לחשוב מחוץ לקופסא. אבל באמת

אם לאבי לוזון וראשי ההתאחדות לכדורגל יש אומץ, שיעשו בפעם הראשונה בהיסטוריה את מה שאף יו"ר התאחדות לא העז לעשות - למנות לנבחרת מאמן הרפתקני, כזה שיש לו רק מה להרוויח. ראובן עטר למשל

יום חמישי 13 אוקטובר 2011
דורון ברגר
אחרי שהסתיים קמפיין מוקדמות יורו 2012, מתחילים רבים לעסוק בשאלה מי יהיה מאמן הנבחרת הבא. אולי אלי גוטמן, אולי שוב אברהם גרנט, אולי אלישע לוי. אייל ברקוביץ'? אין לו שום סיכוי.

אבל האמת היא שברקוביץ' וחבריו צודקים. הגיע הזמן למשהו אחר. נמאס כבר ממאמנים שמגיעים לנבחרת כשהם בחצי השני של הקריירה שלהם. פעם אחר פעם, שנה אחרי שנה, קמפיין אחרי קמפיין הם נכשלים בזה אחר זה. אין כמעט שום הבדל בין שלמה שרף, דרור קשטן, אברהם גרנט, ריצ'ארד נילסן, דובי שוויצר, יצחק שניאור ואחרים. כולם הגיעו לנבחרות אחרי שעשו כבר דבר או שניים בקריירה וניסו לשדרג את עצמם בתקווה לאמן עוד כמה שנים טובות ברמות הגבוהות. 

היו כאלה שהצליחו יותר, היו כאלה שהצליחו פחות, אבל השורה התחתונה היא שמאז 1976 אף אחד לא הצליח להגיע לשום מקום. ברור כבר שגם ממאמנים זרים דיי נמאס. אבל הכי מעצבן הוא שדווקא הפעם הכיוון של אבי לוזון היה נכון- הוא רצה להביא לכאן מאמן מצמרת הכדורגל האירופאית, אבל כזה שנמצא עדיין בתחילת הקריירה שלו ורוצה להדהים את אירופה. שמות כמו ביליץ' ודונאדוני עלו, אבל באותה המהירות גם ירדו. בסוף נשארנו עם עוד מאמן שספק רב אם ימשיך לעבוד כמאמן כדורגל בשנים הבאות.

אז מי יהיה המאמן הבא של הנבחרת? רב הסיכויים הם שזהו יהיה אלי גוטמן, שגם גרנט עדיין בתמונה. הסיכוי של כל אחד מהם להצליח הוא אפסי - אם כבר למנות אחד מהם, שזה יהיה לחוזה ארוך טווח של 4 שנים. במשחקי היורו ב-2016 ישתתפו 24 נבחרות ואפשר להכריז מראש על הרמת ידיים במוקדמות מונדיאל 2014 ולהכין נבחרת למוקדמות היורו הבא.

אבל אם כבר להיות הרפתקניים, צריך ללכת עד הסוף. בזה אייל ברקוביץ' דווקא צודק. העם מאס במאמנים הותיקים וכולם מחכים לדמות צעירה וססגונית יותר. לתת את הנבחרת בידיים של ברקוביץ' זו תהיה הפקרות, עם כל הכבוד לעבודתו בנשר ופרשנותו ברדיו - הוא פשוט לא יכול להיות מאמן הנבחרת. הוא יכול בהחלט להיות חלק מצוות האימון, ואגב, יש סיכוי לא רע שהוא יסכים לכך.

הגיע הזמן לחשוב באמת מחוץ לקופסא. צריך מאמן צעיר, כזה שאין לו מה להפסיד. כזה שיודע להסתדר עם התקשורת וכזה שאיש לא יבוא אליו בטענות אם הנבחרת תיכשל. הוא מצידו יידע שהוא מקבל את הזדמנות חייו, ובוודאי גם לא ידרוש שכר גבוה. חשוב גם שיהיה מדובר במאמן שהצליח, לפחות חלקית, בקבוצה אחת או שתיים. 

האמת, אין יותר מדי מועמדים. גיא לוי וניר לוין כבר לא כל כך צעירים, אלי אוחנה כשל כמעט בכל מה שנגע, כמו גם אורי מלמיליאן. אבי נמני בכלל סוכן שחקנים ורוני לוי במומנטום קטסטרופלי.

כך שנשארו מעט מאוד מועמדים, אבל כל אחד מהם יהיה מרתק. השניים הבולטים הם רן בן שמעון וראובן עטר. אולי אפילו שניהם ביחד. הם יסכימו לעבוד בחמישית משכרו של פרננדס, הם מכירים מצוין את הכדורגל הישראלי ובמקרה הכי גרוע גם הם ייכשלו. אבל לפחות נדע שניסינו.

ומה הסיכוי שזה יקרה? אפסי. לא קיים. תסמכו על אבי לוזון וחבריו שהם ימנו את גוטמן או את גרנט. תהיה זו הפתעה מרעישה אם יצחק שום יתמנה (הלוואי וזה ייקרה) לתפקיד, אבל תהיו בטוחים שגם בעוד שנתיים נדבר באכזבה על מי יהיה המאמן הבא של נבחרת ישראל.

תגובות

b

טלספורט בפייסבוק