קבוצה מאסיה זוכה בגביע אירופה

ב-7 באפריל,לפני 30 שנה בדיוק זה קרה. גביע אירופה הגיע לתל אביב. ברקוביץ', ברודי, אולסי פרי, ארואסטי וכמובן רלף קליין הדהימו את חובבי הכדורסל באירופה

שבת 07 אפריל 2007
אשר גולדברג

העיתונאי רוני דיאון שנחשב להיסטוריון הכדורגל של בית"ר והפועל ירושלים הפתיע אותי לפנות ערב בשאלה פשוטה, "מה קרה ב-7 באפריל 1977"? סינן לעברי. לפני שהספקתי להגיד טל ברודי או מיקי ברקוביץ' ירה דיאון את התשובה, "מכבי ת"א זכתה לראשונה בגביע אירופה בבלגראד".

לא הייתי זקוק ללכת לשום ארכיון כדי לגלות כי זיכרונו של ידידי עדיין חד כתער, ואכן היום בדיוק לפני שלושים שנה, מדינה שלמה עקבה באדיקות אחר קבוצה אחת מישראל. קבוצה שבסופו של אותו ערב היסטורי בו פגשה  את מיבלג'ורג'י וארזה אלופת איטליה באולם "פיוניר" בבלגראד הפכה לקבוצה של המדינה.  

הערוץ הראשון ששידר בזמנו את המשחק, זכה לרייטינג שיא באותו ערב וגם רשות השידור ברדיו זכתה לעדנה לא קטנה. איש לא הסתובב ברחובות תל אביב באותו ערב קיצי, כולם היו בעד מכבי, מדינה בהדממה. 

ההיסטריה סביב החבורה של רלף קליין והרצון להיות עדים לרגע ספורטיבי עצום היו כה גדולים עד שאפילו ראש הממשלה דאז יצחק רבין החליט להמתין עד לסיום שידור המשחק בשביל להעביר לאומה את הודעת ההתפטרות שלו. 

3000 אוהדים ברי מזל שטסו לבלגראד מהארץ ומכל רחבי אירופה בכדי לעודד את החבורה צהוב כחול מילאו את מחצית ממושבי האצטדיון וגם הם ידעו למה הם שם. המשחק היה סיום נפלאה לעונה קסומה בה הגיע מכבי לגמר לאחר שהקדימה שתי מעצמות כדורסל בבית הסופי, צסק"א מוסקבה אותה ניצחה פעמיים [ במשחק ראשון נפסק ניצחון טכני] והמלכה הלבנה ריאל מדריד לא הצליחו לעמוד בדרכה של מכבי בדרך לבלגראד.

ארבעה חודשים לפני המפגש הגורלי עם וארזה קיימו השתיים משחק רגיל במהלך העונה האירופאית בת"א והצהובים ספגו תבוסה קשה, 102:79 הייתה תוצאת הסיום לזכות האיטלקים כשכוכבם האמריקאי בוב מורס מקרקס את כל הגנת מכבי ערב שלם.

הפעם, בבלגארד, המשחק יתנהל באופן שונה. צמד השופטים במשחק הגמר הו ואן-דר ויליגה ההולנדי וטרנר האנגלי. צמד השופטים ראו כמו רבבות הצופים בהיכל ובבית את לו סילבר קולע את הסל הראשון של משחק הגמר לפני שהאיטלקים הוליכו בפעם הראשונה והאחרונה במשחק, 4:5.

רלף קליין לא שכח את תצוגת הכדורסל של מורס מיד אליהו, ושלח אל עבר האמריקאי אינספור שומרים במהלך המשחק, תחילה היה זה סילבר שניסהאת כוחו מול הענק, אחריו אולסי פרי ואפילו אריק מנקין התייצב מולו. אך לא רק אלו עשו את העבודה באותו ערב, כל הסגל של מכבי מהחמישייה הפותחת שכללה את ברקוביץ, ארואסטי, ברודי, בוטראייט ולו סילבר ועד למחליפים אולסי פרי, שוקי שוורץ, בוב גריפין ואריק מנקין, כולם עזרו להשיג את הניצחון ההיסטורי.

מכבי שפתחה את המחצית השנייה ביתרון של תשע נקודות [30:39] עוד הצליחה להגדיל את היתרונה ל-30:41 לפני שמורס ובביסון הצליחו להשוות את התוצאה בדקה ה-33. כאן עוד התעוררות של אולסי, ברודי ושוורץ החזירה לצהובים את היתרון ומכבי עלתה ל-61:68. האיטלקים צימקו את התוצאה אך ג'ים בוטראייט שסיים כקלע המצטיין של מכבי עם 26 נק' קלע את סל הניצחון שקבע 77:78 למכבי, והרשה לאלכס גלעדי לזעוק "גביע אירופה לתל אביב".

ל-26 הנקודות של בוטראייט הצטרפו 17 הנק' של ברקוביץ', 12 הנק' של פרי, ברודי עם 9 נק', סילבר עם 8 נק', שוורץ עם 4 נק' ומוטי ארואסטי שסיים את המשחק עם 2 נק' בלבד.

טל ברודי הנרגש נפל אל הפרקט ונחבט בראשו כשקיבל את הגביע המוכסף מידי מזכיר ההתאחדות הבינלאומית לכדורסל בורה סטנקוביץ' היוגוסלבי, מספר דקות אחר כך הוא התאושש.

הקבוצה הייתה אמורה לשוב ארצה כבר באותו הלילה אך אוהדים רבים לחצו על ראשיה להישאר ביוגוסלביה לעוד לילה אחד, לחגוג יחדיו עימם ולשוב ארצה בצוותא, השחקנים וההנהלה הסכימו לממש את בקשתם והגביע הקבוצה והאוהדים נחתו יחדיו בת"א.  

80 אלף אוהדים קיבלו את פני אלופי אירופה החדשים עם נחיתתם בארץ והצטופפו בפארק הירקון בכדי לחגוג גביע אירופי ראשון בשושלת שעד כה מונה חמישה. אז המסיבה הייתה שנייה רק לחגיגה שהתקיימה בארץ בשנת 1948 עם הכרזת העצמאות על ידי דויד בן גוריון. איש מבין החוגגים לא דאג מדבר וגם דבר "פעוט" כמו התפטרותו של רבין נדחקה לשולי החדשות.

מספר ימים אחר כך המציא אלכסנדר גומלסקי מי שהיה מאמן צסק"א הגדולה את המשפט האלמותי כששאל: "איך ייתכן שקבוצה מאסיה עם שחקנים מאמריקה זוכה בגביע אירופה" ? רגע לפני שתעלה למשחק הגורלי מול צסק"א מוסקבה ביום חמישי הקרוב באולם הנקרא על שמו של גוסטמלסקי, נחמד להיזכר במכבי של אז.
 

תגובות

1

טלספורט בפייסבוק