על רקע כבוד המשפחה

עד הקיץ דן שמיר נחשב במכבי ת"א לבן בית, הקיץ הדהים את קודקודי האלופה שעלה לירושלים. האם הוא שרוף אצל הצהובים? מי עזר לו במשבר עם טפירו? רגע לפני הקרב הגדול של חייו קבלו את שמיר מודל 2007

יום חמישי 26 אפריל 2007
שלמה חסיד

בקיץ האחרון האדמה שמתחת לרגליו העייפות של הכדורסל בארץ רעדה. הפועל ירושלים, השטיח האדום התמידי של מכבי, הצליחה במשימה שעד אז היא רק חלמה עליו: שידול עובד בכיר בצהוב כחול לעלות על  כביש מספר אחת ולדהור כל הדרך מתל אביב לירושלים. לאיש קוראים דן שמיר שהיה עד אז עוזרו הנאמן של פיני גרשון במכבי.

בנוקיה לא היו רגילים לחטוף כזה נוק אאוט. יום למחרת ההברזה לירושלים אמור היה שמיר, שממנו תופסים במכבי מאוד, לנסוע עם מוני פנאן לליגת הקיץ באמריקה ולנסות למלא את השורות אחרי העזיבה הסיטונאית של כל הכוכבים. לקח למזרחי ופנאן, שני אנשים עם אגו ופאסון, הרבה זמן לעכל את הבומבה הכואבת, זוהי לא הייתה רק עזיבה, הם ידעו כי שמיר הכיר מבפנים את כל תוכניות החימוש של מכבי.

אבל האם יש בשורות האלה כדי להפוך את שמיר לשרוף במכבי? תנוחו היטב. הנה מה שאמרה לנו, מילה במילה, הבת של מוני, לירון פנאן (כן, זו שבגלל הפגיעה בה המנהל שוקל לפרוש ממכבי) , על חברה הטוב דן שמיר: "יש ביני לבין דן יחסים מצוינים. מרגע שדן הגיע למכבי נוצרו בינינו יחסים מאוד קרובים. דן קרוב אליי בגיל ולעומת מאמנים אחרים שעבדו במכבי היה לי הרבה יותר קל להתחבר אליו" אמרה לנו לירון לקראת המשחק הגדול הערב.

"הוא בחור מאוד חם, מאוד שנון ומאוד מצחיק" המשיכה פנאן לשבח את שמיר." אני יכולה לדבר איתו על הכול. מדברים אישיים עד דברים שקשורים אלינו למכבי. אני מאוד אוהבת אותו ומאוד קשורה אליו, למרות מה שקרה בקיץ כשהוא עזב מעכשיו לעכשיו. גם אני לא חשבתי שזה היה משהו שצריך לעשות אותו ככה, אבל בשביל זה לא מפרקים חברות כי הוא כבר כמו משפחה. דיברנו על זה אז, כשזה קרה, ומשם המשכנו הלאה, לא העלינו את זה יותר".

לדבריה של פנאן הידידות בין השניים הינה יציבה וטובה, "אנחנו מדברים ביומיום אבל הרבה פחות על כדורסל, יותר על דברים אישיים, כי אני חברה של אשתו ויש להם ילד. הוא אף פעם לא שואל על מכבי כי הוא יודע שזה לא לעניין. אלא אם כן זה דברים כללייים כמו מה היה במשחק וכו'".

לפי דבריה של לירון אביה מוני נרגע וכבר אינו כועס על העזיבה של שמיר. "אבא שלי נורא כעס בהתחלה, אבל עבר המון זמן ואני מאמינה שהוא כבר לא מייחס לזה כל כך הרבה חשיבות, אבל תשאל את אבא שלי".

ללירון שגדלה סביב הכדורסל כל חייה יש גם דיעה על יכולת האימון של ידידה מהבירה. "הוא מאמן מאוד מוכשר. יש לו עוד הרבה הרבה מה ללמוד בתור מאמן. הצעד שהוא עשה העונה הוא צעד ענק, ואני לא מתיחסת לזה כרגע שהוא עזב את מכבי. הוא מאמן ברמות מאוד גבוהות באירופה ובארץ. הוא מצליח. הוא לקח גביע שזה יפה מאוד. עוד כמה שנים הוא יהיה אחד המאמנים הכי טובים באירופה. הוא מאוד מוכשר. 

יש לו המון המון ידע בכדורסל, וכל מה שקשור למסביב, כמו יצירת קשרים עם סוכנים ומאמנים. יש לו את כל הנתונים להצליח וזה בא מעבודה קשה. כשכולם כייפו הוא תמיד היה עובד. אני זוכרת איך בפיינל פור אחרי שהלכנו כולנו אחרי החצי הגמר לחגוג הוא עוד ישב עם המאמן וראו קלטות עד ארבע בבוקר. תמיד הוא עבד, בקיצור".

כרגע ערב המשחק מול הפועל ירושלים לירון לא מוכנה להתחייב כי נראה את ידידה אי פעם על הקווים בהיכל. "אני בטוח שלא יכולה להגיד מה יהיה" אמרה הבוקר לירון כשנשאלה על האפשרות הזו.

