2

המקום הכי נמוך בפיפא

הרחק מהזוהר של הקוקטלים במשרדי פיפ"א בשוויץ, על שפת הים הקריבי שוכנת לה ארובה שניצבת גם במקום ה-199 והאחרון של פיפ"א. הנה פריצה אל תוך עולמה המופלא של הנבחרת הגרועה בעולם

יום חמישי 14 יוני 2007
רועי רובינשטיין
קיץ, חם, אתה פותח את האטלס ומחפש מקום שקט וטרופי לקח את האישה אליו. משהו אקזוטי ורחוק מכל הבלאגן היומיומי שלנו בארץ. פתאום אתה מבחין בה, נקודה קטנה על המפה, רצועת חוף קטנה שרצה מעל לונצואלה, בין הגלים של הים הקריבי, "ארובה" נחשבת לאחד היעדים המוגדרים כגן עדן עלי אדמות בכל מדריך טיולים, רק בפיפ"א מגדירים אותה קצת אחרת - למשל הנבחרת הגרועה בעולם.

נבחרת ארובה מייצגת את כל 103,891 תושביה נכון להיום, החיים על שטח שߜ 193 ק"מ מרובעים והיא מדורגת זה יותר משנה במדרג פיפ"א במקום ה-199 והאחרון בעולם. 

ארובה משתייכת כיום לפדרציה של הולנד, מה שאומר כי אזרחיה נמצאים תחת שילטונה של המלכה ביאטריס, מלכת הולנד ומיוצגת בממשלת הולנד על ידי נציג מטע۞ה. כמו ביתר המדינות הדמוקרטיות לאזרחי ארובה יש זכות בחירה... בהולנד.

עד שנת 1986 יוצגו אזרחי ארובה בעולם הכדורגל על ידי נבחרת הולנד, אך ממוקדמות הגביע העולמי באיטליה בשנת 1990 החליטו בארובה לנסות את מזלם לבד וכך ההתאחדות המקומות שהוӧמה בשנת 1982 הצטרפה לפיפ"א בשנת 1988.

 למרות הזיקה ההולנדית שלהם אפשר לומר בפה מלא כי שום ניצוץ מהטוטאל פוטבול אותו העניק ההולנדים לעולם לא דבק בנבחרת החדשה שהוקמה בשנת 1986 על שפת הים הקריבי. הנבחרת המקומית המשחקת במדי צהוב כחול התӧשתה ולא ניצחה משחק רישמי בשום תחרות של פיפ"א מאז 1993 אז גם דורגה במקום ה-165 בעולם על ידי פיפ"א.

למרות שנפרדה מהולנד בכל הקשור לכדורגל, ההולנדים עדיין משמשים כמדריכים עבור הנבחרת המקומית בכל הקשור לכדורגל עצמו ולשאר הדברי۝ שסובבים את המשחק. לאורך השנים יצאו מאמנים הולנדים לאי המבודד וערכו בו סמינרים בנוגע לספורט בכלל ולכדורגל בפרט. 

מאמן הנבחרת הנוכחי, אזינג גרייבר ההולנדי הגיע לאי הקסום בתחילת המילניום לאחר קריירת אימון ארוכה בהולנד מולדתו.אזרחי המדۙנה הקטנה התאבו בו ממבט ראשון ואף חגגו אל תוך הלילה לפני חמש שנים כאשר גרייבר הוליך אותם לתיקו 2:2 בפוארטו ריקו מושבה של מערב הודו.  

התיקו הזה היה התגשמות חלומו של גרייבר שנדהם לגלות עם נחיתתו באי  מגרש כדורגל שהיה נתפס בעיני רבים בארץ כארגז חול ענק במרכזו של האצטדיון הלאומי "אצטדיון טרינידאד" שעליו נאלצה נבחרתו לקיים את כל משחקיה הבינלאומים עד אותו לילה.

לאחר התיקו ניסו בפיפ"א לעזור לנבחרת הגרועה בעולם ולבסוף  ב-4 במרץ 2002 החליטו ראשיה לנסות לתת לנבחרת ארובה דחיפה קדימה והעניקו לה מלגה כספית מיוחדת בסך 448,500 אלף דולר במסגרת פרוייקט גול על מנת להפוך את אצטדיון טרינידאד לאצטדיון בעל דשא סינטטי ולהתקין בו זרקורים.

הבחירה בדשא סינטטי נבעה בעיקר בשל העובדה שבאיȠיורדים בממוצע 100 מ"מ של גשם מידי שנה (כן , כן אתם מוזמנים לקרוא את הנתון ההוא שוב פעם), מה שהצריך פיתרון ארוך טווח בכל הקשור לדשא שלא צמח באצטדיון הלאומי.   

בעזרתה של פיפ"א התנהלו ߔעונה כל משחקי הליגה המקומית באצטדיון הלאומי, על כר הדשא הסינטטי.  אלופת המדינה דפורטיבו נאסיונל אולי לא תופיע בשום מוקדמות של ליגת האלופות בתחילת החודש הבא ושחקניה לא ירכיבו את הנבחרת שתצעד שלובת זרועות לתוך האצטדיון המרכזי בדרום אפריקה בשנת 2010. אבל שחקניה כן נתנו לאוהדי הכדורגל באי סיבה לחגוג. אתם יודעים חגיגה אמיתית כזו שנחגגת במרתפים של טבלת הדירוג של פיפ"א הרחק מכל הקוקטלים של הבכירים...  

 

תגובות

טלספורט בפייסבוק