ממשיכים במסורת המבוכה

מכבי תל אביב מגיעה ליישורת האחרונה של הליגה כשהיא הקבוצה היחידה מארבע הגדולות שאין לה שום סיכוי לזכות בתואר. איך זה קרה ומה מכבי חייבת לעשות לקראת העונה הבאה?

שבת 28 אפריל 2007
שלומי לויה

ב-2005 הצליחה מכבי ת"א, בשיניים, לנצח בבעיטות הכרעה מ-11 מטרים בגמר גביע המדינה את מכבי הרצליה ולזכות בגביע הנכסף. בשנתיים שחלפו מאז הרגע שבו הניף לירן שטראובר את הגביע, ייסדה הקבוצה, מסורת שלילית במפעל – מפסידים לקבוצה מליגה נמוכה ומכניסים את האוהדים למבוכה גדולה. והתוצאה: עוד עונה בלי שום תואר.

בשנה שעברה, שנת קריסת הגלאקטיקוס, אולי הרגע המשפיל ביותר בעונה (והיו הרבה כאלה) היה מופע האימים בבלומפילד מול הפועל עכו בגביע המדינה. הגרלה קלה על הנייר ומעבר לכאורה בטוח לשלב הבא הפכו לסיוט. מי שהסתכל על לוח התוצאות בסיום שפשף עיניים בתדהמה: 4-0 מוחץ לעכו וזה יכול היה להיגמר בתוצאה הרבה יותר גבוהה. משחק שנכנס לפנתיאון הכואב של המשחקים המשפילים, עיין ערך המשחק הזכור בקרית אליעשר. 

ובשבת האחרונה, בדוחא, שוב מכבי ת"א מספקת את ההזדמנות למבקריה לרקוד על דמה ומודחת מהגביע, הפעם "רק" מול קבוצה מהליגה השנייה. השנייה בליגת העל, שרק לפני שבועיים חשבה בקול רם על אליפות, לא יכלה לקדוסי, מאיר כהן ושאר הלוחמים של סכנין. אלה לא האמינו שמולם ניצבת קבוצה, שיש לה שאיפות לשחק בשנה הבאה באירופה. 

בעיית החוד? בעיית המהירות!

אלי כהן עשה השנה עבודה מצוינת במכבי ת"א. הוא הצליח לחבר, עם תקציב לא גדול, קבוצה מפורקת ושבורה. על ייצוב הקבוצה אחרי הטראומה של השנה שעברה ושילוב שחקני בית צעירים שיהוו שלד לשנים הבאות הוא ראוי לכל שבח, אבל גם כהן מכיר בנקודות התורפה של קבוצתו.

מתחילת העונה מדברים במכבי ת"א ומחוצה לה על בעיית החוד של מכבי ת"א. על כך שמילאן מרדיקוביץ', משה ביטון, עומר פרץ ורועי דיין לא ממש מספקים את הסחורה. מעבר לעובדה שלחלוצים תמיד היה קשה להיקלט במכבי ת"א (ואפשר להיזכר בקדנציות השניות החלשות של אנדג'יי קוביקה ואנדריאס פרוחננקובס שנחשבו בזמנו לסיפורי הצלחה כשגם אלון מזרחי הגדול, מלך השערים בישראל בכל הזמנים עזב את מכבי ת"א בטונים צורמים עם שער בודד וכאכזבה ענקית לאחר כ-11 מחזורים. בתווך עברו עוד המון שחקנים ששמם לא יגיד היום דבר לאוהדים בשער 11 כיוון שלא הצליחו להשפיע ולהשאיר חותם על הקבוצה), מכך ששחקני החוד שהוזכרו לעיל באמת לא מספיק מפוקסים על יד השער וגם מהעובדה שעל מלאכת הבקעת השערים לא אמונים רק החלוצים בקבוצה, למכבי ת"א יש בעיה חמורה יותר בחלק הקדמי – המהירות.
מכבי ת"א היא קבוצה איטית, שלא מנפקת במשחקיה יותר מדי התקפות מתפרצות וגם לא כובשת יותר מדי שערים באופן הזה. זאת, בין היתר משום שאין לה את השחקנים המתאימים לכך. אבי נמני, האיש שמחבר את הקבוצה ושהתרומה שלו לקבוצה גדולה מכל מילה כתובה, הוא אומן ניצול ההזדמנות והת'כלס, אבל לא האיש לשלוח לכדורים למיאוצים שיקדים הגנות. זה גם לא התפקיד שלו. 