למרות הרומנטיקה הזאת, שחקני מכבי לא יחכו הערב לשמיר עם מבט מצועף בעיניים. "אנחנו הולכים לבעוט חזק בתחת של דן שמיר", אמר לי אתמול ניקולה וויצ'יץ' בסיום האימון, אבל מיד הוסיף שהוא מעריך מאוד את הקואץ' הצעיר. גם שארפ והלפרין הודו שהם מתגעגעים אליו כבנאדם ומאחלים לו הצלחה בלי קשר למכבי.

השנה הראשונה של קואץ' שמיר התחילה רע. אפילו לגמר גביע ווינר, במלחה, הקבוצה שלו לא הגיעה. על ההתחלה נוצרו חיכוכים עם אד קוטה שלא הבין איך מאמן כל כך צעיר ממסמסר אותו, הפוינט גארד שבא מברצלונה ושיחק בקיץ באליפות העולם, לספסל. אבל מי שהגדיל לעשות היה מאיר טפירו שהתיצב מול מצלמות הטלויזיה ושלף: "לדן שמיר היה מזל שמתן נאור יצא בחמש עבירות ועליתי מהפסל כדי לקלוע סל ניצחון". המשפט הזה נכנס לקלאסיקה. המאמן הצעיר היה צריך עזרה מלא מעט חברים טובים כדי להתמודד עם האתגר הראשון שחיכה לו בתור פרח בתחום האימון.

מי שעזר לשמיר באותה תקופה קשה היה מורו ורבו פיני גרשון. "הרבה מאוד ממי שאני זה כמובן בזכות פיני, גם כמאמן וגם כבנאדם. בהחלט גם השנה בהרבה מאוד סיטואציות פיני היה לי לעזר רב. הרבה פעמים הייתי שואל את עצמי 'מה פיני היה עושה בסיטואציה הזאת'".

למרות היריבות הגדולה בין שני המועדונים והרצון של שמיר לנצח הערב המאמן הירושלמי שהיה שותף ללא מעט רגעים גדולים בהיכל בעונות האחרונות מודה כי הערב הוא יפגוש הרבה חברים ותיקים. "אימנתי שם שלוש שנים. נותרו הרבה חיבורים חזקים, אנושיים, גם לפני זה כשאימנתי במכבי היו לי חיבורים חזקים להפועל ירושלים שבה אימנתי לפני זה. זאת עבודה אינטנסיבית, לוחצת וזה טבעי שנוצרים קשרים אישיים חזקים כי היינו במלחמות ביחד, במצבים קשים וימים שצריך להיות ביחד. אבל לכל אחד יש את הקרירה שלו והיום אני במקום אחר וטוב לי פה וגם פה יש קשרים משפחתיים.

היה לי חלק בהכנות לעונה הזאת, לפחות במחשבות עליה. היה צריך לכבד את המקום שעבדתי בו. ביום שעזבתי את מכבי הבטחתי לא לפגוע במועדון. אבל אם הייתי חושב שזה הוגן מבחינת הביזנס לעשות משהו אז הייתי עושה אותו".

שמיר גדל בירושלים: "התחלתי לאמן בשנים הראשונות במכבי ירושלים לפני הצבא, ואחרי זה בהפועל ירושלים באולם שטראוס". מי ששם עין על המאמן הצעיר היה יורם חרוש, שטיפח אותו מאז שהיה בר מצוה. בחודש ינואר השנה, בשיא המשבר של הפועל ירושלים כשכולם הימרו שימיו של שמיר במלחה ספורים, החליט חרוש להצניח את שמיר בנבחרת האולימפית, מה שהקים קול צעקה חזק באיגוד הכדורסל, והמלהגים שוב טענו לפוליטיזציה. 

חרוש סיפר הבוקר ל-TELESPORT על ההיכרות בין השניים. "אני מכיר אותו כנער צעיר בירושלים, ואחרי זה בנוער. תמיד הוא גילה מקצועיות ורצינות, העמקה בסקאוטינג, התמסרות טוטאלית לנושא. המלצתי עליו לנבחרת האולימפית, באו אליי בטענות למה דווקא הוא, אבל הייתי בטוח שזה מינוי טוב, אז והיום. הרבה לפני זה הוא עבד בנבחרת הקאדטים כעוזר המאמן, בכל הנבחרות הוא עשה דברים יפים ואני חושב שהוא השפיע על ההתקדמות של לא מעט שחקנים. דן איש מקצוע מצוין. ההצלחה שלו בהפועל ירושלים, ואני לא מדבר רק על הגביע, אלא גם על היציאה מהמשבר ועל המצב הנוכחי שבו הקבוצה משחקת טוב, היא לא מקרית. דן בכיוון טוב".

מי שנחשב עד היום לסמכות עליונה בכדורסל מבחינת שמיר הוא דיוויד בלאט שאמר עליו: "דן מאמן יוצא מהכלל. הוא גם בנאדם יוצא מהכלל. זה שילוב די נדיר שמוליד את ההצלחה שלו. כמו פיני הוא התחיל לאמן מאוד צעיר. הוא מצליח היטב בהפועל ירושלים, והיה לו חלק גדול בהצלחה של מכבי בשנים האחרונות. הוא עזר מאוד. עכשיו השמים הם הגבול מבחינתנו. אני והוא בקשר רצוף, מדברם הרבה על מצבים בכדורסל, כמו שאני נותן לו טיפים גם הוא נותן לי. סיפור האליפות בארץ פתוח, כי במשחק אחד בכדורסל הכול יכול לקרות".

 

תגובות

2

טלספורט בפייסבוק