בכלל לא הפעם הראשונה

למרות הפרסומים השגויים, ב-1972 כבר זכתה קבוצת הנוער של בית"ר באליפות היסטורית. אברם לוי היה המאמן, ומי היה בהרכב? דני נוימן, אורי מלמיליאן ויוסי מזרחי

יום ראשון 01 אפריל 2007
אשר גולדברג
בשבת האחרונה זכתה קבוצת הנוער של בית"ר ירושלים בתואר האליפות, ללא ספק הישג מצויין לגיא עזורי וחניכיו. בבית"ר ירושלים מיהרו להכריז על הזכיה הזו כעל זכיה הסטורית, ראשונה מאז נוסדה הקבוצה. מתברר שלא כך הדברים, אבל ההסטוריה כנראה מעניינת רק מעטים בירושלים.

אז נתחיל בעובדות. תואר האליפות הראשון של קבוצת הנוער של בית"ר ירושלים הושג כבר לפני 25 שנים, בעונת 1972. לפניכם הסיפור המלא של הזכייה ההסטורית האמת ההיא.

עונת 1972 נפתחה כליגה של שלושה מחוזות - צפון, מרכז ודרום. את הנוער של בית"ר ירושלים אימן סמואל רזניק, שפרש מפעילות כשחקן בקבוצה הבוגרת. בין שחקני הקבוצה נמצאו שמות רבים המוכרי לכולנו עד היום, ביניהם: יוסי מזרחי, אבי ששון, דני נוימן, אורי מלמיליאן, משה עובדיה, חיים יצחקי, עמנואל כהן, ראובן פרטוש, אבי נקש ודוד ישי.

אחרי מספר מחזורים בליגה הלאומית של הבוגרים (הליגה העליונה דאז), פוטר מאמן הקבוצה הבוגרת, עמנואל שפר, אותו מאמן שהוליך את נבחרת ישראל למונדיאל היחיד בתולדותיה שנתיים קודם לכן. במקומו של שפר מונה למאמן הקבוצה הבוגרת סמואל רזניק, מאמן הנוער.

לפני שעזב לאימון הקבוצה הבוגרת, זימן רזניק את מנהל קבוצת הנוער, אברם לוי, אל ראשי הקבוצה והודיע להם: "אברם הוא המאמן במקומי, הוא יזכה באליפות עם השחקנים המצוינים שיש בקבוצה."

בתום תצוגות נפלאות של הקבוצה, בהנהגתו של עמנואל כהן, זכתה הקבוצה באליפות מחוז המרכז. כנהוג אז, נערך טורניר לקביעת האלופה בין אלופות שלוש המחוזות. בטורניר פגשה בית"ר את מכבי נתניה (צפון) ואת מכבי יפו (דרום).

דני נוימן נזכר הערב בטורניר המכריע ההוא: "שיחקנו נגד מכבי נתניה וניצחנו 0:1. אחר כך עשינו תיקו מאופס מול מכבי יפו וזכינו בתואר האליפות. החגיגה היתה ענקית, היינו הגיבורים של האוהדים. כן, אברם לוי, מי שזכור כמנהל המיתולוגי הענק, היה המאמן שלנו. יש גורמים שמנסים להשכיח ולמחוק את ההסטוריה ומשנים אותה. מספרי סיפורים לארקדי גאידמק שלא היו ולא נבראו. יש לי בארון את מדלית האליפות לנוער, הייתי אז לפני גיוס לצה"ל, עדיין תלמיד תיכון."

צילומים: בית"ר.נט

תגובות

2

טלספורט בפייסבוק