תחפשו אותו באירופה

פרנקפורט אמנם לא החתימה את ארז אדלשטיין, אבל למאמן שסומן כמי שעשוי לאמן את מכבי ת"א, יש רק תכנית אחת והיא בטח לא לאמן בישראל. לאן נעלם גאון הכדורסל מעפולה?

יום ראשון 18 מרץ 2007
שלמה חסיד

בסוף השבוע האחרון פורסם בגרמניה שפרנקפורט מעוניינת בשירותיו של ארז אדלשטיין. כעבור יום אחד דעכה הספקולציה, הגרמנים החתימו מאמן טורקי והתברר שאדלשטיין, מהמאמנים הבכירים ביותר בכדורסל הישראלי, ימשיך להישאר נטול עבודה (לא כולל פרשנות על מכבי ביום חמישי לצד גילי שם טוב).

אדלשטיין לא מדבר, אבל חברו הקרוב, שרון דרוקר, הסכים לספר ש"ארז מקצוען, ובניגוד למה שהרבה אנשים אולי חושבים, הוא איש רגיש, אכפתי מאוד, מאוד משימתי וחבר אמיתי".

עד לא מזמן שיחקה פרנקפורט ביורוליג, בשנה שעברה פגשה את ירושלים של אדלשטיין ביול"ב קאפ כשאדלשטיין הוביל את ירושלים לשנה מוצלחת במפעל, שנגמרה רק בחצי הגמר מול דינמו מוסקבה האימתנית.

בשנים האחרונות הוא רשם הצלחות עם הפועל תל אביב בישראל ובאירופה (גמר פלייאוף בישראל, חצי גמר היורופליג) ושלא לדבר על ההצלחה המטאורית במכבי רמת גן (גמר הפלייאוף), דבר שאמור היה לגרום לביקוש עבורו גם באירופה.

למאמנים הישראלים הרי יש ביקוש גדול באירופה, אבל לפחות עד היום אדלשטיין העדיף להישאר בארץ, למרות שהיו לו הצעות מחו"ל. הפעם, דומה, הוא עשוי בכל זאת ללכת על האופציה הזו. "כל אחד עושה את השיקולים שלו אם לצאת לחו"ל", טוען דרוקר, "זה לא בהכרח אומר משהו על הליגה בארץ".

חבר מספר ש"מאיפה שלא מסובבים את זה, אדלשטיין מיצה את עצמו בארץ. מאמן כמוהו, שאמנם גדל בעפולה, זינק מהר לצמרת, וכעת כל העמדות תפוסות ואין לו מה לחפש במועדונים קטנים. בעבר התנוסס שמו של אדלשטיין בין המועמדים להגיע יום אחד למכבי, אבל כרגע קשה לראות את זה קורה, אולי בעתיד, אחרי שיחזור למסלול ההצלחות".

אדלשטיין הגיע לירושלים כעוזרו של פיני גרשון בשנת 1996, אחרי שדני קליין הצליח לשכנע את נחום מנבר לעזוב את הפועל חולון ולתמוך בקבוצה. בשנה הראשונה גרשון זכה בגביע, בשנה השנייה הוא רב עם עדי גורדון ועף. 

אבל עוזרו ,אדלשטיין, ידע לשמור על יחסים עם קליין שהפכו לקרובים יותר ויותר, מה שהוביל את אדלשטיין לקבוצה כמאמן ראשי בשנת 2002. אבל אחרי זמן קצר הגיע  הסיפור בין שני הצדדים לקיצו בגלל שלל סיבות מקצועויות, מה שלא פגם בחברות בין אדלשטיין לקליין.

אגב,  לויאליות, היתה תמיד השם השני של אדלשטיין. כשבקיץ שעבר הודיע דיוויד בלאט כי הוא מתפטר מהנבחרת הבהיר גם אדלשטיין כי הוא עוזב עם בלאט, למרות בקשתו של המאמן החדש, צבי שרף. "צוות נשאר צוות", הסביר אז אדלשטיין. 

חזרה לירושלים. אדלשטיין לא התנתק מהעיר. הוא המשיך להיות מחובר  לאוהדים, ידע מה מדברים בשישי בצהריים בקפה קפית במושבה הגרמנית, מה כותבים במקומונים הירושלמים ומה אומרים ברדיו 101. הוא דיבר את שפת האוהדים, השתמש במילה "חראקה" ששלומי שבו האוהד השרוף מבטא בירושלמית מדוברת, והמתין ליום שבו ישוב לאמן בעיר.

ואז זה קרה. בדיוק לפני שנתיים, אחרי עונת הזכייה ביול"ב  קאפ, הפועל ירושלים של דרוקר התחילה לצנוח. קליין ודרוקר התרחקו, והספקולציות על שובו של אדלשטיין העירה גברו. קליין התעלם מחוות דעתו של המנג'ר מוטי דניאל שצידד בעודד קטש, וגם לא ויתר לחבריו בהנהלה שלא ממש התלהבו מהמהלך, והחזיר את הג'ינג'י הביתה.

ארז כץ, שהיה הקפטן של אדלשטיין בירושלים מפרגן: "הוא תרם לי המון. הוא מאמן על רמה, מכניס צבע לכדורסל, יש לו שיטות מתקדמות וזה חשוב. אפשר ללמוד ממנו המון והוא בהחלט חסר בליגה".

אדלשטיין התחיל לבנות קבוצה וכעבור מספר שבועות  צץ לו פתאום ארקדי גאידמק עם פנקס צ'קים ביד והתחיל לשרוף כסף. בירושלים לא ידעו איך לאכול את הנדיב, שהעלה את הלחץ ודרש, כרגיל אצל גאידמק,  את ראשו של המאמן. ארקדי התיישב על הספסל, עשה פרצופים והתחילו לספור לאדלשטיין את הימים.

כשטפירו וג'נקינס החליפו מהלומות זה לא ממש הוסיף, אך אדלשטיין, מתלמידיו המוצלחים של פיני גרשון, הצליח לאחד את השורות והקבוצה רצה עד גמר הגביע. אבל מול החבורה של פארקר, באסטון, וויצ'יץ' והשאר  זה לא הספיק, ירושלים התפרקה ואדלשטיין איבד את הג'וב. את ההודעה הוא קיבל ביום הברית של בנו ומכאן קצרה היתה הדרך למלחמה בין הצדדים. "אין לי אנרגיות", הכריז אדלשטיין ויצא לחופש.

"אדלשטיין איש כדורסל מצוין, לדעתי הוא הצליח בירושלים", פירגן לו היום הסמל הירושלמי דורון שפע. "הוא בהחלט חסר לי בנוף של הליגה. אני מרוצה שיש הרבה מאמנים ישראלים באירופה כי  זה תורם לכדורסל. אני מקווה שארז ימצא קבוצה בקרוב. הוא מאמן עם מעמד ואין לו מה לקחת סתם קבוצה ברגע שזה לא הפועל ירושלים או מכבי. לכן  אולי עדיף לו אירופה כי זה ניסיון טוב".

אז איפה יאמן ארז אדלשטיין? סביר להניח שלא בישראל. במכבי תל אביב לא ירצו אותו וחזרה לירושלים לא באה בינתיים בחשבון. אחרי כמעט עונה בחוץ, ארז אדלשטיין יעשה הכל כדי לעבור לאירופה.

תגובות

b

טלספורט בפייסבוק