31 שנה אחרי

הפועל פתח תקוה תרד בסיום העונה לליגת המשנה. ב-1976 היא ירדה בפעם הראשונה. זמן טוב להיזכר ביום שבו ישראל פוגל גרם לאימפריה לקרוס

יום שני 02 אפריל 2007
אשר גולדברג

הפועל פ"ת תרד כמעט בוודאות בסיום העונה לליגה השנייה. תהיה זו הירידה  השלישית מליגת העל לקבוצה הבכירה של העיר.

פתח תקוה היתה עד לא מזמן אחת מחמש הקבוצות הבכירות בישראל, אך  מקבוצת הפאר של שנות ה-50 וה-60 נשארו רק הזיכרונות המתוקים. מולא סגל ויחזקאל פריזט שזכו  באליפות ב-1955 הזילו אתמול דמעה עצובה ב"אורווה". 

בתאריך  12.6.76 ירדה הפועל פ"ת בפעם הראשונה ליגה. זה קרה גם ב-1982 וגם העונה.   האימפריה מתפרקת. הכתם מ"האורווה" על לחמן, רפי כהן, קקון וחבריהם ירדוף אותם לנצח. גם לפני 31  שנים היו דמעות שניגרו ממועדון הפועל פ"ת.

קבוצת הכדורגל של הפועל פ"ת נוסדה ב- 1934. מגרשה הראשון היה במקום בו ניצבת ארובת המכבסה של בית החולים בלינסון.

הבועטים בכדור של אותם ימי התום והבראשית לא חלמו שכעבור 73 שנים יהיה במרחק של ק"מ בודד מגרש שיקרא "האורווה" בו תירשם ירידה שלישית להפועל פ"ת לליגה השנייה.

ב-1955 החלה המסורת ואגדת הפועל פ"ת לפרוח. כשהמאמן משה וארון הוביל את יעקב ויסוקר, קרמר , סגל, פריזט, שפירא , חלדי, קרני, צ'יריק, מרכוס, זליקוביץ', מזרחי, קופמן, יפת וסטלמך לזכיה באליפות הראשונה וההיסטורית.

הפועל פ"ת החליפה לאורך שנותיה מגרשי כדורגל. מהמגרש שהיה בבלינסון עברה לשחק על מגרש חולי ברחוב קק"ל-שפירא. משם למגרש האליפויות ברחוב אברבנל שהוחלף בסוף שנות ה-60 לאצטדיון ביש המזל הנוכחי ה"אורווה" שייהרס במהרה בימינו.

ותיקי האוהדים של הפועל פ"ת עדיין זוכרים בכאב ובעצב את אותו יום צורב וכואב בו נשרה הפועל פ"ת לראשונה בתולדותיה מליגת העל, לליגה השנייה.

18 קבוצות יצאו למרוץ, כששרביט האימון של הפועל פ"ת נמסר לאריה רדלר. הקבוצה  איכזבה למרות שבהרכבה נצצו שמות גדולים כמו איציק ויסוקר, שמואל רוזנטל, האחים סאלם, בוריס נורמן ויהודה שהרבני.

במהלך העונה, בישיבת ההנהלה בביתו של מנהל הקבוצה חיים וייס, הוחלט לזעזע את המערכת. רדלר פינה את מקומו כמאמן והייתה פנייה לשלמה שרף להגיע.

שרף התמהמה והטלפון הבא היה  אל חלוץ העבר , בועז קופמן, שהגיע לקבוצת נעוריו. המשחק האחרון והקובע נערך נגד הפועל כפ"ס בתאריך ה-12.6.76 לעיני 4,000 צופים מודאגים.

הפועל פ"ת הייתה זקוקה לנקודת תיקו, כדי להישאר בליגה. ההנהלה הוציאה את הקבוצה לבית המרגוע החוף הירוק בכדי להרחיקם מאוהדים הרבים. באסיפת הקבוצה שקיים המאמן קופמן סיפרו הנוכחים על אמירתו:" אל תרגיזו את הפועל כפ"ס. שחקו בשקט וזה יסתיים בתיקו 0-0".

ההתאחדות לכדורגל הביאה לארץ מספר שופטים מאירופה, כדי לשפוט ולמנוע רינונים. השופט השויצרי, אוטו הייסלר הוביל את הקבוצות למרכז המגרש.

הרכב הפועל פ"ת: איציק ויסוקר, טרבלסי, רוזנטל, בודניוק, סאלם אביצור, א. סלאם, נורמן, שהרבני, בוז'יקובסקי, רמלר.

המשחק התנהל בעצלתיים, בעיקר במרכז המגרש ובמחצית 0-0 משעמם. הדרמה ההיסטרית הרשומה בדברי ימי הפועל פ"ת הייתה בדקה ה-66. שעון העיר פ"ת הורה על השעה 16 ו 21 דק' כשחלוץ הפועל כפ"ס ישראל פוגל שעד אז נגע בכדור 5 פעמים, קיבל כדור בתוך רחבת ה-16.

פוגל היסס מעט, אבל מיהר לבעוט לתוך רישתו של איציק ויסוקר, 0-1 שהוריד דממה על האצטדיון. רובינשטיין שנכנס לפני כיבוש השער של פוגל ודיקסמן שנכנס אחרי הגול לא שינו דבר.

ישראל פוגל שנראה די מופתע והמום משערו התאושש והכריז מול אנשי התקשורת: " אנחנו ספורטאים",  זו האמירה שאוהדי הפועל פ"ת לא ישכחו לעולמים.

באליפות של 1976 זכתה הפועל באר-שבע. 4 הקבוצות שנשרו לליגה השנייה היו: הפועל פ"ת, הפועל חדרה, בני-יהודה ומכבי רמת-עמידר.

הפועל פ"ת בילתה 3 עונות בליגה השנייה, עד שהעפילה שוב לליגת העל. כעבור 3 שנים, בעונת השפל של 1982 היא נשרה שוב.

ב-1982 סיימה הפועל פ"ת במקום האחרון עם 14 נק' (המאזן הנוכחי) והפרש שערים שלילי ומשפיל 39-13. חלוץ העבר אמנון מזרחי: "השחקנים של הדור הנוכחי השפילו את שמה של הפועל פ"ת המפוארת. זה אחד הימים הכי כואבים שלי מבחינת ספורט, אי אפשר לעצור את הדמעות".

 

תגובות

2

טלספורט בפייסבוק