אלף שערים? קטן עליו

רומאריו? פלה? הצחקתם את ארתור פרידנרייך. לפני כ-70 שנה הוא השלים כיבוש של 1,329 שערים ולמרות זאת רק מעטים מכירים או שמעו על הכובש הגדול בכל הזמנים

יום רביעי 18 אפריל 2007
רועי רובינשטיין

בחודש האחרון כל חובבי הכדורגל בברזיל שואלים שאלה אחת, מתי רומאריו הוותיק יבקיע את שער האלף בקריירה שלו? חלוץ ואסקו דה גמא הודיע לפני מספר חודשים כי לפי הספירה שלו, רגליו וראשו כבר היו מעורבים בלא פחות מ- 999 שערים במהלך הקריירה (כולל משחקי ידידות, משחקי אימון ואפילו משחקי חברה). העם בברזיל שידוע כאחד שאוהב מסיבות,  קפץ על ההזדמנות למסיבה ומשחקי הבית של ואסקו הועברו לאצטדיון המארקנה.

המהלך הוביל רבים בברזיל ומחוצה לה להשוות בין רומאריו לאיש האחרון שחגג כיבוש אלף שערים באצטדיון גבה הקומה, אחד הידוע בשם פלה ונחשב לגדול שחקני דורו. ההשוואה הזו עושה עוול רק עם בן אדם אחד, ארתור פרידנרייך. החלוץ הברזילאי שכבש במהלך שנות השלושים של המאה הקודמת לא פחות מ-1329 שערים. החלוץ שנשכח.

השם פרידנרייך אינו מתגלגל על הלשון של אוהד הכדורגל הממוצע כמו שמותיהם של כוכבים שנולדו מעט אחריו כגון פושקאש או אוסביו לדוגמא. אך בתחילת המאה הקודמת צמח בפרברי סאו פאולו אחת האגדות הגדולות ביותר של הכדורגל הברזילאי שהפך במרוצת השנים לסופרסטאר שחום העור הראשון שידעה ארץ הסמבה.

פרידנרייך אינו מזכיר בשמו את שמם של כוכבים ברזילאים אחרים. אביו אוסקר פריינדריך היה מהגר גרמני שהגיע לברזיל בסוף המאה ה-19 ונשא לאישה את מתילדה, צעירה מקומית ושחומת עור. ביולי 1892 נולד בנם הראשון של הזוג, הם קראו לו ארתור, על שם סבו. בצעירותו שיחק פרידנרייך את המשחק האהוב יחד עם חבריו ברחובות העיר, אך בגיל 17 כבר הצטרף לקבוצה הבוגרת של יוצאי גרמניה בעיר, מ.כ. גרמניה, שם הצטיין.

עד מהרה נודע לכל המאמנים המקומיים על הכישרון הגדול שמשחק בקבוצה הקטנה. החלוץ שמרגע עלייתו למגרש סבל מגזענות מצד השופטים שלא שרקו לזכותו על שום עבירה שנעברה עליו, כונה על ידי ההמון "הנמר" בשל תנועתו החתולית שעזרה לו לחמוק מעבירות שניסו לעבור עליו שומריו.

חמש שנים מאוחר יותר, בגיל 22 שינה פרידנרייך את ההיסטוריה של הכדורגל המקומי כשב- 1914 נקרא לסגל הנבחרת הלאומית והפך שלשחקן שחום העור הראשון שלובש את מדי הסלאסאו שלא קיבלה אז שחומי עור לשורותיה. העובדה שאביו היה מהגר גרמני עזרה לארתור הצעיר להגשים את חלומו וללבוש את מדי הנבחרת. רק ארבע שנים מאוחר יותר ב-1918 החלו בברזיל לשחק שחקנים שחומי עור בנבחרת באופן רשמי, שנה מאוחר יותר ב- 1919 כבש פריינדריך את השער שהפך אותו לאגדה באופן סופי כשהעניק לברזיל ניצחון 0:1 על אורוגוואי בגמר הקופה אמריקה בו זכה גם בתואר מלך השערים עם שישה כיבושים. סך הכול "הנמר" רשם 22 הופעות במדי הנבחרת הלאומית והנהיג אותה לשתי זכיות רצופות בקופה.

למרות שהופעותיו בנבחרת, אשר כללו גם מסע באירופה בשנת 1925, הפכו אותו לנערץ בכל רחבי המדינה היו אלו המשחקים ששיחק בליגה המקומית שהכניסו אותו אל ספר השיאים. לאחר שתי עונות במדי מ.כ. גרמניה עבר פרינדרייך לקלאב איפריאנה, שם ב-1912 זכה לראשונה בתואר מלך השערים של הליגה בזכות 12 כיבושים. הוא יזכה בעתיד בתואר הזה עוד שמונה פעמים במהלך הקריירה, יותר מכל שחקן אחר עד כה.

המדהים הוא, כאמור, שבעוד כמעט חובב כדורגל בעולם מכיר את השמות רומאריו ופלה, אבל על פרינדרייך כמעט שאיש מחובבי בכדורגל הצעירים לא שמע. גם בברזיל, הא לא נערץ כמו פלה, רומאריו ובטח לא רונאלידניו.

העיתונאי עוזי דן שמכיר היטב את הכדורגל הבריזאלי מסביר: "פרידנרייך שיחק לפני הרבה מאוד זמן. זה לא שכל אחד בברזיל מכיר אותו. גם בישראל ילד בן 15 או 16 לא מכיר בהכרח את שייע גלזר או נחום סטלמך, אבל הם עדיין שם דבר בכדורגל הישראלי".

עונת השיא שלו הייתה 1920/21 בה כבש 33 שערים במדי קלאב פאוליסטיאנו בו שיחק ברוב שנות הקריירה שלו [1918-1929] . באותן שנים הפך לשחקן הראשון אי פעם שעובר את רף 1000 השערים, אחריו יהיו עוד אחד שיעשה זאת שוב.

בשנת 1934 כשהוא לובש את מדי פלאמגו, כבש ארתור פרידנרייך את שערו האחרון ופרש, שלושים וחמש שנים אחר כך ב-6 לספטמבר 1969 נפטר כשהוא בן 77. בתחילת מאי אמור רומאריו שוב לעלות על כר הדשא במארקנה במטרה להבקיע את שער האלף בקריירה שלו. כשזה יקרה אל תתפלאו עם הוא ירים את חולצתו וחיוכו הצנוע של ארתור פרינדרייך יתגלה על חזהו...החלוץ שנשכח.

 

תגובות

9

טלספורט בפייסבוק