להתפלל שהן לא יעלו אל משחקי היורוליג, כיוון ששם יהפכו לבשר תותחים. למשל, ציבונה זאגרב - שסיימה את עונת היורוליג האחרונה במאזן של 10:0 ובליגה הקרואטית הגיעה רק לשלב חצי הגמר. אפילו בליגה האדריאטית ציבונה פישלה וסיימה במקום ה-12. העבר המאוד רחוק שלה שהביא הצלחה הוא הסיבה לכך שהיא זוכה למקום במוקדמות המפעל - והיא רחוקה רק 3 משחקים ממשחקי היורוליג. 

שתי הקבוצות שסיימו בחצי גמר הליגה הטורקית בעונה שעברה משתתפות גם הן במשחקים, זאת למרות שהנציגות הטורקיות לא נחלו הצלחות בשנים האחרונות במשחקי היורוליג. באנויטספור, כמו גם גלאטסראיי, זוכות להשתתף העונה במוקדמות רק כי טורקיה תארח בסיום עונת היורוליג את הפיינל-פור. ניבמורק אלופת צ'כיה, קבוצה חלשה לכל הדעות תשתתף גם היא במשחקי המוקדמות כמו גם אלופת פולין זגורלזץ'. בנוסף, גם הליגה הצרפתית שולחת 3 נציגות למשחקי המוקדמות, זאת למרות שלא זכורה הצלחה צרפתית כלשהי במשחקי היורוליג.

למרות הכל, ישנן מספר קבוצות שדווקא הגיוני שהן זוכות להשתתף בשלב המוקדמות. אחת מהן היא בודצ'נוסט שזכתה באליפות מונטנגרו וכן פאוק סלוניקי, נציגת הליגה היוונית- ליגה שנציגותיה רושמות הצלחה גדולה מדי שנה ביורוליג. הבעיה היא שאין קריטריונים קבועים לגבי הקבוצות שמגיעות למשחקים והנהלת היורוליג פשוט נכנעת ללחצים שונים מבלי לתת הזדמנות שווה לכולן.

המועמדות לזכות בטורניר הן ריטאס וילנה מבית א', שהיא כאמור גם מארחת את משחקי הבית. הקבוצה שבסיום תזכה בכרטיס לשלב היורוליג מבית א', תצטרף לבית בו נמצאת מכבי ת"א. שרלרואה צפויה לזכות בכרטיס שייערך בבלגיה, בבית ב', גם היא בעיקר בזכות הביתיות. 

אנו נציין שעל מרבית המשחקים יהיו הימורים בטופס ה-WINNER, ודיווחים ועדכונים חיים יהיו כאן באתר, באתר האינטרנט הסלולרי ובטלפון במספר 6565*

תגובות

3

טלספורט בפייסבוק