תחשבו על סילונים כמו ליאור אסולין בבני יהודה, אליניב ברדה בהפועל ת"א, שריקי ועזרן בבני יהודה, קטן ובוקולי במכבי חיפה (ויש דוגמאות נוספות בקבוצות אחרות) ותשאלו את עצמכם איפה המקבילה במכבי ת"א? 

היחיד עם ניצוצות של מהירות במכבי ת"א הוא עומר פרץ, אבל כמה אפשר עוד לרכב על פריצה אחת, מרשימה ככל שתהיה, בדרבי מתחילת העונה? 

הכישרון בקישור הולך לאיבוד

וכשאין מהירות, לא משחקים לעומק, אלא לרוחב. עוד פס ועוד מסירה ועוד כדור אחורה ושום דבר לא קורה (אלא אם נמני מציל בהברקה את המצב). נכון, ברוב המשחקים היריבות של מכבי ת"א מצופפות מאחור, אבל באותן הבעיות נתקלות גם שאר הקבוצות בליגה, אלא שבעזרת הערך המוסף שמספקים השחקנים המהירים שלהן הן מצליחות לתת מענה, ולו חלקי, לאותה צפיפות. בכדורגל המודרני מהירות היא שם המשחק ונשק יעיל מפצח הגנות. זוכרים את כאבי הראש שגרם מגן נבחרת אנגליה, לנון, לנבחרת שלנו?              
                                                      
למי בדיוק אמורים נמני, שבחון ואיליץ' למסור? לעצמם? לג'ובאני רוסו? נו באמת. מתי מרדיקוביץ' הקדים בלם בכדור שנשלח אליו מ-40 מטר (ולא ביצע עבירה)? האיטיות של החלק הקדמי של מכבי, מעקרת את הכישרון של שחקני הקישור שלה. כבודדים, יש למכבי ת"א לא מעט שחקנים שיודעים לספק כדור חכם פנימה, אבל כשאין מי שמסוגל להגיע לכדורים האלה, מדובר בפול גז בניוטרל. יש הרבה טבחים טובים במכבי ת"א, אבל אין את מי להאכיל. 

האיטיות אוכלת כל חלקה טובה במכבי ת"א. מהרגע שהקבוצה זוכה בכדור ועד שכמות מספיקה של שחקנים מצטרפת להתקפה, ההגנה של היריב לא מתקשה להתארגן. בשנה שעברה הביאה מכבי ת"א את אחד הגדולים שבמוסרי ישראל בכל הזמנים, אייל ברקוביץ', אבל גם איתו הקבוצה נתקעה ולא נהנתה מהכישרון של אייל, בין היתר מפני בחלק הקדמי לא הייתה מספיק מהירות ונודה על האמת, גם לא חדות. למען ההגינות נציין, שלא החלק הקדמי במכבי ת"א נושא על גבו, לבדו, את הכישלון הקולוסאלי של העונה שעברה. 

מסקנה

מכבי ת"א חייבת לחזק את החלק ההתקפי שלה בשחקנים מהירים, שיגרמו כאבי ראש להגנות, הרבה מעבר לאין אונות שמפגין החלק הקדמי הנוכחי של הקבוצה. גולר הוא מצרך מבוקש בכל העולם ושחקן שיודע לשים את הכדור ברשת בתדירות מספקת עולה הרבה מאוד כסף ועל פי רוב לא יגיע לישראל, גם אם ישלמו לו הרבה מאוד כסף. אבל שחקנים מהירים יותר קל למצוא ואלי כהן כבר הוכיח את עצמו כשועל לא קטן בכל מה שקשור לשחקני חיזוק זרים טובים. לכן, עם הבסיס הקיים בתוספת לחיזוק כזה או אחר, מכבי ת"א יכולה להפוך לקבוצה קטלנית. 

ההבדל בין התירוצים של העונה לקבוצה שכובשת ומסכנת הרבה יותר את שער היריב, יכול להיות תהומי, לטובה כמובן. שחקנים מהירים מעייפים את ההגנות ומאפשרים לשחקני הספסל, שעולים לשחק עם הרבה כוחות רעננים להכריע משחקים. מכבי ת"א של העונה לוקה באלמנט הזה בגדול. זה לא הספיק לאליפות, לא לגביע הטוטו ומשבת גם לא לגביע המדינה. יספיק לאירופה? שאלה טובה.  

עו"ד שלומי לויה הוא עיתונאי בעברו שסיקר בעבר במשך שנים את מכבי תל אביב
   

תגובות

f

טלספורט בפייסבוק