קללת השנה הרביעית

מכבי חיפה הפכה להיות הקבוצה הכי צפויה בליגת העל. אם אלישע לוי לא יחשוב על מתכונת אחרת של משחק, אין לירוקים שום סיכוי להתמודד העונה על האליפות וכנראה שלו כבר לא יהיה שום סיכוי לאמן את נבחרת ישראל

יום שני 24 אוקטובר 2011
דורון ברגר
תשעה משחקים ערכה עד כה מכבי חיפה בליגת העל העונה. כבר עתה ברור כי המשחק הראשון הוא היוצא דופן. התבוסה שהנחילה בחוץ 4:1 למכבי נתניה לא דומה לכלום ממה שהתרחש בשמונת המחזורים שלאחר מכן. מכבי חיפה של המחזור הראשון לא מזכירה אפילו במעט את מכבי חיפה של אותם חודשיים שעברו מאז, ובטח שמכבי נתניה לא דומה לאותה הקבוצה שהגיעה למחזור הפתיחה, כך שהמחזור הראשון הוא פרט שיצא מן הכלל.

התוצאות בשמונת המשחקים שנערכו לאחר המחזור הראשון צריכות להדליק לאלישע לוי נורה גדולה ואדומה במיוחד - מכבי חיפה שלו הפכה לקבוצה הצפויה ביותר בליגת העל. זה בכלל לא משנה אם יניב קטן משחק או שלא, וזה גם כלל לא משנה אם החלוץ הוא עמאשה או דבאלשווילי - כל מי שמכיר את מכבי חיפה יודע איך לשחק מולה.

המאזן של מכבי חיפה מאז מחזור הפתיחה עומד על 2 ניצחונות, 3 תוצאות תיקו ו-3 הפסדים. אלישע לוי ניצח את שני המאמנים שהכי פחות מכירים את ליגת העל, ניסן יחזקאל מראשון לציון ומומי זעפרן מרמת השרון. מול המאמנים הצעירים יחסית, שלא הירבו לאמן בליגת העל בשנים האחרונות, אך שעברו משחק או שניים בליגה (מוטי איווניר, גילי לנדאו וגיא לוי) סיימה מכבי חיפה בתיקו ומול המאמנים המנוסים (בשנים האחרונות) ספגה מכבי חיפה הפסידים מביכים- כך היה מול שלומי דורה ובני סכנין, מול יוסי מזרחי ומ.ס אשדוד ואתמול מול רן בן שמעון והפועל קריית שמונה.

המסקנה היא ברורה. מכבי חיפה הפכה לקבוצה שכל מי שמכיר אותה, קל לו להתמודד איתה. זו גם הסיבה שמכבי חיפה מצליחה עדיין באירופה הרבה יותר מבישראל. נסו לזכור את ההלם הראשוני של שחקני גנק כשהם פגשו את מכבי חיפה, ואיך הם נראו במשחק הגומלין מול הירוקים. 

מעט מאוד מאמנים בישראל זכו לאמן קבוצה ארבע שנים ברציפות. המשותף לכל מי שעשה זאת הוא כישלון מוחלט בעונה הרביעית. במקומות בהם נכשלו מאמנים כמו דרור קשטן, אברהם גרנט ורוני לוי - מותר גם לאלישע לוי לטעות, אבל לו עוד יש את האפשרות לתקן. 

לזכותו של אלישע לוי ישנן כמה מהמהפכות היותר נעימות של מכבי חיפה בשנים האחרונות. זה לא רק השיתוף המאסיבי של הצעירים, אלישע לוי היה גם זה שהפך את גוסטבו בוקולי לקשר אחורי, העביר את יניב קטן לעמדת בונה המשחק ולא התבייש לשלוח את ניר דוידוביץ' לספסל, אבל כנראה שזה לא מספיק. 

כמה שעצוב לומר, אך התלות ביניב קטן הופכת למאגית משבוע לשבוע. נכון, קטן הוא עדיין אחד השחקנים האיכותיים בישראל, אבל אם ארבעה שחקנים של מכבי חיפה יצאו למתפרצת מול 2 שחקני יריב, התקפת חיפה עוד תחכה לקטן שיגיע מאחור. אין כמעט התקפה של מכבי חיפה שלא עוברת דרך קטן - כשהוא על המגרש הוא בעל הבית הכמעט היחידי. ושוב, כשזה מול קבוצות דוגמת סטיאווה זה יכול להיגמר בחמישייה - מול קריית שמונה, למשל, זה כבר הסתיים בשלישייה לצד הלא נכון. עצוב בשביל יניב קטן לחשוב שהדקות הטובות יותר של מכבי חיפה מול קריית שמונה היו בחצי השעה האחרונה, בה הוא הוחלף וחיפה נותרה ב-10 שחקנים. 

מכיוון שאין שום סיכוי שאלישע לוי יחלט לספסל את יניב קטן. אלישע לוי צריך לחשוב להתחיל לחשוב אחרת לגמרי ממה שחשב עד כה. הוא צריך לחשוב על שינוי שיטת המשחק, לחשוב איך לייצב את ההגנה, לחשוב על איך להפתיע את היריבות ולחשוב איך מסבירים ליעקב שחר לקראת חלון העברות של החורף כי מכבי חיפה זקוקה לחיזוק בהגנה, לצרף שחקן איכותי אחד לפחות ולא להסתמך על שורת שחקנים בינוניים שהגיעו בקיץ.

גם לאחר הניצחון בשבוע שעבר על סטיאווה בוקרשט, שמו של אלישע לוי כמעט ולא הוזכר בהקשר נבחרת ישראל. משום מה, אלי גוטמן, שבטח לא הצליח יותר מאלישע לוי, הוא המועמד הראוי והמוביל. לוי כמעט לא קיים. ולכן ייתכן מאוד שחצי השנה האחרונה שלו היא כמעט משימת קריירה - אם למרות הפתיחה הגרועה תצליח מכבי חיפה לזכות באליפות ולזאת תוסיף עוד מספר הצגות באירופה והעפלה לשמינית הגמר, אז יהיה אלישע למאמן הראשון שמצליח בעונה הרביעית.

 בשביל זה צריך קצת אומץ, יצירתיות, קצת מזל וכנראה שקצת פחות יניב קטן. זו כנראה המשימה הקשה ביותר בקריירה הדיי ארוכה ועשירה של אלישע לוי, ומעניין יהיה לראות איך הוא יתמודד איתה.

תגובות

3

טלספורט בפייסבוק