כשאנגליה ירדה על ארבע

לפני 47 שנים פגשה ישראל את נבחרת אנגליה הצעירה למשחק באצטדיון רמת גן. זה נגמר עם רביעיה ישראלית מדהימה. הלוואי כך במוצאי שבת

יום רביעי 21 מרץ 2007
אשר גולדברג

המפגש ביום שבת בין ישראל לאנגליה יהיה המפגש הראשון הרשמי אי פעם בין שתי הנבחרות. למרות זאת, נפגשו בעבר הנבחרות למספר משחקי ידידות כשאחד המפגשים היותר זכורים לותיקי הנבחרת נערך  לפני 47 שנים, אז קיימה נבחרת ישראל משחק ידידות מול אנגליה הצעירה (עד 23). כ-45 אלף צופים באו לר"ג  לראות את רפי לוי כובש צמד ויחד עם  גלזר ומנצ'ל עושים סנסציה, 0-4 . 

שנת 1960,נפתחה מצוין עבור הכדורגל הישראלי, כשהשיא היה ב-10 באפריל, בבלגרד, כשנבחרת ישראל גברה על יגוסלביה 1-2.

מדינת ישראל חגגה בחודש מאי את יום העצמאות ה-12 , במשחק "בבאסה" בו גברה נבחרת הפועל על מכבי 1-3. "בבאסה", לימים בלומפילד. בבאסה  התקיים גם קרב איגרוף בין ישראל לפרס שהסתיים בניצחון הפרסים, 6-10.

בכלל, היו אלה ימים יפים לספורט הישראלי. יאיר פנטילט היה הישראלי הראשון שירד בארץ מתחת ל-2 דקות בריצת מטר של 800 מטרים-1.59.6 דקות.  צבי ינובר עבר את המינימום האולימפי לרומא בקפיצה במוט 3.35 מטר. היתה גם הפתעת ענק בכדורסל , מכבי ירושלים גברה על מכבי ת"א 67-72 ועזרה להפועל ת"א של חזן, לובושיץ', גוטהלץ, לוסטיג, לובצקי וזייגר לזכות בקלות בתואר האליפות.

אך כאמור, הכותרות היו לקראת ביקורה בישראל של נבחרת אנגליה הצעירה עד גיל 23.

הנבחרת האנגלית הגיעה לישראל , כהמשך למסע משחקים באירופה בו הביסה בברלין את מזרח גרמניה, 1-4, ובוורשה את פולין, 2-3

באליפות אנגליה זכתה קבוצת ברנלי, שהוכתרה רק שבועיים קודם. אלופת ישראל, שנה שנייה ברציפות, הייתה הפועל פ"ת.

בשורות אנגליה הצעירה בלטו שלושת שחקני האלופה, ברנלי: המגן אנגוס, הבלם מילר, והחלוץ המרכזי ריי פוינטר. שמות מפורסמים נוספים היו מניון שבא ממחזיקת הגביע וולבס, דובינג ו"השד הבלונדיני" איסטהאם.

בתאריך ה- 22   במאי 1960 מילאו למעלה מ-45 אלף צופים את אצטדיון ר"ג. לפני השופט האנגלי, ג'ון קלי, התייצבו הנבחרים בהרכבים הבאים.

ישראל התייצבה בהרכב הבא: חודורוב, בנבנישתי, מויססקו, אמר, לבקוביץ', גולדשטיין, נהרי, סטלמך, רפי לוי, מנצ'ל, גלזר.

אנגליה שיחקה עם: מאסדו, אנגוס, מקניל, סטארס, מילר, קיי, מניון, איסטהאם, פוינטר, דובינג, הולידיי.

הדקה ה-34- סטלמך המצטיין נגח לעברו של רפי לוי, שבעט בחצי סיבוב מ-20 מטר כדור קשתי שנחת ברשת ,0-1, לישראל.

אגב, במשחק  מוקדם בגמר גביע המדינה לנוער גברה הפועל ת"א על מכבי נתניה, 1-2,. קבוצת הנוער של נתניה נשארה להיות זו שתאסוף כדורים שבעטו לחוץ. בין הנערים שניצבו מאחורי שערו של יעקב חודורוב היה מרדכי שפיגלר.

החוק בכדורגל קבע אז , שאפשר עד לדקה ה-45 להחליף שחקן פצוע . מאמן נבחרת ישראל, גיולה מאנדי, התכונן להכניס את זכריה רצאבי, במקומו של שייע גלזר הותיק. גלזר ניזכר השבוע באירוע: " ראיתי את רצאבי מתחמם ואת הסימון לעברי לצאת. ברחתי לצד השני של המגרש והבטתי בשעון הענק של בנק לאומי שהורה על הדקה ה-45. השופט האנגלי יגש אלי ושאל אם אני פצוע? אמרתי לו שאני בריא וממשיך לשחק וכך היה. מנדי כמעט מת מהמהלך, הוא לא אהב אותי".

גלזר נשאר והיה במחצית השנייה המצטיין על כר הדשא. דקה -71 גלזר פרץ לרחבה והוכשל ע"י מקניל. את הפנדל בעט רפי לוי לפינה השמאלית, 0-2, לישראל.

דקה -75, הקונצרט הישראלי בעיצומו, כשנחום סטלמך הרים למרכז ושייע גלזר בבעיטת וולי אדירה קבע, 0-3.

דקה-76, שוב גלזר בפריצה ארוכה , מוסר לאברהם מנצ'ל ממכבי חיפה שבעט פנימה ,0-4, מוחץ.

הסיכום של מאמן נבחרת ישראל גיולה מאנדי היה: "שיחקנו כדורגל מודרני, נוסח נבחרת הונגריה". 

במוצאי שבת נסתפק גם ב-0:1 קטן.

תגובות

9

טלספורט בפייסבוק